سفیر ایران در عراق: فضا در ایران به سمت آزادی دو آمریکایی است

حسن دانایی فر حق نشر عکس AP
Image caption آقای دانایی‌فر اینکه بازداشت‌شدگان در هنگام بازداشت مشغول کوهنوردی بودند را تکذیب کرد

حسن دانایی‌فر، سفیر ایران در عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که دو آمریکایی بازداشت شده در ایران احتمالا به زودی آزاد می‌شوند.

او زمانی برای آزادی شین باوئر و جاشوا فتال، دو آمریکایی که از دو سال پیش به اتهام ورود غیرقانونی به ایران و به ظن جاسوسی در بازداشت هستند، مشخص نکرد، اما گفت: "امیدواریم و انتظار داریم که آنها خیلی زود آزاد شوند.

آقای دانایی‌فر، فضای عمومی در ایران را در جهت آزاد کردن این دو آمریکایی توصیف کرد.

جلسه محاکمه آقای باوئر و آقای فتال روز یکشنبه ۳۱ ژوییه ( ۹ مرداد) برگزار شد و پس از آن شبکه تلویزیونی العالم، شبکه عربی زبان حکومت ایران، به نقل از غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه این کشور اعلام کرد که این جلسه، آخرین جلسه دادگاه آنها بوده است و حکم دادگاه در روزهای آینده صادر خواهد شد.

مسعود شفیعی، وکیل دو آمریکایی هم پیش‌تر گفته بود آنها ممکن است پس از جلسه روز یکشنبه دادگاه که در دومین سالگرد بازداشت آنها برگزار می‌شد، از زندان آزاد شوند.

آقای شفیعی گفته بود که این همزمانی می‌تواند نشانه‌ای از احتمال آزادی آنها باشد و ممکن است دو سالی که در بازداشت به سر برده‌اند به عنوان مجازات آنها در نظر گرفته شود.

شین باوئر، جاشوا فتال و سارا شورد دو سال پیش در منطقه مرزی کردستان عراق و ایران به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران توسط مأموران ایرانی بازداشت و به ظن جاسوسی مورد بازجویی قرار گرفتند.

خانم شورد در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۰ با سپردن ۵۰۰ هزار دلار وثیقه آزاد و از ایران خارج شد، اما آقای فتال و آقای باوئر هنوز در ایران زندانی هستند.

خانواده‌های این دو جوان آمریکایی هفته گذشته با حضور در برابر دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد در شهر نیویورک، خواهان آزادی آنها شده بودند.

حق نشر عکس AFP
Image caption تاکنون چند شخصیت برجسته اسلامی خواهان آزادی دو آمریکایی زندانی در ایران شده اند

نمایندگان سازمان های مدافع حقوق بشر و بعضی از گروه‌های اسلامی در آمریکا نیز در این تجمع حضور داشتند.

آلکس فتال، برادر جاشوا فتال در حاشیه این تجمع به بی‌بی‌سی گفته بود: "دو سال گذشته، دو سال طولانی بوده است. هیچ کس انتظار نداشت بازداشت جاشوا و شین این قدر طولانی شود. ما تجمع زیبایی داشتیم. نماینده‌ای از جامعه مسلمانان آمریکا سخنرانی کرد. مادر من از درد و رنج خانواده‌هایمان گفت و سارا شورد صحبت کرد."

گروهی از شخصیت‌های برجسته مسلمان در آمریکا، سر اسقف دزموند توتو، از برندگان جایزه صلح نوبل و شخصیت‌های سرشناس در مبارزه با تبعیض نژادی، محمد علی کلی، قهرمان سابق سنگین وزن بوکس جهان و یوسف اسلام (کت استیونز) خواننده مشهور بریتانیایی که به اسلام گرویده است، از جمله افرادی هستند که از رهبران ایران خواسته‌اند این دو آمریکایی را آزاد کنند.

مطالب مرتبط