مجلس ایران به چهار وزیر پیشنهادی رأی اعتماد داد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

هر چهار وزیری که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران هفته گذشته به مجلس این کشور معرفی کرده بود، موفق شدند رأی اعتماد اکثر نمایندگان مجلس را به دست آورند.

از ۲۴۶ نماینده حاضر در جلسه بعد از ظهر روز چهارشنبه ۱۲ مرداد مجلس ایران، ۲۱۶ نفر به سرتیپ پاسدار رستم قاسمی برای وزارت نفت، ۲۰۴ نفر به عبدالرضا شیخ الاسلامی برای وزارت "تعاون، کار و امور اجتماعی"، ۲۱۸ نفر به مهدی غضنفری برای وزارت "صنعت، معدن و تجارت" و ۱۶۵ نفر به محمد عباسی برای وزارت "ورزش و امور جوانان" رأی اعتماد دادند.

تعداد نمایندگان مخالف با وزارت آقای قاسمی ۲۲ نفر بود و ۷ نماینده هم به او رأی ممتنع دادند.

بیشترین آرای مخالف به وزارت آقای عباسی داده شد که ۶۱ رأی مخالف و ۱۹ رأی ممتنع بود.

تعداد مخالفان وزارت آقای شیخ الاسلامی ۳۱ نفر (و ۱۰ نفر ممتنع) و تعداد مخالفان وزارت آقای غضنفری ۲۰ نفر (و ۷ رأی ممتنع) بود.

رئیس جمهوری ایران صبح امروز با حضور در جلسه علنی مجلس، برای چهار وزیر پیشنهادی خود درخواست رای اعتماد کرده بود.

حق نشر عکس AP
Image caption احمدی نژاد پس از یک دوره کشمکش با مجلس سرانجام وزیران جدید را معرفی کرد

طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی، رئیس جمهوری حق انتخاب اعضای هیات دولت را دارد اما انتصاب هر یک از وزیران مشروط به اخذ رای اعتماد نمایندگان است که آئین نامه داخلی مجلس چگونگی آن را مشخص کرده است.

در جلسه اخذ رای اعتماد روز چهارشنبه، آقای احمدی نژاد به مدت یک ساعت با ایراد سخنانی، از صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی خود حمایت کرد و سپس به نمایندگان مجلس به مدت چهار ساعت فرصت داده شد تا به عنوان موافقان و مخالفان چهار فرد پیشنهادی سخن بگویند.

رسیدگی به صلاحیت وزیران پیشنهادی به ترتیب حروف الفبای نام وزارتخانه های آنان صورت گرفت و در پایان مذاکرات، و پس از خروج نمایندگان دولت و وزیران پیشنهادی از صحن مجلس، نمایندگان با ورقه در مورد اعتماد یا عدم اعتماد به هرکدام از این چهار نفر رای مخفی دادند.

جلسه معرفی چهار وزیر جدید پس از چند ماه اختلاف نظر و گاه تنش بین برخی از نمایندگان مجلس و رئیس جمهوری در مورد ایجاد وزارتخانه های جدید و افراد مناسب برای تصدی موقت و دایم آنان برگزار شد و نتیجه آن نشان دهنده فروکش کردن نسبی این تنش ها بود.

حق نشر عکس a
Image caption سرتیپ رستم قاسمی از سپاه پاسداران به وزارت نفت رفت

تنش بین مجلس و دولت به خصوص پس از بروز اختلاف نظر بین آقای احمدی نژاد و آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، بر سر برکناری و انتصاب مجدد وزیر اطلاعات شدت گرفت و در مواردی، دو قوه یکدیگر را به تخلف از قوانین و حتی قانون اساسی متهم کردند.

طی این مدت، آقای احمدی نژاد با استناد به قانون برنامه پنجم، بدون کسب موافقت مجلس، چند وزارتخانه را با یکدیگر ادغام و مسئولانی را برای آنها تعیین کرد، اما این اقدام با مخالفت مجلس مواجه شد که تاکید داشت که انحلال و ایجاد وزارتخانه ها و انتصاب وزیران مستلزم ارائه لوایح جداگانه و کسب موافقت مجلس و سپس معرفی و اخذ رای اعتماد وزیران پیشنهادی است.

