رئیس سازمان زندان ها: شکنجه در ایران دروغ شاخدار است

اسماعیلی حق نشر عکس Mehr
Image caption اسماعیلی آمار زندانیان را اعلام نکرد

غلام حسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان های کل کشور شکنجه در بازداشتگاه های ایران را رد کرده است.

آقای اسماعیلی در گفت و گو با خبرگزاری مهر وجود زندان های غیررسمی در ایران را رد کرد و اعتصاب غذای زندانیان را یک حرکت تبلیغی دانست.

به گفته آقای اسماعیلی، مجرمان مواد مخدر بیشترین تعداد زندانیان در ایران هستند و پس از آنها سارقان قرار دارند.

بر این اساس، ۴۳ درصد از زندانیان در رابطه با مواد مخدر محکوم شده اند.

غلام حسین اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری مهر، از اعلام آمار زندانیان در ایران خودداری کرد و آمار ارائه شده به وسیله کشورهای اروپایی درباره زندانیان این کشورها را "کذب" دانست.

به گفته او "هیچ کشوری مانند ایران پیگیر آمار واقعی زندانیان جهان نیست."

وضع زندانیان در ایران از موارد شکایت فعالان به بازرس ویژه امور حقوق بشر در ایران و سایر نهادهای مدافع حقوق بشر بوده است.

شرایط نامساعد نگهداری زندانیان زن در بازداشتگاه قرچک از تازه ترین نگرانی های فعالان حقوق بشر بود.

"دروغ شاخدار"

آقای اسماعیلی در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: "بنده به عنوان رئیس سازمان زندانهای کل کشور می گویم که هیچگونه زندان و بازداشتگاه اعلام نشده ای در ایران که تحت پوشش سازمان زندانها باشد وجود ندارد."

او همچنین شکنجه زندانیان در ایران را به خاطر مستقل بودن سازمان زندان های کل کشور از دادگاه ها و نیروهای امنیتی، رد کرد.

غلام حسین اسماعیلی گفت: " شکنجه در زندانهای ایران یکی از دروغ‌های شاخ دار است. در زندانهای جمهوری اسلامی شکنجه معنا و مفهوم ندارد و این از افتخارات زندانها است."

او همچنین گزارش های منتشر شده درباره اعتصاب غذای زندانیان را تبلیغات دانست و گفت: " ما در درون زندان اعتصاب غذا به آن صورت که رسانه های بیگانه می گویند نداریم."

او گفت: " جریان اعتصاب غذا بیش از آنکه واقعی باشد امری تبلیغاتی است و افرادی به دنبال بهره برداری از این جریان هستند. در بسیاری از موارد زندانی نه اعتصاب کرده و نه قصد اعتصاب غذا دارد از بیرون زندان برایش اعتصاب غذا می سازند و رسانه های بیگانه آن را در بوق و کرنا می کنند."

مطالب مرتبط