بحث بر سر مجاهدین خلق در آستانه تصمیم آمریکا

حق نشر عکس AP
Image caption سازمان مجاهدین خلق ایران سلاح های خود را در سال ۲۰۰۳ به نیروهای آمریکایی در عراق تحویل داد

در حالی که وزارت امور خارجه آمریکا برای اعلام نظرش درباره "ماهیت" سازمان مجاهدین خلق ایران آماده می شود، یکی از موسسات مخالف این سازمان در واشنگتن، جلسه ای برای بررسی عواقب خروج مجاهدین خلق از فهرست گروه های به گفته دولت آمریکا تروریستی برگزار کرده است.

این نشست، پنجشنبه (چهارم اوت) توسط "شورای ملی ایرانیان آمریکا" (نایاک) و به میزبانی تریتا پارسی، رئیس نایاک، برگزار شد که به شدت با خروج مجاهدین خلق از فهرست گروه های تروریستی دولت آمریکا مخالف بوده و اخیرا در این باره مقاله ای چاپ کرده است.

سازمان مجاهدین خلق از طریق طرفداران خود سرگرم لابی کردن دولت آمریکا برای حذف نامش از این فهرست است و اخیرا تجمعی اعتراض آمیز مقابل ساختمان وزارت خارجه در واشنگتن برگزار کرد.

آقای پارسی از سوی شماری از مخالفان سرسخت جمهوری اسلامی و محافظه کاران در واشنگتن، به پیشبرد منافع حکومت ایران در آمریکا متهم شده است؛ اتهامی که او ترور شخصیت می نامد و رد می کند.

در نشست این موسسه، مازیار بهاری، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، باربارا اسلاوین کارشناس سیاست خارجی آمریکا که درباره سازمان مجاهدین تحقیق کرده و برایان کاتولیس محقق ارشد در "مرکز امریکن پروگرس" که از موسسه های پژوهشی لیبرال است، به بحث در این باره پرداختند.

دولت بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در سال ۱۹۹۷ نام مجاهدین خلق را به فهرست سازمان های تروریستی کشورش افزود. این گروه مخالف حکومت ایران، اتهام تروریسم را رد می کند و می گوید که دولت آقای کلینتون با انگیزه های سیاسی و به امید بهبود روابط با تهران، آن تصمیم را اتخاذ کرد.

انتظار می رود که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در واکنش به حکم یک قاضی فدرال، تا چند هفته آینده نظرش را درباره "ماهیت" سازمان مجاهدین خلق اعلام کند.

"اعتماد مردم ایران"

مازیار بهاری می گوید که تغییر در موضع دولت آمریکا در مورد "ماهیت" مجاهدین، به اعتماد مردم ایران لطمه خواهد زد.

او گفت: "حکومت ایران تمام تلاش خود را می کند که با ایجاد سناریوهای مختلف به نوعی دولت آمریکا را با سازمان مجاهدین خلق مرتبط نشان دهد. وجود نام این سازمان در لیست سازمان های تروریستی بهترین نشانه آن است که آمریکا با تمامی اشکال تروریسم مخالف است."

سازمان مجاهدین خلق می گوید از سال ۲۰۰۱ تاکنون هیچ عملیات نظامی علیه ایران انجام نداده و خشونت را محکوم کرده است.

اتحادیه اروپا، سازمان مجاهدین را از فهرست گروه های تروریستی خود خارج کرده است.

تلاش بی بی سی فارسی در روز پنجشنبه برای دریافت واکنش برخی از طرفداران این سازمان که در آمریکا زندگی می کنند به اظهارات آقای بهاری و دو کارشناس دیگر حاضر در نشست موسسه نایاک، بی نتیجه ماند.

باربارا اسلاوین، خبرنگار سابق و کارشناس سیاست خارجی که از جمله درباره مجاهدین تحقیق کرده، نیز گفت که در این مقطع شواهدی از اعمال تروریستی توسط مجاهدین وجود ندارد.

او تاکید کرد که مجاهدین خلق اصولا امکان چنین کاری را هم ندارند زیرا در اردوگاه اشرف ابتدا تحت نظارت آمریکایی ها و بعد عراقی ها بوده اند.