همچنین، اقدام مجلس در ایجاد وزارتخانه های جدید یا تغییر در ترکیب وزارتخانه های مورد نظر دولت نیز به عاملی در تشدید اختلاف دو طرف منجر شد.

سرانجام، آقای احمدی نژاد ضمن ارائه لوایح مشخصی برای ایجاد وزارتخانه های جدید و کسب رای موافق مجلس، روز ۵ مرداد با ارسال نامه ای برای هیات رئیسه مجلس، افراد مورد نظر خود برای تصدی سه وزارتخانه جدید و همچنین وزیر جدید نفت را معرفی کرد.

سخنان احمدی نژاد

آقای احمدی نژاد در سخنان خود در جلسه روز چهارشنبه مجلس گفت که افرادی شایسته را برای تصدی چهار وزارتخانه مهم معرفی می کند و با یادآوری تشکیل وزارتخانه های جدید از طریق ادغام چند وزارتخانه قبلی، گفت که "اصلاح ساختار اداری و کوچک سازی بدنه اصلی دولت پس از انجام مطالعات دقیق در اجرا، باید با سرعت اتفاق افتد تا خللی در اداره امور کشور ایجاد نشود."

اشاره آقای احمدی نژاد به بندهایی از قانون برنامه پنجم توسعه است که دولت را به کاهش شمار وزارتخانه ها به منظور کوچک کردن بدنه دولت و صرفه جویی در هزینه ها ملزم می سازد هرچند مشخص نیست که آیا با ادغام وزارتخانه ها، در شمار کارکنان این دستگاه ها و یا هزینه های آنها چه تغییراتی روی خواهد داد.

رئیس جمهوری گفت که چهار وزیر پیشنهادی افرادی شناخته شده برای نمایندگان مجلس هستند و در توصیف وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت که آقای شیخ الاسلامی در سمت های معاونت استانداری، استانداری، ریاست دفتر رئیس جمهوری و وزارت کار و امور اجتماعی به خوبی خدمت کرده و "فردی فکور، با برنامه و دلسوز است."

حق نشر عکس Dolat
Image caption مهدی غضنفری تصدی وزارت جدید صنعت و معدن و تجارت را به عهده گرفت

وی مهدی غضنفری، وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت را نیز چهره ای آشنا توصیف کرد و گفت که وی "در مراحل قبلی موفق بوده و در تمام این مراحل، با تسلط حوزه کاری خود را اداره کرده است."

محمود احمدی نژاد از فرد پیشنهادی برای تصدی وزارت نفت به عنوان شخصی یاد کرد که در طول جنگ با عراق و پس از آن، خدمات قابل توجهی انجام داده و افزود که "امروز تقریبا به هرکجای ایران سفر کنیم، آثار خدمات مخلصانه این مرد قابل مشاهده است."

رئیس جمهوری گفت که رستم قاسمی با بخش نفت هم آشنایی دارد و افزود که انتظار می رود با آغاز به کار در وزارتخانه نفت "مجموعه نفت را بیش از گذشته در خدمت کشور و منافع ملی متحول کند."

آقای احمدی نژاد سپس با شرح سابقه کاری وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان، از نمایندگان مجلس خواست تا به همه وزیران پیشنهادی رای اعتماد دهند.

وی در سخنان خود از وزیران وزارتخانه های منحل شده و سرپرستان وزارتخانه های جدید یاد و از آنان تشکر کرد و گفت که امیدوار است همگی همچنان به فعالیت در زمینه های دیگر با موفقیت ادامه دهند.

پس از سخنان آقای احمدی نژاد، وزیران پیشنهادی و تعدادی از نمایندگان، از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس، در موافقت و مخالفت با آنان سخن گفتند هر چند از آنجا هیچ نماینده ای برای مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت نام نویسی نکرده بود، رئیس مجلس اعلام کرد که دعوت از موافقان هم موردی ندارد.

