شرکت ملی نفت ایران: یک میلیارد یورو طلب خود را از هند گرفتیم

حق نشر عکس Getty
Image caption ایران سالانه ۱۲ میلیارد دلار به هند نفت صادر می کند و به دلیل تحریم ها نزدیک به پنج میلیارد دلار به ایران بدهکار بوده است

شرکت ملی نفت ایران می گوید که ضمن کشف یک میدان گازی به ارزش ۱۳۳ میلیارد دلار، یک میلیارد یورو از طلب پنج میلیارد دلاری خود را از هند وصول کرده است.

احمد قلعه بانی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در یک نشست خبری گفت که میدان جدید گازی "مدار" در پانزده کیلومتری شرق عسلویه قرار دارد.

حجم ذخیره گاز طبیعی در جا این میدان گازی ۱۷ تریلیون و ۴۷۰ میلیارد فوت مکعب برآورد شده است.

میدان جدید گازی در نزدیکی میدان گازی پارس جنوبی قرار دارد که بزرگترین میدان گازی ایران است و نیمی از ذخایر گازی این کشور را در خود جای داده است

بدهی پنج میلیارد دلاری هند به ایران

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در باره بدهی های نفتی هند به ایران گفته که تاکنون یک میلیارد یورو از طلب چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری وصول شده است.

به گفته آقای قلعه بانی، فروش نفت به هند "کماکان مطابق با برنامه های پیشین ادامه دارد."

بانک مرکزی هند، در ماه دسامبر گذشته، ارائه تسهیلات بانکی برای خرید نفت و گاز از ایران را متوقف کرد و از آن زمان دو کشور به دنبال یافتن واسطه‌ای برای انتقال چند صد میلیون دلار پول نفت خریداری ‌شده از ایران هستند.

ناظران می گویند که عامل اصلی تاخیر در پرداخت حدود پنج میلیارد دلار از بدهی های نفتی هند به ایران، تحریم های آمریکاست که به خاطر برنامه اتمی ایران وضع شده است.

در هفته های گذشته، گزارش هایی مبنی بر توسل شرکت های نفتی هند به بانک های ترکیه برای پرداخت بدهی های معوقه خود به ایران منتشر شده است.

ایران با صدور سالانه حدود ۱۲ میلیارد دلار نفت به هند دومین تامین‌کننده نفت این کشور بعد از عربستان سعودی است.

پیش از این، خبرهایی درباره احتمال انتقال پول خرید نفت هند به ایران از طریق بانکی در آلمان منتشر شد، اما دولت آلمان این گزارش‌ها را رد کرد.

تصمیم بانک مرکزی هند در توقف ارائه تسهیلات بانکی برای خرید نفت و گاز ایران، چند هفته بعد از دیدار باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از هند اعلام شد.

این اقدام مشکلات عمده‌ای را در راه تسویه‌حساب ارزی مربوط به واردات نفت از ایران ایجاد کرد و باعث نگرانی در مورد توقف معاملات نفتی دو کشور شد.

دلیل توقف تسویه مبادلات ارزی ایران از شیوه معمول آن یعنی اتحادیه پایاپای آسیا، وضع تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه ایران به دلیل برنامه‌های هسته‌ای این کشور و فشار به هند برای محدود کردن تبادلات با ایران بود.

تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد شامل فروش و صادرات نفت ایران نمی شود اما آمریکا شرکت‌های خارجی را از خرید کلان فراورده های نفتی ایران برحذر داشته و هشدار داده که آنها را تحریم خواهد کرد.

در روزهای اخیر گزارشهایی در باره بدهی کشورهای کره جنوبی و چین به ایران نیز منتشر شده است اما آقای قلعه بانی می گوید "چنین مطلبی تاکنون از سوی بانک مرکزی ایران به عنوان مرجع دریافت وجه حاصل از فروش نفت به شرکت ملی نفت ایران اعلام نشده است."

مطالب مرتبط