بررسی روزنامه های صبح تهران، چهار‌شنبه دوازده مرداد

روزنامه های صبح امروز تهران در عنوان های اصلی خود از این که اصلاح طلبان برنامه ای برای شرکت در انتخابات ندارند یاد کرده اند، از قول اصولگراها نوشته اند که وحدت بین‌شان نزدیک است و اختلافاتشان تاکتیکی است، ادامه بحث درباره دستگیری چند جوان بعد از شرکت در شادمانی آب بازی، ابراز شادمانی از محاکمه حسنی مبارک و ابراز امیدواری از مهار شورش های سوریه و آرام شدن اوضاع آن کشور از دیگر مسائلی است که در این روزنامه ها آمده است.

انتخابات، بدون اصلاح طلبان و بدون وحدت اصولگرایان

روزگار از قول یکی از اصولگراها نوشته "اختلافی اگر هست تاکتیکی است"، "پیام مهم مجلس به اصولگرایان" گزارش اصلی تهران امروز است، "جریان اصولگرائی از سهم خواهی پرهیز کند" تیتر اصلی سیاست روز است.

حق نشر عکس R
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزگار درباره انتخابات

مهسا امرآبادي در گزارشی در اعتماد نوشته هرچند سال جاري روزها و لحظات خوبي براي اردوگاه اصولگرايي نبوده است اما سال 90 را مي‌توان سال انسجام و سال وحدت جبهه اصلاحات ناميد. بار ديگر فضاي رسانه‌ها و محافل سياسي كشور پر از گمانه‌زني‌ و پيش‌بيني‌ها درباره انتخابات شده است و به نظر مي‌رسد با نزديك شدن به انتخابات مجلس اين حدس و گمان‌ها بيشتر شود.

به نوشته گزارشگر اعتماد تا الان حضور قطعي اصولگرايان با احتمال ارايه چند ليست در انتخابات باعث شده كه حدس‌ها به سمت چگونگي و فرآيند رسيدن به وحدت برود اما اين امر براي اصلاح‌طلبان رنگي متفاوت به خود گرفته، همزمان با انتشار شایعاتی درباره لیست بیست نفره اصلاح طلبان سخن از قطعی نبودن حضورشان، و هم خبر در این باره که حتما در انتخابات حاضر نخواهند شد در محافل سیاسی به گوش می خورد.

بنا به این گزارش شرکت نداشتن در انتخابات در صورت عدم قبول شروط محمد خاتمي موضوعي ‌است كه بيشتر اصلاح‌طلبان آن را قبول و روي آن تاكيد مي‌كنند چنان که روز گذشته نيز مجيد انصاري، عضو مجمع روحانيون مبارز تاكيد كرد كه اصلاح‌طلبان هيچ برنامه‌يي براي حضور در انتخابات ندارند و شايعاتي مبني بر كانديداتوري خودش را تكذيب كرد

"وقتی محمود کبیر شد" عنوان مقاله ای است در ابتکار که در ابتدای آن عليرضا کريمي نوشته نمي دانم آن هنگام که يک مسوول پشت تريبون، محمود احمدي نژاد را «محمود کبير» نامگذاري کرد و بيان داشت که اکنون ايران را با نام او مي شناسند واقعا به نظر خود اعتقاد داشته و حس قلبي نسبت به رئيس دولت داشته يا خير؟ مثلا اگر احمدي نژاد به جاي رئيس جمهور يک مدير دست چندم بود باز هم اين مسئول به خود جرات مي داد به او بگويد«محمود کبير» يا اگر به جاي محمود احمدي نژاد در آن جلسه محمد خاتمي بود آيا آن زمان همين مسوول و امثال او نمي گفتند «محمد کبير!» به همين ترتيب في المثل اگر رفسنجاني سکاندار بود نمي گفتند «اکبر کبير!»

به تاکید نویسنده همواره متملقان و نان به نرخ روز خوران با تغيير جهت وزش باد مواضع و اصول خود را تغيير داده اند. در تاريخ فراوان بوده کساني که صبح يک نظر داشتند و شب نظر ديگر. تا زماني که منافع برقرار بوده دلباخته چپ بودند و هنگامي که جهت وزش باد سياست تغيير کرده و منافع دستخوش تغيير شده آنان هم عاشق راست شده اند.اين خصلت چاپلوسان و متملقان است که اصولشان وابسته به جيبشان است.