با توجه به طولانی بودن مذاکرات در مورد وزیران پیشنهادی، رئیس مجلس ادامه بحث و رای گیری را به جلسه عصر موکول کرد.

وزیران پیشنهادی

در جلسه روز چهارشنبه مجلس، سرتیپ پاسدار رستم قاسمی، مسئول قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران، به عنوان وزیر جدید نفت معرفی شد.

حق نشر عکس Dolat
Image caption آقای شیخ الاسلامی در دوره دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد به وزارت کار رسید

آقای قاسمی، که شصت و دو ساله است، در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده و در جریان جنگ ایران و عراق به سپاه پاسداران پیوست و در سال ۱۳۸۰، به سمت مسئول قرارگاه خاتم الانبیاء منصوب شد.

این نهاد وابسته به سپاه پاسداران به منظور شرکت در بازسازی کشور پس از جنگ با عراق تاسیس شد اما به خصوص پس از آغاز دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و افزایش حضور سپاه پاسداران در فعالیت های اقتصادی، نقش گسترده تری از جمله از طریق اخذ قراردادهای کلان در بخش انرژی بر عهده گرفت.

رستم قاسمی دو دوره هم به عنوان نماینده رشت در مجلس حضور داشته است و به عنوان مسئول قرارگاه خاتم الانبیاء، از جمله مقامات جمهوری اسلامی است که هدف تحریم اتحادیه اروپا و آمریکا قرار گرفته است.

عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر پیشنهادی کار، تعاون و تامین اجتماعی چهل و سه ساله و متولد مازندران است و در رشته مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت تحصیل و تدریس کرده که دانشگاه محل تحصیل و تدریس محمود احمدی نژاد نیز بوده است.

وی در دوره دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد به عنوان وزیر کار و امور اجتماعی در دولت حضور داشته و پس از ایجاد وزارت جدید کار، تعاون و تامین اجتماعی، سرپرستی این وزارتخانه را برعهده گرفت و به عنوان وزیر جدید این وزارتخانه پیشنهاد شده است.

از دیگر سمت های قبلی آقای شیخ الاسلامی خدمت در استانداری هرمزگان، ریاست دفتر محمود احمدی نژاد و عضویت در گروه مشاوران جوان او را می توان نام برد.

حق نشر عکس a
Image caption آقای عباسی دومین وزیر پیشنهادی برای وزارت جدید ورزش و امور جوانان بود

آقای احمدی نژاد همچنین مهدی غضنفری را برای تصدی وزارت جدید صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد کرده که از ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی سابق ایجاد شده است.

آقای غضنفری در سال ۱۳۳۹ در الیگودرز به دنیا آمده و در رشته مهندسی در دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه سیدنی استرالیا تحصیل کرده است.

وی در سال ۱۳۸۸ به عنوان وزیر بازرگانی رای اعتماد مجلس را به دست آورد و پیش از آن سمت های سرپرستی وزارت صنایع و معادن و معاونت وزارت بازرگانی را برعهده داشت و در دانشگاه علم و صنعت هم خدمت کرده است.

محمد عباسی چهارمین وزیر پیشنهادی آقای احمدی نژاد است که صلاحیت او در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس بررسی شد.

آقای عباسی، که پنجاه و سه سال سن دارد، فارغ التحصیل رشته مدیریت دانشگاه آزاد است و پیشتر وزیر تعاون عضو کابینه آقای احمدی نژاد بوده و به عنوان نماینده مجلس و در سمت هایی در وزارت آموزش و پرورش نیز خدمت کرده است.

وی دومین فردی است که برای تصدی وزارتخانه جدید ورزش و جوانان به مجلس معرفی می شود.

در خردادماه سال جاری، نمایندگان مجلس به حمید سجادی، فرد پیشنهادی آقای احمدی نژاد برای تصدی این وزارتخانه رای اعتماد ندادند.

مطالب مرتبط