بررسی روزنامه های صبح تهران، پنجشنبه سیزده مرداد

روزنامه های صبح امروز رای اعتماد مجلس به چهار وزیر برای وزارتخانه‌هاي نفت، صنعت و معدن و تجارت، كار و امور اجتماعي و رفاه و ورزش و جوانان را در صدر اخبار و گزارش های خود قرار داده اند. هشدارآیت الله محمد یزدی درباره قدرت گرفتن برخی جریانات انحرافی با توسل و تمسک به مسایل دینی از جمله موضوعات دیگری است که به طور مشترک مورد توجه روزنامه قرار گرفته است.

اخبار و تصاویر محاکمه حسنی مبارک رییس جمهور مخلوع مصر و همچنین روایت های مختلفی از عزل ناگهانی رییس سازمان جنگل ها و ربط این برکناری با طرح باغ شهرهای دولت نیز در صفحات نخست روزنامه های امروز به چشم می خورد.

پیام غیر مستقیم به پاستور

تهران امروز در سرمقاله اش نوشته راي اعتماد مجلس به چهار نامزد معرفي شده براي تصدي وزارتخانه‌هاي نفت، صنعت و معدن و تجارت، كار و امور اجتماعي و رفاه، ورزش و جوانان نشان داد كه نمايندگان ملت در بهگزيني نيروها و همكاران رئيس دولت هيچ ترديدي به خود راه نمي‌دهند. آراي بالاي به دست آمده نشان مي‌دهد كه مجلس فارغ از محاسبات جناحي تنها به شايسته‌سالاري و تعهد و گرايش به خدمتگزاري معرفي‌شدگان توجه داشته است.

حق نشر عکس a
Image caption انعکاس خواست مردم مصر در روزنامه کیهان

مجید امیری در ادامه افزوده متاسفانه تحت تاثير القائات عناصر جريان انحرافي، برخي از دولتيان و رسانه‌هاي وابسته به دولت، موضع منفي در برابر مجلس داشتند تا جايي كه از به‌كارگيري هيچ دستاويزي براي بهره‌گيري عليه مجلس و نمايندگان مردم پرهيز نمي‌كردند. ديروز اما مجلس فارغ از گرايش‌هاي سياسي و جناحي فراكسيون‌هاي مختلف آن، پس از سنجش ميزان تعهد همراه با شايستگي نامزدهاي معرفي شده، آنان را به سوي صندلي وزارت هدايت كرد. راي اعتماد بالاي مجلس بدين معني است كه مجلس سرستيز با دولت ندارد.

نویسنده این مقاله رای اعتماد به وزرای دولت را حاوی پیام هایی برای دولت خوانده و نوشته"به نظر مي‌رسد اين آراي بالا حاوي پيامي غيرمستقيم براي ساختمان پاستور باشد، بهارستان، پاستور را بدون عناصر جنجال‌طلب انحرافي مي‌خواهد. كساني كه مدير و مدبرند، ولايت‌پذيرند و بيش از هر چيز به خدمت مي‌انديشند نه به سمت. اكنون چهار وزير جديد بايد نقش پل ارتباطي را ميان مجلس و دولت دهم بازي كنند. به نظر مي‌رسيد كه روابط بهارستان و پاستور طي ماه‌هاي اخير تيره و كدر شده بود اما اضافه شدن چهار وزير جديد مي‌تواند موجب تعامل بيشتر دولت با مجلس و بالعكس شود.

حسین نیک پور هم طی مقاله ای در جام جم نوشته راي اعتماد ديروز نمايندگان مجلس به وزير نفت، ابعاد مختلفي داشت و سيماي كلي مجلس را در مواجهه با برخي مسائل به تصوير كشيد. به عنوان مثال نمايندگان نشان دادند حضور يك فرمانده سپاه در رأس يك وزارتخانه را به منزله دخالت نظاميان در سياست نمي‌دانند، آنها نشان دادند لجاجتي با دولت ندارند، اما گذشته از اين مسائل مجلسي‌ها ديروز نشان دادند كه پارلمان جاي فاميل‌بازي نيست و مواضعي كه نمايندگان در قبال مسائل مختلف اتخاذ مي‌كنند، فارغ از روابطي است كه آنها در خارج از مجلس دارند.