نویسنده مقاله ابتکار اضافه کرده اگر چه تلخ، اما حقيقت مطلب آن است که کارخانه چاپلوس سازي در سالهاي اخير رونق گرفته است و مسوولا ن دسته چندم براي به دست آوردن دل مدير مافوق و رسيدن به مطامع سياسي، برخي رسانه ها را بازيچه خود کرده اند. اين دست از رسانه ها نيز براي مطامع مالي حاضر شده اند با عقب نشيني از عقايد و تفکرات خود سر تعظيم در برابر خواسته هاي ناصواب عده اي مدير متخلف فرود بياورند. اگر نيک بنگريد در چرخه مدير مافوق، مدير متملق و رسانه هاي چاپلوس، اين منافع مردم است که ناديده گرفته مي شود. حال در اين شرايط چه کسي پاسخگوست؟

شادی مساله ساز، وقتی مردم می جهنمیدند

آمنه شیرافکن در گزارشی در روزگار از حرکت خودجوش یا غیرخودجوش عده اي از جوانان یاد کرده که با تبليغي فيس بوكي روانه پارك آب و آتش شدند و اين شادماني چندساعته آنها دو سه روزي است كه جنجالي در رسانه ها به راه انداخته، تا جايي كه یک روزنامه نزدیک به دولت اظهار نظر کرده که »تقاضاي برخي گروه هاي سياسي براي بهره گيريهاي خاص از اين اتفاق [آب پاشي در پارك آب و آتش] بالا گرفت.

این گزارش با اشاره به دستگیری تعدادی از جوانان شاد نوشته شايد تنها در ايران ميشود اين همه براي چند ساعت شادماني داستان پردازي كرد. جالب اين است كه هيچ مسوول و مدير و برنامه ريزي چه در شهرداري تهران و چه در ديگر نهادها و وزارتخانه ها يك بار هم به فقدان برنامه ها و سياست هاي بالادستي در عدم ترويج فرهنگ شادماني اشاره نداشته و معلوم نيست تا كي قرار است براي بروز هر مساله اجتماعي شهروندان قرباني و نقد شوند.

حق نشر عکس s
Image caption عکس خبرآن لاین از روز شادی و آب بازی در پارک آب و آتش

عبدالجواد موسوي در صفحه اول همین روزنامه شعر ایرج میرزا را یاد کرده از وقتی که تصویر زنی را به گچ بر سر کاروانسرائی ساختند و شریعت در خطر افتاد و مردم می جهنمیدند و نوشته اگر معيار شريعت محمد مصطفي است كه در هيچ كجاي سنت رسول آب پاشيدن دختر و پسري جوان به يكديگر – گيرم به زنندهترين شكلش – از دروغ و نفاق و تهمتي كه بام تا شام از در و ديوار بر سر ما باريدن گرفته است، قبيح تر نيست. اگر معيار طريقت علي مرتضي است در هيچ مقطعي از زندگي آن حضرت اهميت دادن به ظواهر اخلاقي و غفلت از مال و جان و آبروي افراد ديده نمي شود. گمان نمي كنم در قوانين جمهوري اسلامي هم تا بدين اندازه به ظواهر اهميت داده شده باشد.

به نظر نویسنده روزگار حفظ ظاهر بسيار امري مهم است. نه تنها در سرزمين ما كه در همه ممالك دنيا احترام به عرف و عقايد مردم از اوجب واجبات است اما جار و جنجال و هياهو به راه انداختن بايد با جرم هم تناسبي داشته باشد يا نه؟ چگونه ميشود از اختلاس هاي ميلياردي و تجاوزهاي دسته جمعي و خشونت لجام گسيخته و تورم كمرشكن و فقر فزاينده و اعتياد رو به گسترش چشم پوشيد اما در مقابل آب پاشي چند پسر و دختر زمين و آسمان را به يكديگر دوخت؟ مي گويند و شايد هم درست مي گويند كه اهل سياست گرداننده اصلي ماجرايند و پشت ظاهر اين اتفاق ساده، ماجراي ديگري در جريان است.

در همین شماره روزگار شهلا اعزازی جامعه شناس هم با عنوان شادی برای جوانان لازم است نوشته اظهارنظر درباره تفريح جمعي عده اي از جوانان در پارك آب و آتش را مي توان با بحث اوقات فراغت شروع كرد. اوقات فراغت يك مقوله اجتماعي است كه در فضاي شهري و زندگي شهري معنا يافته است. فراغت در جامعه روستايي تابعي از طبيعت است، اما زندگي شهري و شيوه توليدي كه در شهرها صورت مي گيرد، فراغت را به يك مقوله مهم اجتماعي تبديل ميكند.

