وزارت علوم: ادعای حذف علوم انسانی از دانشگاه علامه بی اساس است

دانشگاه علامه طباطبایی
Image caption خبر حذف چندین رشته علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی با واکنش های فراوانی در رسانه ها و محافل دانشگاهی و سیاسی ایران همراه بوده است

مدیر کل آموزش عالی وزارت علوم ایران در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر حذف ۱۳ رشته علوم انسانی از دانشگاه علامه طباطبایی، این موضوع را "بی اساس" دانست.

ابوالفضل حسنی امروز یکشنبه، شانزدهم مرداد ماه ۱۳۹۰ به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است: "این رشته ها از فهرست رشته های علامه طباطبایی حذف نشده و فقط ظرفیت پذیرش آنها برای امسال از مقطع کارشناسی به کارشناسی ارشد و دکترا انتقال یافته است".

آقای حسنی همچنین عدم پذیرش دانشجو در تعدادی از رشته های علوم انسانی در سال تحصیلی ۹۱-۹۰ در دانشگاه علامه طباطبایی را تصمیم مسئولان این دانشگاه دانست و مسئولیت این اقدام را متوجه خود دانشگاه کرد و گفت: "دانشگاهها می‌توانند بنا به تصمیم شورای خود یک سال در یک رشته دانشجو نپذیرند و سال بعد نسبت به پذیرش در همان رشته اقدام کنند که این از اختیارات دانشگاهها است و قبل از این نیز سابقه داشته است".

روزنامه اعتماد چاپ تهران، روز گذشته در مطلبی ضمن اعلام خبر حذف ۱۳ رشته علوم انسانی از دانشگاه علامه طباطبایی برای سال تحصیلی ۱۳۹۰، از سردرگمی داوطلبان این رشته ها و ابراز تاسف برخی از اساتید نسبت به این موضوع گفته بود.

یکی از اصلی ترین انتقادهای داوطلبان انتخاب این رشته ها، به عدم اطلاع رسانی به موقع در مورد حذف این رشته ها بوده است. تا جاییکه داوطلبان تنها پس از دریافت دفترچه انتخاب رشته از عدم پذیرش دانشجو در این رشته ها در مقطع کارشناسی مطلع شده اند.

در میان رشته هایی که امسال از فهرست رشته های علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی حذف شده اند، نام رشته های فلسفه، روانشناسی، حقوق، علوم سیاسی، اقتصاد، علوم تربیتی، مدیریت، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات انگلیسی، تاریخ، ارتباطات و علوم اجتماعی (شامل روزنامه نگاری و روابط عمومی) به چشم می خورد.

پس از آنکه انتشار این خبر با واکنش های متعددی در سطح رسانه های داخلی در ایران مواجه شد، اکنون یکی از مقامات مسئول در وزارت علوم این کشور در یک واکنش رسمی، سیاست های وزارت علوم را دلیل اتخاذ چنین تصمیمی عنوان کرده است.

مدیر کل آموزش عالی وزارت علوم در این مورد گفت: "از آنجا که سیاست وزارت علوم طی یکی دو سال اخیر بر این قرار گرفته که دانشگاه های مادر و مطرح کشور به جای گسترش دوره های کارشناسی به سمت تقویت تحصیلات تکمیلی سوق داده شود و ظرفیت کارشناسی بیشتر به موسسات غیرانتفاعی و دانشگاههای کوچکتر اختصاص یابد، بر همین اساس سال گذشته مجوز راه اندازی ۱۰ دوره کارشناسی ارشد و ۸ دوره دکترا در رشته های علوم انسانی که اکنون برخی ادعای حذف آنها را دارند از طرف وزارت علوم برای دانشگاه علامه طباطبایی صادر شد".

اظهارات مدیر کل آموزش عالی وزارت علوم در مورد بی اساس بودن ادعای حذف تعدادی از رشته های علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی در حالی مطرح می شود که روز گذشته علی عباسپور، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته بود: "مساله علوم انسانی فقط با حذف رشته های آن حل نمی شود".

آقای عباسپور ضمن اشاره به این موضوع که از آغاز طرح بازنگری در رشته های علوم انسانی در دانشگاهها یک سال و اندی می گذرد، گفته بود: "بر این اساس انتظار داشتیم وزارت علوم سریع تر این بازنگری ها را انجام می داد و بر مبنای فرهنگ اسلامی دروسی مثل علوم سیاسی و علوم اجتماعی یا مبانی مدیریت اسلامی و اقتصاد اسلامی را تعیین می کرد که در زمان فعلی که زمان پذیرش دانشجو بود، دانشجویان را در رشته های جدید علوم انسانی مورد پذیرش قرار می داد".

آنچه که مسئولان آموزشی در ایران از آن به عنوان "بازنگری در علوم انسانی" یاد می کنند، پس از آن آغاز شد که رهبر جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از محتویات دروس علوم انسانی در دانشگاههای این کشور که به گفته او بر مبنای علوم انسانی غربی طراحی شده اند، نسبت به تحصیل حدود دو میلیون نفر از سه و نیم میلیون دانشجو در ایران در رشته های علوم انسانی ابراز نگرانی کرده بود.

مطالب مرتبط