نماینده مجلس ایران: چرا گزارش‌های تحقیق و تفحص را نمی‌خوانید؟

مجلس ایران حق نشر عکس Majlis
Image caption هم اکنون ۱۱ طرح تحقیق و تفحص توسط مجلس ایران در جریان است که شماری از آنها از سال ۱۳۸۸ آغاز شده است

یک نماینده مجلس ایران گفته است به نظر می‌رسد دولت و هیئت رئیسه مجلس ایران مایل نیستند نتیجه تحقیق و تفحص‌های مجلس در مقابل نمایندگان قرائت شود.

صمد فدایی، نماینده سقز در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت: "در حال حاضر ۱۱ تحقیق و تفحص در مجلس ایران کلید خورده که بی‌نتیجه مانده است."

به گفته آقای فدایی چنین روندی باعث ایجاد این سوال در اذهان عمومی می‌شود که "چرا نتایج تحقیق وتفحص ها اعلام نمی شود؟"

بر اساس اصل ۷۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران "مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد."

نمایندگان مجلس ایران تا کنون در مواردی از این اختیار نظارتی خود استفاده کرده‌اند که نتیجه شماری از آنها در مجلس قرائت شده، اما اشاره آقای فدایی به ۱۱ طرح تحقیق و تفحصی است که در دوره فعلی مجلس آغاز شده، اما هنوز به نتیجه نرسیده است:

 • تحقیق و تفحص از شورای عالی ایرانیان خارج از کشور: الیاس نادران ، نماینده اصولگرای مجلس یکی از دلایل پیشنهاد این طرح را "موازی‌کاری" اقدامات این شورا در حوزه سیاست خارجی ایران عنوان کرد. ریاست اسفندیار رحیم مشایی بر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، طرح تحقیق و تفحص از آن را به یکی از پرسروصدا ترین طرح های نظارتی مجلس تبدیل کرد.
 • تحقیق و تفحص از پرداخت سود سهام عدالت: این طرح در خرداد ماه سال ۱۳۹۰ در مجلس ایران تصویب شد. پیشنهاددهندگان این طرح معتقدند توزیع سود سهام عدالت مربوط به سال ۱۳۸۶ در خرداد سال ۱۳۸۸ و هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران "شبهه بهره‌برداری در جلب آرای مشمولان دریافت سود سهام عدالت" را ایجاد کرده است.
 • تحقیق و تفحص از عملکرد دولت در برنامه چهارم توسعه: نمایندگان مجلس ایران در آبان ماه ۱۳۸۸ تحقیق و تفحص از عملکرد دولت در برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را به تصویب رساندند. رئیس هیئت تحقیق، از تهیه گزارش ۱۶۰۰ صفحه‌ای این هیئت خبر داده است.
 • تحقیق وتفحص از سازمان تامین ا جتماعی و بازنشستگی کشوری: تقاضای شماری از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از این سازمان اواخر اردیبهشت ۱۳۸۹ به تصویب مجلس ایران رسید. دو نفر از اعضای هیئت تحقیق و تفحص علت به نتیجه نرسیدن آن را همکاری نکردن مسئولان سازمان تامین اجتماعی عنوان کرده‌اند.
 • تحقیق و تفحص از سازمان تربیت بدنی: تقاضای تحقیق از این سازمان در شهریور ماه ۸۸ و در پی نتایج ضعیف شماری از تیم های ورزشی ایران در المپیک و مبالغ هزینه‌شده برای آن مطرح شد.
حق نشر عکس Reuters
Image caption طرح تحقیق و تفحص از شورای عالی ایرانیان خارج از کشور به ریاست اسفندیار رحیم مشایی از جمله پرسروصداترین طرح‌های نظارتی مصوب مجلس ایران بود
 • تحقیق و تفحص از مناطق آزاد: تحقیق و تفحص از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، صنعتی و تجاری از بهمن ماه ۱۳۸۸ و با رای مثبت ۱۴۰ نماینده مجلس آغاز شده و هنوز به نتیجه نرسیده است.
 • تحقیق و تفحص از بانک‌ها: این طرح در ماه مهر ۱۳۸۸ برای بررسی عملکرد ۱۲ بانک دولتی با اهدافی نظیر شناسایی بدهکاران، بررسی وضعیت اقتصادی و مبلغ بدهی آنها تصویب شد.
 • تحقیق وتفحص از سازمان حفاظت از محیط زیست: "عدم اجرای وظایف قانونی سازمان حفاظت از محیط زیست، عدم برنامه‌ریزی برای آلودگی هوای شهر تهران و عزل و نصب‌های غیرمنطقی" از جمله دلایل مطرح‌شده در زمان ارائه این طرح بود که در تاریخ هشتم خرداد ۱۳۹۰ به تصویب مجلس ایران رسید.
 • تحقیق و تفحص از واگذاری سهام شرکت سایپا: در خرداد ماه سال جاری و برای بررسی "شرایط رقابتی در واگذاری سهام شرکت خودروسازی سایپا و نحوه واگذاری و جابجایی سهام" در این شرکت در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.
 • تحقیق و تفحص از صندوق بیمه محصولات کشاورزی: در پی ارائه گزارشی از سوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، طرح تحقیق و تفحص از این صندوق در تاریخ ۱۳ تیر ۱۳۸۹ به تصویب نمایندگان مجلس رسید.
 • تحقیق و تفحص از واردات دام زنده: بررسی دلایل واردات دام زنده به ایران و بررسی شخصیت حقیقی و حقوقی واردکنندگان از جمله محورهای این طرح نظارتی است که در خرداد سال ۱۳۸۹ در مجلس ایران تصویب شد.

بر اساس آیین نامه داخلی مجلس ایران تحقیق و تفحص در مواردی که به تصویب مجلس رسیده، باید در طی یک دوره شش‌ماهه به نتیجه برسد. این مهلت با تایید هیئت رئیسه تا شش ماه دیگر هم قابل تمدید است.

شماری از ۱۱ طرح تحقیق و تفحص مورد اشاره نماینده سقز در مجلس ایران بیش از یک سال پیش شروع شده و در حالی که حدود ۱۰ ماه تا پایان کار دوره هشتم مجلس شورای اسلامی باقی مانده، هنوز نتایج آن در صحن مجلس قرائت نشده است.

صمد فدایی به خبرگزاری ایلنا گفته است: "این طور به نظر می‌رسد که دولت فکر می‌کند مجلس می‌خواهد به نوعی مچ‌گیری کند. از این رو از هر لابی و امکانی در جهت ارائه نشدن قرائت این تحقیق و تفحص‌ها استفاده می‌کند."

مطالب مرتبط