گزارشگر ویژه حقوق بشر خواهان سفر به ایران شد

احمد شهید حق نشر عکس maldivesembassy.jp
Image caption آقای شهید باید اولین گزارش خود را در ماه سپتامبر ارائه کند

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران از دولت این کشور خواست به او اجازه دهد تا برای بررسی اتهام‌های نقض حقوق بشر در ایران به این کشور سفر کند.

آقای شهید پس از آغاز فعالیت رسمی خود در روز دوشنبه اول اوت (برابر با دهم مرداد) با انتشار بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرده است که مقامات ایران مسئولیت او را به عنوان فرصتی "امن و قانونی" قلمداد کنند تا به نگرانی‌ جامعه جهانی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران رسیدگی شود.

در ماه‌های اخیر و پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر نقض حقوق بشر در ایران توسط حکومت این کشور، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کمیسر حقوق بشر این سازمان و دبیرکل آن بارها نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

در نهایت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ماه فروردین به تعیین یک گزارشگر ویژه برای ایران رای داد و در ماه خرداد، احمد شهید، وزیر خارجه سابق مالدیو را به عنوان گزارشگر ویژه انتخاب کرد.

آقای شهید، چهارمین گزارشگر ویژه‌ای است که تاکنون برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران تعیین شده است. قرار است آقای شهید اولین گزارش خود را در ماه سپتامبر ارائه کند.

او در بیانیه خود نوشته است: "اولین گزارش من در شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد و من خواسته‌ام پیش از ارائه گزارش با نماینده ایران در مقر سازمان ملل متحد دیدار کنم تا درباره بستری برای همکاری در ماه‌های پیش رو گفتگو کنیم."

گزارشگر حقوق بشر برای ایران همچنین تاکید کرد که تعهد او "فرصتی برای مقامات ایران فراهم می کند تا درباره مواردی که جامعه جهانی درباره حقوق بشر در ایران مطرح کرده است، اقدام کند."

واکنش تند ایران

کمتر از یک هفته پس از آنکه شورای حقوق بشر سازمان ملل، احمد شهید، وزیر پیشین امور خارجه مالدیو را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای ایران انتخاب کرد، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه این کشور گفت که "پذیرفتن گزارشگر ویژه حقوق بشر سیاست ما نیست".

محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران هم تعیین گزارشگر ویژه برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران را غیرقانونی خوانده است.

آقای لاریجانی روز ۲۵ تیر به خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گفت: "جمهوری اسلامی ایران با شخص گزارشگر حقوق بشر مشکلی ندارد، اما تعیین گزارشگر برای وضعیت حقوق بشر ایران قابل قبول نیست و ما این موضوع را نخواهیم پذیرفت."

کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی ایران هم اعلام کرده که آقای شهید حق ورود به ایران را نخواهد داشت.

واکنش تند مقامات ایران نسبت به انتصاب گزارشگر ویژه حقوق بشر، احتمال موافقت با سفر آقای شهید به ایران را با تردید مواجه کرده است.

'تحقیق همه‌جانبه'

در دو ماه گذشته بسیاری از فعالان حقوق بشر ضمن استقبال از انتخاب گزارشگر ویژه برای ایران با ارسال نامه‌هایی از او خواسته‌اند تا به مواردی از جمله وضعیت زندانیان سیاسی، سرکوب اعتراض‌های پس از انتخابات و فشار بر اقلیت‌های دینی در این کشور رسیدگی کند.

آقای شهید هم در بیانیه خود وعده داده است که برای تهیه گزارش خود با سازمان های مدنی ایران و مدافعان حقوق بشر همکاری نزدیکی خواهد داشت.

آیلین داناهو، نماینده دائم آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ماه گذشته در مصاحبه‌ای با بی بی سی فارسی گفت اگر ایران به احمد شهید اجازه ورود به این کشور را ندهد، او در خارج از ایران "تحقیق همه جانبه ای درباره نقض حقوق بشر" در این کشور انجام خواهد داد.

خانم داناهو گفت که آقای شهید از جمله با کسانی که در کشورهای همسایه ایران در تبعید هستند و با ایرانیان مهاجر در سراسر جهان صحبت خواهد کرد و گزارش "خیلی دقیق و همه جانبه ای" درمورد نقض حقوق بشر که در سال های اخیر داخل مرزهای ایران صورت گرفته، تهیه خواهد کرد.

در گذشته آندریاس آگوئیلار (۱۳۶۳ تا ۱۳۶۵)، رینالدو گالیندوپل (از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۳) و موریس کاپیتورن (از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۰) به عنوان نمایندگان ویژه حقوق بشر سازمان ملل چند بار به ایران رفتند و گزارش های متعددی در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور تهیه کردند.

مطالب مرتبط