ایران: نیروگاه بوشهر بدون تاخیر افتتاح می‌شود

نیروگاه اتمی بوشهر حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سخنگوی وزارت خارجه روسیه از افتتاح نیروگاه بوشهر "در آینده بسیار نزدیک" خبر داده اما گفته است که زمان دقیق آن هنوز مشخص نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرده است که هیچ‌گونه تاخیری در راه‌اندازی نیروگاه بوشهر وجود ندارد.

رامین مهمانپرست روز سه شنبه (۱۱ مرداد) گفت: "اتفاق جدیدی در رابطه با نیروگاه بوشهر رخ نداده و این نیروگاه در مسیر راه‌اندازی قرار دارد."

پیشتر گزارش شده بود که الکساندر لاکاشویچ، سخنگوی وزارت خارجه روسیه از افتتاح نیروگاه بوشهر "در آینده بسیار نزدیک" خبر داده اما گفته که زمان دقیق آن هنوز مشخص نیست.

آقای لاکاشویچ گفته بود که کشورش منتظر دریافت "درخواست‌های مشخص" ایران برای زمان مناسب راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر است.

آقای مهمانپرست یک هفته پیش ابراز امیدواری کرده بود که اواخر ماه رمضان (یک ماه دیگر) نیروگاه بوشهر به شبکه سراسری برق ایران متصل شود.

اوایل دسامبر ۲۰۱۰ (آذرماه ۱۳۸۹) اعلام شد که سوخت‌گذاری نیروگاه بوشهر پایان یافته است و تولید برق طی چند هفته آغاز می‌شود و این نیروگاه طی شش ماه، به ظرفیت اسمی می‌رسد.

اما مدتی بعد گزارش شد که سوخت نیروگاه به دلیل مسائل مربوط به ایمنی از آن خارج شده و راه‌اندازی این تاسیسات به تعویق افتاده است.

دریافت جزییات طرح گام به گام

حق نشر عکس ISNA
Image caption وزیر امور خارجه ایران از طرح 'رویکرد گام به گام' روسیه در قبال برنامه هسته‌ای ایران استقبال کرده است

سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به سفر دبیر شورای امنیت ملی روسیه به ایران گفت که "احتمالا بحث‌های مربوط به فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران دراین سفر مطرح می شود."

روز دوشنبه (اول اوت) اعلام شد که نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه برای "مذاکره پیرامون مسائل دوجانبه" به ایران سفر می کند.

اواسط ماه ژوییه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، طرحی را شامل "رویکرد گام به گام" در قبال پرونده اتمی ایران مطرح کرد که براساس آن، ایران در ازای برداشتن هر گام در جهت برآوردن خواست جامعه جهانی در مورد برنامه اتمی خود، از کاهشی متناسب در تحریم‌های وضع‌شده بین‌المللی برخوردار شود.

آقای مهمانپرست در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره این طرح گفت که جزییات آن در حال دریافت است و ایران مشغول رایزنی در این زمینه است.

پیشتر علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران اقدام روسیه در ارائه این طرح را مثبت و "نشان‌دهنده تلاش روسیه برای گشودن درها" خوانده بود.

با این حال محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران در واکنش به ارائه طرح رویکرد گام به گام، گفته بود که ایران گام خود را برداشته و با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کرده است.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه پیشنهاد رویکرد گام به گام در قبال برنامه اتمی ایران را پس از ملاقات با باراک اوباما، رئیس جمهوری و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا مطرح و هدف از آن را احیای مذاکرات هسته‌ای جامعه جهانی با ایران اعلام کرده بود.

مطالب مرتبط