طرحی که استقلال رسانه ها را زیر سوال می برد

خراسان در مقاله ای تهیه پیش نویس طرح نظام جامع رسانه ای در مجلس را دستمایه کرده و نوشته طبق پيش نويس طرح مجلس و در صورتي که نهايتا در صحن علني تصويب شود، صلاحيت افراد متقاضي ورود به عرصه فعاليت در رسانه ها بايد توسط شورايي موسوم به شوراي عالي نظام رسانه اي مورد تاييد قرار گيرد. اين که اعضاي شوراي عالي نظام رسانه اي براساس چه معيارهايي صلاحيت افراد را براي فعاليت در عرصه رسانه ها احراز مي کنند، هنوز روشن نيست اما مي توان اين پرسش را در برابر طرح کميسيون فرهنگي مجلس نهاد که اين شکل ورود افراد به عرصه رسانه ها، رفع کننده کدام نياز در جامعه رسانه اي کشور يا در جامعه مخاطبان آن هاست؟

بهروز بیهقی ادامه داده که از سوي ديگر، اين نيز پرسشي اساسي است که چگونه مي توان از اعمال سليقه ها در بررسي صلاحيت افراد جلوگيري کرد؟ چه ضابطه اي مي تواند از نفوذ و رسوخ ديدگاه هاي شخصي در شوراي عالي نظام رسانه اي جلوگيري کند؟ آيا تعيين ناظراني براي اجراي اين ضابطه به تسلسلي محال نمي انجامد؟ اين پرسش ها دستکم اين ترديد را به وجود مي آورند که کميسيون فرهنگي مجلس به تالي هاي فاسد طرح خود براي نظام جامع رسانه ها نينديشيده بلکه تنها تاسيس حقوقي تازه اي را مطرح کرده که فلسفه وجودي آن در بخش بررسي صلاحيت ها در هاله اي از ابهام است.

نویسنده این مقاله افزوده ترکيب پيشنهادي براي تشکيل هيئت بررسي صلاحيت افراد متقاضي کار در رسانه ها شامل معاون مطبوعاتي وزارت ارشاد، معاون وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، يک نماينده مجلس، يک قاضي عالي رتبه، يک عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، يکي از فضلاي آشنا به مسائل رسانه اي از حوزه علميه و ۷ رسانه نگار اين شائبه را به طور جدي تري مطرح مي کند که اين نهاد جديد حرکتي در راستاي محدود کردن بيشتر رسانه ها نيست؟

مقاله خراسان در پایان این مقاله خاطرنشان کرده که در لزوم ضابطه مندي ورود افراد به عرصه فعاليت در رسانه ها نمي توان تشکيک کرد اما مي توان به جاي تعيين سازوکارهاي پيچيده، اين مسئوليت را به روال کنوني به مديران مسئول يا مديران عامل رسانه ها وانهاد و سپس بر آن ها نظارت کرد.اين سازوکار به ظاهر ساده در بطن خود موجب مي شود که رسانه ها گرايش هاي فکري و به تعبير دقيق تر سلايق سياسي خود را حفظ کنند و در عمل به ضوابط حرفه اي و رسالت رسانه اي خود پايبند بمانند.

