مولن: حملات به نیروهای آمریکایی در عراق کاهش یافته است

حق نشر عکس AP
Image caption دوره تصدی مایک مولن در ماه اکتبر پایان خواهد یافت

مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، می گوید که حملات گروه های شیعه تندروی مورد حمایت ایران به نیروهای کشورش در عراق، کاهش یافته است.

این در حالیست که مساله بحث برانگیز ادامه حضور شماری از نظامیان آمریکا در عراق یکی از موضوعاتی خواهد بود که در نشست روز سه شنبه (دوم اوت) سران احزاب عراقی بررسی خواهد شد.

این مقام نظامی ارشد ایالات متحده در شهر موصل عراق گفته است که ترکیبی از عملیات نظامی نیروهای آمریکا و عراق و رایزنی های سیاسی موجب کاهش حملاتی شده که در ماه ژوئن کشته شدن ۱۴ سرباز آمریکایی را در پی داشت.

او افزود: "من همچنان منتظرم که ببینم آیا این وضعیت دوام خواهد آورد یا نه."

ایران اتهام دخالت در امور داخلی عراق و حمایت نظامی از برخی گروه های شیعه این کشور را بی اساس می داند و می گوید که حضور نظامی آمریکا عامل اصلی ناآرامی های عراق است.

احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران، پیشتر در واکنش به اتهام مشابهی که توسط رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق آمریکا مطرح شد، گفته بود: "این دروغ‌ ها و ادعاها برای توجیه سیاست‌ ها و اقدامات غلطی است که گیتس در دوره مسئولیتش در وزارت دفاع آمریکا انجام داده است."

با این همه، ژنرال مارتین دمپسی، نامزد ریاست ستاد مشترک ارتش آمریکا، نیز هفته پیش، احتمال اشتباه محاسباتی جدی ایران در برابر ایالات متحده و نیروهای این کشور در عراق را زیاد دانست.

او این موضع مقام های نظامی آمریکا را تکرار کرد که ایران قصد دارد با افزایش حملات به نیروهای آمریکایی از ادامه حضور نظامی آنها پس از پایان سال میلادی جاری در عراق جلوگیری کند.

غسان عاشور، روزنامه نگار و کارشناس مسائل عراق، روز دوشنبه به بی بی سی فارسی گفت که مساله تمدید ماموریت نیروهای آمریکایی یک مقوله استراتژیک است و حملاتی از این دست به احتمال زیاد بر آن تاثیری نخواهد داشت.

او گفت یکی از گروه هایی که آمریکا آنرا مورد حمایت ایران می داند گروه "روز موعود" وابسته به مقتدی صدر، روحانی شیعه، است که بر خروج فوری نیروهای آمریکا از کشورش تاکید دارد.

به گفته او، گروه عمده دیگر مد نظر آمریکا "عصائب اهل حق" نام دارد که رهبری آنرا فردی بنام خزعلی برعهده دارد که در گذشته دستیار مقتدی صدر بود و از وی جدا شده است.

از سوی دیگر، روز سه شنبه سیاستمداران ارشد عراقی طی نشستی به بررسی موضوعات مختلف از جمله مساله تمدید ادامه حضور نظامی آمریکا در کشورشان خواهند پرداخت.

آمریکا حدود ۴۶ هزار نیرو در نقش "پشتیبانی" در عراق دارد که مطابق جدول زمانی تعیین شده اگر توافق جدیدی بین واشنگتن و بغداد حاصل نشود، باید تا پایان سال میلادی جاری از این کشور خارج شوند.

با این وجود، طرفین در حال مذاکره بر سر باقی ماندن شماری از این سربازان در عراق بوده اند که هنوز نتیجه مذاکرات آنها اعلام نشده است.

نوری مالکی ، نخست وزیر عراق روز شنبه اعلام کرد که دولتش قصد دارد ۳۶ جنگنده اف-۱۶ از آمریکا خریداری کند.

مطالب مرتبط