با گسترش شهرها و آگاهي مردم از حقوقشان هر سال حيطه مسووليت ها و وظايف دولتها هم گسترده مي شود. امروزه رسيدگي به وضعيت سلامت جامعه نيز در حوزه اين مسووليت ها قرار ميگيرد. در چنين چارچوبي است كه مسووليت سلامت روان جامعه نيز از انتظاراتي است كه مردم از مسولان خود دارند. ايجاد فضايي امن، سالم و مناسب براي زندگي اجتماعي و تمام مظاهر زندگي از جمله شادي از ملزومات شهري است كه مردم درگير زندگي ماشيني آن شده اند.

همراه گزارش روزگار مریم بهروزی شادی عمومی را ضد هنجار خوانده و کسانی هم با این هنجار شکنی مخالفت کرده اند.

امید به انقلاب در خاورمیانه و کشف محبوبیت خندان اسد در سوریه

"پانصد دانشمند عراقی را سیا و موساد ترور کرده اند" تیتر اصلی کیهاناست و "محاکمه فرعون امروز در مصر" عنوان اول روزنامه جمهوریاسلامی.

کیهان برای اثبات بی فایده بودن تحریم های سازمان ملل اتحادیه اروپا و کشورهای متحد آمریکا علیه ایران در سرمقاله امروز خود یک نمونه ذکر کرده و نوشته شركت تانكر پاسيفيك كه در سنگاپور مستقر است يك تانكر نفتي را به شركت كريستال گروپ در دوبي فروخته و آن شركت هم اين تانكر را در اختيار ايران قرار داده است. چند هفته قبل، آمريكايي ها بعد از گذشت حدود 10 ماه به قضيه پي برده اند اما مدركي نداشتند كه ثابت كند تانكر پاسيفيك مستقيما با ايران معامله كرده است. شبيه همين اتفاق در مورد نفتكش هايي كه به بنادر ايراني تردد مي كردند هم رخ داده است. همانطور كه تانكر پاسيفيك هم در بيانيه اي رسمي اعلام كرد تانكرها در واقع نه متعلق به اين شركت بلكه از آن شركت سامانا واقع در موناكو بوده اند.

به نظر سرمقاله کیهان اين يك الگوي كلي است كه نشان مي دهد اجراي موثر تحريم عليه كشوري مانند ايران آن هم در جهاني كه مملو از شركت هاي كوچك و بزرگ با كاركردهاي بسيار متنوع است تا چه حد دشوار است و اقتصاد فقط يك منطق دارد: سود. وقتي كسي به عنوان خريدار، طرفي به عنوان فروشنده، پولي براي پرداخت و كالايي براي مبادله وجود دارد، معامله تجاري كه محصول تركيب اينهاست بدون شك رخ خواهد داد. اصلا مهم نيست كه طرف هاي معامله در كجاي جهان قرار دارند يا نامشان چيست.

کیهان بدون اشاره به مشکلاتی که در جریان اقتصاد ایران شروع شده و از جمله بدهی های هند و چین که امکان ورودش به داخل کشور وجود ندارد نوشته همين حالا ميان تحريم هاي شوراي امنيت و تحريم هاي يكجانبه اعمال شده از سوي آمريكا، و همچنين ميان اين دو دسته تحريم با تحريم هاي يك جانبه اروپا عليه ايران، اختلاف هاي فاحشي وجود دارد. تحريم هاي آمريكا خريد نفت را ممنوع نمي كند اما براي معامله با دلار محدوديت هايي ايجاد مي كند. در عوض اين تحريم ها فروش بنزين به ايران را ممنوع مي كند. اما تحريم هاي اروپا هيچ محدوديتي براي خريد نفت از ايران يا فروش بنزين به آن قائل نيست و معامله با يورو را هم ممنوع نمي كند.

امیرحسین قاضی زاده در سرمقاله قدس با اشاره به ماه رمضان ابراز نگرانی کرده که ايام ماه رمضان و شبهاي برگزاري نماز تراويح است که توسط سلفي ها در مساجد برگزار مي شود، زيرا ممکن است تجمع دوباره، باعث ساماندهي و ايجاد آشوب شود.