صدا و سیما و ربنای شجریان

حق نشر عکس a

محمدحسین روانبخش در سرمقاله مردم سالاری دومین سال ممنوعیت پخش دعای ربنای محمدرضا شجریان از صدا و سیما را دستمایه کرده و نوشته سالهاست که مردم وقت معنوي افطار در ماه مبارک رمضان را با زمزمه مناجات معروف به "ربنا" استاد محمد رضا شجريان سپري مي کنند، چنان که گويي اين مناجات جزيي از مراسم افطار است. اما امسال دومين سالي است که صدا وسيما سعي دارد به خيال خود، جايگزيني براي اين نواي ملکوتي پيدا کند و از پخش آن امتناع مي کند.

او در ادامه این مقاله نوشته اين اتفاق در روزگاري مي افتد که سالهاست دنياي ديجيتال، انحصار را از راديو و تلويزيون گرفته و ديگر مردم منتظر نيستند تا مثلا راديو لطف کند و آنچه آنها درخواست مي کنند، پخش کند. امروز در جيب هرجوان حتي در دور افتاده ترين مناطق کشور، يک رسانه مالتي مديا قرار دارد که او را از پيروي از آنچه صدا و سيما به او تحميل مي کند، بي نياز کرده است

سرمقاله نویس مردم سالاری یادآور شده که صدا وسيماي با زمان جلو نيامده و خودشيفته ما هنوز در اين تصور است که با عدم پخش ربناي شجريان، آن هم در حالي که ناتوان از تهيه اثري با کيفيت بسيار پايين تر از آن است، مي تواند اين استاد بزرگ را از مردم بگيرد; در حالي که همواره و بخصوص امروز، اين صدا و سيما است که احتياج حياتي به استفاده از اثر يا آثار شجريان و استاداني از اين دست دارد، نه اينکه شجريان و مردم، محتاج عنايت و لطف صدا وسيما باشند تا شايد ربنا را ناقص و با هزار اما و اگر پخش کند.

نویسنده خطاب به مقامات صدا و سیما افزوده آن کسي که سرش زير برف است تنها خود را از ديدن آن محروم کرده است و يک روز بالاخره بايد کله را بيرون بياورد و ببيند که دنيا کجا رفته و مردم چه نگاهي به رسانه اي دارند که روزگاري نام "ملي " را يدک مي کشيد. آن روز طنين ربناي شجريان ممکن است از کامپيوتر يا موبايل فرزندانتان در خانه شما بپيچدو شما را متوجه کلاهي که سر صدا و سيما رفته است، بکند.

پشت پرده عزل ناگهانی

جهان صنعت در گزارش اصلی امروزش به عزل ناگهانی رییس سازمان جنگل ها از سوی وزیر جهاد کشاورزی پرداخته و نوشته دیروز مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان جنگل‌ها برگزار شد، مراسمی که حتی خود وزیر هم در آن حضور نداشت به همین دلیل رییس برکنار شده نیز در مراسم تودیعش حضور نیافت تا این مراسم بدون حضور وزیر، رییس سابق و خبرنگاران برگزار شده باشد. از قرار معلوم اختلاف سلاجقه با وزیر کشاورزی در مورد اتفاقاتی که در حوزه منابع طبیعی در حال افتادن است باعث شده تا صادق خلیلیان قید او را بزند.

به نوشته این روزنامه علی سلاجقه رییس سابق سازمان جنگلها درباره این برکناری ناگهانی گفته مي‌خواستند منابع طبيعي را تكه پاره كنند اما من زير بارشان نرفتم، زيرا اين كار را خيانت به كشور مي‌دانم. بنده استعفا نكردم، بلكه مرا بركنار كردند، زيرا منابع طبيعي براي مسئولان جهاد كشاورزي اولويت ندارد، ضمن اينكه اين موضوع سال گذشته هم با آتش سوزي جنگلها بيشتر خود را نشان داد، چراكه وزير حتي يكبار هم با سازمان تماس نگرفت تا از وضعيت آتش سوزي در جنگلها اطلاعي را كسب كند.

