آمریکا به کاربران ایرانی: 'از آلن بپرسید'

آلن ایر
Image caption آلن ایر معمولا مواضع دولت آمریکا را به زبان فارسی بیان می کند

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده که برای افزایش ارتباط با مردم ایران، از طریق سایت هایی نظیر فیس بوک، توییتر و یوتیوب، از این پس هر ماه به فارسی، به سوالات برگزیده آنان پاسخ می دهد.

این برنامه که روز سه شنبه اعلام شد، "اسک آلن" (از آلن بپرسید) نام دارد.

آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکاست که پیشتر در سال میلادی جاری به این سمت منصوب شد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده در بیانیه خود گفت: "ما متوجه هستیم که فقدان روابط دیپلماتیک به مدت ۳۰ سال بر توانایی ما برای درک متقابل تاثیر گذاشته است. ما برای گسترش گفتمان با ایرانی ها، استفاده از رسانه های اجتماعی افزایش را می دهیم."

به نظر می رسد که این اقدام در چارچوب خط مشی دولت باراک اوباما برای گسترش تعامل با کاربران ایرانی به ویژه جوانان در شبکه های اجتماعی انجام شده باشد.

وزارت امور خارجه آمریکا در ماه فوریه ۲۰۱۱ برای نخستین بار در شبکه توییتر حساب کاربری فارسی افتتاح کرد که از آن برای انتشار ترجمه فارسی بیانیه هایش و اظهارات مقام های ارشد این نهاد به ویژه هیلاری کلینتون، استفاده می کند.

مقام های آمریکایی گفته اند هر ماه از کاربران ایرانی خواهند خواست که درباره یک موضوع خاص سوالات خود را در فیس بوک و توییتر به اطلاع آنان برسانند.

به گفته مقام های آمریکایی، آلن ایر به سوالاتی که بیش از همه مطرح شود، طی یک پیام ویدیویی پنج تا هفت دقیقه ای پاسخ خواهد داد و این ویدیو پس از انتشار در حساب کاربری یوتیوب وزارت امور خارجه، در صفحات فارسی فیس بوک و توییتر آن نیز منتشر خواهد شد.

او در اولین ماه از اجرای این طرح، به سوالات درباره ویزای آمریکا پاسخ می دهد.

دولت آمریکا در ماه مه امسال اعلام کرد که محدودیت زمانی ویزای ایالات متحده برای دانشجویان ایرانی را کاهش می دهد.

ویزای آمریکا برای دانشجویان ایرانی و سایر افرادی که بر اساس برنامه های تبادل تحصیلی از ایران به ایالات متحده سفر می کنند، پیشتر سه ماه اعتبار داشت و تنها برای یک بار ورود به خاک این کشور صادر می شد.

وزیر امور خارجه آمریکا در یک پیام ویدیویی اعلام کرد که مدت اعتبار این ویزا به دو سال افزایش یافته است و متقاضیان ایرانی مجبور نخواهند بود که هر بار پس از ترک آمریکا، برای ورود مجدد تقاضای ویزا بدهند.