خانم اسلاوین می گوید مجاهدین خلق برخلاف چهار دهه قبل، دیگر پایگاه مردمی در ایران ندارد که تا حدود زیادی به حمایت این گروه از عراق در جنگ با ایران مربوط می شود.

به گفته وی: "در همه سفرهایی که من به ایران داشته ام و همه کسانی که با آنها ملاقات کرده ام فقط یک نفر بود که می گفت مجاهدین را قبول دارد. چون می گفت که آنها خوب آخوندها را می کشتند."

حق نشر عکس
Image caption مجاهدین خلق حضور فعالی در انقلاب ایران داشتند

خانم اسلاوین در فوریه سال ۲۰۰۶ میلادی به عنوان خبرنگار روزنامه "یو اس ای تودی" به تهران سفر کرد و با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران و علی لاریجانی، رئیس فعلی مجلس، مصاحبه های اختصاصی انجام داد.

او تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ در ایران، بر مذاکره آمریکا با ایران برای بهبود روابط واشنگتن و تهران و حل مناقشه اتمی تاکید می کرد و در سال ۲۰۰۵ نیز از طریق ایمیل با محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران ایران مصاحبه ای برای "یو اس ای تودی" انجام داد.

"پیام خطرناک"

به نظر وی، اعضا و هواداران مجاهدین خلق را امروزه اعضای خانواده و وابستگان چند هزار اعدامی اواخر دهه ۶۰ در ایران تشکیل می دهند.

او می گوید حذف نام مجاهدین از فهرست سازمان های تروریستی پیامد خطرناکی برای "جنبش سبز" ایران خواهد داشت.

باربارا اسلاوین افزود: "همانطور که اشاره شد این پیامی خیلی خطرناک می فرستد. حتی بهانه بیشتر به دست دولت ایران در سرکوب جنبش سبز که یک جنبش مخالف غیرخشن است می دهد."

برایان کاتولیس نیز این نظر که دولت آمریکا قصد استفاده ابزاری سیاسی از مجاهدین خلق دارد را رد کرد و گفت که دولت باراک اوباما در نهایت تصمیمش را بر مبنای حقوقی اتخاذ خواهد کرد.

او گفت: "برداشت من از صحبت ها و ارتباطاتی که با مقام های دولتی آمریکا داشته ام این است که آنها به سازمان مجاهدین خلق به دیده یک ابزار مناسب سیاسی (در برابر ایران) نگاه نمی کنند. مساله ای که طرفداران این سازمان (در آمریکا) درصدد القا آن هستند."

اردوگاه اشرف

بیش از سه هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق همچنان در اردوگاه اشرف در عراق زندگی می کنند که دولت عراق می گوید باید هرچه سریع تر خاک این کشور را ترک کنند.

نیروهای عراقی تاکنون در دو عملیات عمده برای به دست گرفتن کنترل اشرف به آنجا یورش برده اند که شمار زیادی کشته به جا گذشته و با محکومیت بین المللی مواجه شده است.

جفری فلتمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، چند روز پیش طی نشستی در کنگره کشورش هشدار داد که اوضاع اردوگاه اشرف تا پایان سال میلادی جاری می تواند وخیم تر شود و گفت که آمریکا در تلاش است برای خروج ساکنان این اردوگاه راهی پیدا کند.

یک مقام قضایی در فرانسه در ماه مه سال جاری از لغو اتهام ۲۴ نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق در رابطه با ارتکاب فعالیت های تروریستی خبر داد.

مریم رجوی، رئیس "شورای ملی مقاومت" و همسر رهبر مجاهدین خلق یکی از این افراد است.

سازمان مجاهدین در سال ۲۰۰۸ خواهان بازنگری در وضع حقوقی خود در آمریکا شده بود، اما کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه وقت آمریکا با آن مخالفت کرد.

دادگاه تجدید نظر می گوید که خانم رایس آیین دادرسی را رعایت نکرده و به سازمان مجاهدین خلق فرصتی برای دفاع از اتهام تروریست بودن نداده بود.

مطالب مرتبط