به گزارش این روزنامه رییس برکنار شده همچنین افزوده بنده از روز اول هم به وزیر اعلام کردم که با تکه‌تکه شدن منابع طبیعی مخالفم و باید از این منابع حفاظت کرد. همانطور که مقام معظم رهبری دغدغه دارند باید با چنگ و دندان منابع طبیعی را حفظ کرد اما وزیر به این موضوع اعتقادی ندارد.

جهان صنعت نوشته که رییس برکنار شده درباره طرح باغ شهرهای رییس دولت و واگذاری زمین های یک هزارمتری به هرخانواده هم گفته در این مورد با بنده صحبتی نشده بود و نمی‌توانم نظر قاطعی در این مورد بدهم. شاید به دنبال این هستند که منابع طبیعی را تکه پاره کنند اما بنده در مقابل این موضوع ایستادگی می‌کردم و به آن اعتقاد دارم. سال گذشته هم مقام معظم رهبری در هفته منابع طبیعی نسبت به طرح باغ شهرها ابراز نگرانی کرده بودند.

صادرات غیر نفتی

اعتماد در مقاله ای نوشته مديرعامل صندوق ضمانت صادرات ايران اظهار داشته‌ميزان صادرات غير نفتي كشور طي سال گذشته 30 ميليارد دلار بوده است. سوال اين است كه در مواجهه با اينگونه اظهارنظرهاي آماري چه موضعي بايد اتخاد كرد؟

پويا نعمت اللهي در ادامه افزوده در آخرين گزارش موجود در سايت بانك مرکزی، در بخش گزيده آمارهاي اقتصادي و قسمت تراز‌پرداخت‌ها، ميزان صادرات غيرنفتي در 9‌ماهه سال 1389 رقم 19 ميليارد و 143 ميليون دلار عنوان شده است. هرچند جاي سوال دارد كه با گذشت پنج ماه از سال 90، اطلاعات موجود در سايت بانك مركزي، آمارهاي كل سال 1389 را منعكس نكرده است اما با اين اوصاف اگر آمار مديرعامل صندوق ضمانت صادرات را درست بدانيم آنگاه بايد قبول كنيم كه صادرات غيرنفتي كشور در عرض يك مقطع سه‌ماهه (چهارم) سال گذشته به تنهايي يك رشد بالاي 50 درصدي را تجربه كرده است.

نویسنده این مقاله به مورد مشابه دیگری هم اشاره کرده و نوشته از سوي ديگر، رييس كل سازمان توسعه تجارت ايران هم مجموع صادرات غيرنفتي در سال گذشته را با احتساب ميعانات گازي6/32 ميليارد دلار اعلام كرد و گفت:«اين رقم با احتساب خدمات فني ومهندسي به مرز 36 ميليارد دلار رسيده است.» صرف‌نظر از اينكه مقوله «تركيب صادرات» در كشور چه روندي را دنبال مي‌كند و چه ميزان از اين صادرات صنعتي، وابسته به نفت و پتروشيمي و چه ميزان در نتيجه افزايش قيمت نفت است، بايد مجددا به اين نكته اشاره كرد كه كدام‌يك از آمارهاي گفته‌شده، قابل‌قبول و منطقي است؟

به اعتقاد نویسنده مقاله اعتماد نمي‌توان درباره آمارهاي متفاوتي كه مسوولان كشور در بخش‌هاي اقتصادي ارايه مي‌كنند، موضع دقيقي گرفت و آن‌آمارها را قبول يا رد كرد. اساسا اختلافات آماري ممكن است به خاطر روش‌هاي اندازه‌گيري (انتخاب جامعه و نمونه و تعميم و تعيين شاخص و تعداد متغيرها و اندازه آنها و شيوه‌هاي محاسبه و.. )پيش بيايد. اما در برخي اوقات، آمارهاي ارايه‌شده، نمي‌تواند درك درستي را از واقعيت‌ها به دست بدهد.

حق نشر عکس a
Image caption کارتون سلمان طاهری در شرق

مطالب مرتبط