واکنش‌ها به حذف ۱۳ رشته علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

انتشار خبر حذف ۱۳ رشته علوم انسانی از فهرست رشته های تحصیلی دانشگاه علامه طباطبایی تهران در سال ۱۳۹۰ واکنش هایی را در میان اساتید، داوطلبان و مسئولان در پی داشته است.

روزنامه اعتماد چاپ تهران، امروز شنبه، پانزدهم مردادماه ۱۳۹۰ در مطلبی در صفحه اول خود از حذف ۱۳ رشته کارشناسی علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی در سال تحصیلی ۱۳۹۰ خبر داده و حذف ناگهانی این رشته ها را "در راستای بازنگری ۳۸ رشته از رشته های علوم انسانی" عنوان کرده است.

به نوشته این روزنامه، حذف ناگهانی این رشته ها سردرگمی داوطلبان و ابراز تاسف برخی از اساتید دانشگاه علامه طباطبایی را به همراه داشته است.

به نوشته اعتماد انتقاد اصلی عده ای از داوطلبان انتخاب رشته در دانشگاه علامه طباطبایی عدم اطلاع رسانی به موقع در مورد حذف این رشته ها است تا جاییکه آنها تنها دو روز پیش از انتخاب رشته از این موضوع با خبر شده اند و این موضوع در تصمیم گیری آنها برای آینده تحصیلی شان تاثیر گذاشته است.

در فهرست رشته های علوم انسانی حذف شده در دانشگاه علامه طباطبایی، نام رشته های روزنامه نگاری، روابط عمومی، علوم اجتماعی، فلسفه و روانشناسی به چشم می خورد.

Image caption مسئولان دانشگاه علامه طباطبایی حذف این رشته ها را "کاملا طبیعی" می دانند

در پی انتقاد دو سال پیش آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران از تدریس علوم انسانی غربی در دانشگاههای ایران، شورای عالی انقلاب فرهنگی و پژوهشگاه علوم انسانی مسئول بازنگری در رشته های علوم انسانی شدند و نام ۳۸ رشته را به عنوان رشته هایی که لازم است در محتویات آنها بازنگری صورت گیرد اعلام کردند. آیت الله خامنه ای تحصیل حدود دو میلیون نفر از سه و نیم میلیون دانشجو در ایران در رشته های علوم انسانی را مایه نگرانی دانسته بود.

پیش از این صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه هم در مورد برخورد با علوم انسانی در دانشگاهها گفته بود:"ما هیچگاه به دنبال تعطیل کردن علوم انسانی نیستیم، بلکه معتقدیم پیش فرض های علوم انسانی باید با پیش فرض های دینی هماهنگی داشته باشد".

واکنش ها؛ از بی خبری تا 'طبیعی' دانستن

اکنون عبدالله شفیع آبادی، معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی در پاسخ به واکنش رسانه ها در مورد حذف ۱۳ رشته علوم انسانی از این دانشگاه، علاوه بر اینکه این موضوع را "کاملا طبیعی" ارزیابی کرده، مطبوعات را به "بزرگ نمایی" در انعکاس این خبر متهم کرده است.

آقای شفیع آبادی در این مورد به خبرگزاری ایلنا گفته است: "با توجه به اینکه سیاست وزارت علوم به این سمت است که دانشگاه علامه به سمت پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی سوق داده شود، این تصمیم در مورد این ترم گرفته شده است".

این در حالی است که جلال طباطبایی، معاون اجرایی سازمان سنجش ایران در پاسخ به سئوال خبرگزاری ایلنا در مورد دلیل حذف این رشته ها، از انجام چنین تغییراتی در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار بی اطلاعی کرده است.

در یکی دیگر از واکنش ها نسبت به این مساله، علی عباسپور تهرانی فرد، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به خبرگزاری ایسنا گفته است: "با وزارت علوم وارد مذاکره می شویم تا مشخص شود سیاست آنها در این باره بر چه مبنایی است تا نهایتا دانش آموزانی که با علاقه این رشته را انتخاب کردند بتوانند در رشته مورد علاقه خود که مبنای اسلامی دارد ادامه تحصیل دهند".

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ضمن تایید سیاست های "تعدیلی" وزارت علوم در مورد ظرفیت دانشگاه ها در رشته های علوم انسانی، این موضوع را به دلیل بالا بودن آمار بیکاری در میان فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی دانسته است.

انتقاد از تدریس علوم انسانی غربی در دانشگاه های ایران در متنی که پس از برگزاری چهارمین جلسه دادگاه بازداشت شدگان حوادث انتخاباتی ایران، به عنوان اظهارات سعید حجاریان، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی منتشر شد نیز آمده بود.

در این متن که اعلام شد توسط آقای حجاریان نوشته و در دادگاه توسط سعید شریعتی، عضو دیگر شورای مرکزی جبهه مشارکت خوانده شد، آمده بود: "متأسفانه در ایران با ضعف علوم انسانی، به خصوص در رشته های جامعه شناسی و علوم سیاسی مواجهیم و علی رغم گسترش مراکز آموزشی عالی و کثرت دانشجو در رشته های علوم انسانی، متون آن از عمق چندانی برخوردار نیست و مطالب با ترجمه های اغلب ناقص و بدون نقد در اختیار دانشجویان گذاشته می شود".

مطالب مرتبط