نویسنده معتقدست بشار اسد گام های جديدي برای دادن آزاديهاي مدني به مردم برداشته که مي توان آنها را به فال نيک گرفت، هر چند اين اصلاحات بايد خيلي پيش از اين اتفاق مي افتاد. شرکت در انتخابات آزاد و داشتن برخي آزاديها حق مردم است.

قدس تاکید کرده با اينکه بشار اسد را يک رئيس جمهور انقلابي مي دانيم، اما معتقديم اين آزاديها در جامعه لازم است و اگر راه مشارکت گسترده مردم در حکومت باز شود، جبهه مقاومت - که غربي ها در صدد تخريب آن هستند - حفظ خواهد شد. تصور اينکه اعتراضها در سوريه به تشکيل يک حکومت همراه با اسرائیل منجر خواهد شد، تصوري اشتباه است و سوريه با توجه به محبوبيتي که خاندان اسد در اين کشور دارند و اصلاحاتي که انجام مي دهند، روزهاي آرامي را پيش رو خواهد داشت.

کیهان در ستون گفت و شنود خود پرسیدهاز محاكمه ديكتاتور مصر چه خبر؟ و پاسخ داده گفتم: قرار است امروز محاكمه بشود.

گفت: ولي اعلام كرده كه به شدت مريض است و نمي تواند در دادگاه حاضر شود!

گفتم: همه ديكتاتورها مريضند. همين حسني مبارك اگر مرض نداشت كه به آنهمه قتل عام مردم بي گناه و غارتگري و نوكري براي اسرائيل دست نمي زد.

گفت: مردم مصر مي گويند دادگاه نبايد به اين دروغ ها توجه كند. آمريكا و اسرائيل از طريق عوامل خود آنقدر به اين بهانه ها ادامه مي دهند تا ديكتاتور مصر بميرد و محاكمه نشود و اسرار آمريكا و اسرائيل را فاش نكند!

طنز پرداز کیهان در نهایت نوشته: قاتلي محكوم به اعدام بود. از او پرسيدند آخرين آرزويت را بگو. قاتل گفت آرزو دارم قبل از مرگ پسرم را ببينم! قاضي گفت، بسيار خوب! پسرت كجاست كه برويم و او را بياوريم؟! قاتل گفت؛ آقاي قاضي! متاسفانه هنوز ازدواج نكرده ام.

وزیران در مجلس

پوریا عالمی در ستون کاناپه اعتماد نوشته: امروز، چهارشنبه، قرار است نمایندگان به چهار وزیر پیشنهادی آقای احمدی‌نژاد رای اعتماد بدهند یا ندهند. البته من تعجب می‌کنم سوژه به این خوبی برای کاناپه را، همکارانم در سرویس سیاسی موضوع گزارش و تیتر یک خود قرار داده‌اند. اصولا خبرنگاران سیاسی سوژه‌های طنز را جدی می‌گیرند. (اگر بر خلاف کارگران که به گفته‌ی آگاهان سندیکا نیاز ندارند، طنزنویسان سندیکا داشتند، ما از خبرنگاران سیاسی به خاطر تداخل صنفی شکایت می‌کردیم.)

خلاصه امروز در مجلس خبرهایی است.

1- به نظر شما در مجلس چه خبر است؟

الف- بزن و بکوب

ب- دو دو (یعنی برو بابا، مخالفیم)

پ- چهار چهار (یعنی بیا بابا، موافقیم)

ت- شش شش (یعنی دیگه چه خبر؟، ممتنعیم یا غایب هستیم یا حاضر هم باشیم داریم با موبایل عکس یادگاری می‌گیریم)

سئوال دیگر نویسنده کاناپه این است که نمایندگان مجلس [وزارت] نفت را چه کار می‌کنند؟ و پاسخ ها:

الف- نفت را می‌دهند سردار قاسمی، که آقای قاسمی هم سرداری کند هم وزیری.

ب- نفت را نمی‌دهند سردار قاسمی، که آقای قاسمی فقط سرداری کند.

پ- نفت که سر سفره مردم است. چه فرقی می‌کند کی وزیر شود؟

ت- راستی نفت اگر سر سفره‌ی مردم است، آن چیزی که می‌رود هندوستان، آب پرتقال است؟

کارتون روز

حق نشر عکس r
Image caption کارتون هادی رحمتی در اعتماد

مطالب مرتبط