غلامرضا اعوانی از ریاست موسسه حکمت و فلسفه برکنار شد

خسروپناه حق نشر عکس ii
Image caption آقای خسرو پناه پیش از این مدیریت اداره پژوهشگاه نهاد رهبری در دانشگاهها را بر عهده داشته است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران غلامرضا اعوانی را از ریاست موسسه حکمت و فلسفه برکنار کرد.

به گزارش خبرگزاری های ایران عبدالحسین خسروپناه که جایگزین آقای اعوانی شده است، با چهل و پنج سال سن پیش از این مدیریت گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی را بر عهده داشته است.

آقای خسرو پناه همچنین مدیریت اداره پژوهشگاه نهاد رهبری در دانشگاهها و سمت جانشینی مرکز مطالعات و پزوهشهای حوزه علمیه قم را نیز برعهده داشته است.

رئیس جدید موسسه حکمت و فلسفه مدرک دکترای کلام اسلامی خود را از دانشگاه امام صادق دریافت کرده و در حوزه علمیه قم نیز از شاگردان آیت الله وحید خراسانی و فاضل لنکرانی بوده است.

رامین جهانبگلو، پژوهشگر و اندیشمند ایرانی درباره این جایگزینی ضمن "اظهار نگرانی از حرکت فلسفه در ایران به طرف یک بحث حوزوی" به بی بی سی فارسی گفت: "این انتخاب در راستای سیاستگذاری حکومت ایران برای کم کردن تفکر و اندیشه فلسفی در ایران و همزمان با کنار گذاشتن کلی فلسفه غرب و اساتیدی که در ایران معرف آن هستند، اتفاق می افتد."

به گفته آقای جهانبگلو با اینکه آقای اعوانی خود از اساتید فلسفه دینی بود، توانسته بود انجمن حکمت و فلسفه را به مکانی برای جمع شدن تعدادی از اساتید و پژوهشگران به‌نام فلسفه ایران تبدیل کند.

پیش از این در خرداد ماه سالجاری، کامران دانشجو، وزیر علوم ایران ضمن صدور حکمی برای انتصاب اعضای جدید هیئت امنای موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه، نام ضیا موحد و محمدرضا بهشتی دو تن از اعضای قبلی هیئت رئیسه را حذف کرده بود.

هم اکنون رضا داوری اردکانی، صدرالدین شریعتی، غلامحسین ابراهیمی دینانی، رضا اکبریان، غلامعلی افروز و مهدی هادوی تهرانی اعضای حقیقی هیئت امنای مؤسسه هستند. این افراد در کنار اعضای حقوقی یعنی کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ( رئیس هیئت امناء )، امیرعلی سیف الدین نمایندۀ معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری و رئیس مؤسسه ( دبیر هیئت امناء ) اعضای هیئت امنای مؤسسه را تشکیل می‌دهند.

قطع رابطه یونسکو با همایش جهانی فلسفه در ایران

حق نشر عکس oo
Image caption غلامرضا اعوانی از اوئل دهه هشتاد ریاست پژوهشگاه حکمت و فلسفه را بر عهده داشت

پژوهشگاه حکمت و فلسفه سال گذشته نیز به خاطر برگزاری مراسم روز جهانی فلسفه خبرساز شد.

موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار کننده این همایش بود و غلامعلی حداد عادل، نماینده کنونی و رئیس سابق مجلس ایران ریاست جلسات همایش را برعهده داشت.

اعلام آمادگی یونسکو در حمایت از همایش بین المللی فلسفه در ایران با انتقاد شماری از کشورهای عضو به خصوص کشورهای اروپایی و آمریکا و برخی از پژوهشگران برجسته فلسفه مواجه شد.

منتقدان این تصمیم با متهم کردن حکومت جمهوری اسلامی به سانسور، سرکوب و اختناق سیاسی به خصوص در واکنش به اعتراضات پس از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری، با هر نوع ارتباط یونسکو با همایش تهران مخالفت کردند و برخی از آنان هشدار دادند که در چنین صورتی، مراسم روز جهانی فلسفه را کلا تحریم خواهند کرد.

پس از آن بود که سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد - یونسکو - حمایت خود از برگزاری یک همایش بین المللی فلسفه در ایران را پس گرفت.

در آن زمان ایرینا بوکوا، مدیر کل یونسکو، اعلام کرد که این سازمان با مراسم روز جهانی فلسفه که قرار است بین روزهای ۲۱ تا ۲۳ نوامبر در جمهوری اسلامی ایران برگزار شود هیچگونه ارتباطی نخواهد داشت.

خبرگزاری های بین المللی یکی از علل خودداری یونسکو از حمایت از برگزاری همایش بین المللی فلسفه در تهران را محدودیت هایی عنوان کردند که حکومت جمهوری اسلامی اخیرا در زمینه آموزش علوم انسانی و اجتماعی در مراکز آموزش عالی این کشور برقرار کرده است.

آیت الله علی خامنه ای پیشتر ضمن انتقاد از آموزش علوم انسانی در ایران گفته بود که آموزش بسیاری از رشته های علوم انسانی در دانشگاه ها باعث بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی می شود.

از حسین نصر تا عبدالحسین خسرو پناه

حق نشر عکس ii
Image caption حسین نصر بنیانگذار انجمن حکمت و فلسفه در سالهای پیش از انقلاب بوده است

سابقه موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به تاسیس انجمن حکمت و فلسفه ایران در سال ۱۳۵۳ خورشیدی باز می گردد که در آن زمان حسین نصر با هدف پیشبرد مطالعه و تفکر در زمینه فلسفه و جلب توجه به میراث فلسفی ایران قبل و بعد از اسلام آن را تاسیس کرد.

با آغاز انقلاب و همزمان با رخدادهای پس از آن، این موسسه برای مدتی تعطیل بود تا اینکه فعالیت مجدد خود را در سالهای آغازین دهه شصت آغاز کرد.

در سال ۱۳۸۰ خورشیدی، انجمن حکمت و فلسفه نام خود را به موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه تغییر داد که تحت نظر هیئت امنا به ریاست وزیر علوم فعالیت می کند.

ریاست این موسسه را غلامرضا اعوانی در حدود یک دهه برعهده داشت و پس از آنکه کامران دانشجو در دولت دهم به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید، به ریاست هیئت امنای موسسه حکمت و فلسفه هم برگزیده شد.

مطالب مرتبط