'راه‌اندازی نیروگاه بوشهر در آینده نزدیک، دور از دسترس است'

نیروگاه اتمی بوشهر حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به گزارش خبرگزاری مجلس شورای اسلامی تحقق وعده راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر در هاله‌ای از اما و اگرها پنهان است

یکی از نمایندگان مجلس ایران می‌گوید که وعده‌های مسئولان برای راه‌اندازی نیروگاه بوشهر تا پایان ماه رمضان، "دور از دسترس" است.

حسین امیری خامکانی، عضو کمیته بررسی وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر، امروز هفدهم مرداد ۱۳۹۰ با انتقاد از "تاخیر روس‌ها" در راه‌اندازی این نیروگاه به سایت خانه ملت، خبرگزاری مجلس شورای اسلامی گفت که این کمیته در گزارش نهایی خود به جمع‌بندی در زمان راه‌اندازی این نیروگاه نرسیده‌ است.

همزمان علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران که از سفر قریب الوقوع خود به روسیه خبر داده‌است گفت: "در آینده نزدیک شاهد اتصال این نیروگاه به شبکه سراسری خواهیم بود."

چندی پیش نیز رامین مهمانپرست گفته بود که هیچ گونه تاخیری در راه‌اندازی نیروگاه بوشهر وجود ندارد.

وی پیشتر ابراز امیدواری کرده بود که اواخر ماه رمضان، نیروگاه بوشهر به شبکه سراسری برق ایران متصل شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای صالحی همچنین از برگزاری دو جشن در مورد راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر خبر داده است که یکی در آینده نزدیک توسط مسئولان نیروگاه برگزار خواهد شد، اما وی "جشن بزرگتر" را به "اطمینان کافی" از زمان راه‌اندازی نیروگاه موکول کرده‌است.

'بدقولی روس‌ها'

آذر ماه سال ۱۳۸۹ اعلام شد که سوخت گذاری نیروگاه بوشهر پایان یافته‌است و این نیروگاه در مدت شش ماه به ظرفیت اسمی تولید برق خواهد رسید.

اما مدتی بعد گزارش شد که سوخت نیروگاه به دلیل مسائل مربوط به ایمنی از آن خارج شده و راه‌اندازی این تاسیسات به تعویق افتاده‌است.

حسین امیری خامکانی گفته‌است که آخرین قرارداد مکتوب ایران و طرف روس برای تحویل نیروگاه بوشهر مربوط به دی ماه سال قبل است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای صالحی می‌گوید که در آینده نزدیک شاهد اتصال نیروگاه اتمی بوشهر به شکبه سراسری برق ایران خواهیم بود

وی افزود: "اگر روس‌ها تا امروز این نیروگاه را تحویل نداده‌اند، تخلف از قرارداد با ایران به شمار می‌رود."

با این همه آقای امیری خامکانی، بروز برخی مشکلات در قلب رآکتور اتمی نیروگاه بوشهر را یکی از دلایل عدم راه‌اندازی آن در بهمن ماه سال گذشته ذکر کرد.

وی گفت حادثه‌ای در دی ماه سال قبل اتفاق افتاد که طی آن یکی از پروانه‌های اصلی نیروگاه آسیب دید.

در عین حال آقای امیری خامکانی گفت که برنامه زمان‌بندی نیروگاه اتمی بوشهر برای رسیدن به تولید ۴۰۰ مگاوات برق به خوبی پیش می‌رود و این بار روس‌ها در انجام وظایف خود بدقولی نکرده‌اند.

علی اکبر صالحی نیز در همین زمینه گفت که "یک بار بخار به داخل تزریق شد تا توربین‌ها را در دورهای بالا آزمایش کنند و این عمل بار دیگر انجام خواهد شد."

هر چند مقام‌های ایران در مورد زمان راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر تا پایان ماه رمضان تاکید می‌کنند، اما خبرگزاری مجلس شورای اسلامی نوشت که تحقق این وعده "در هاله‌ای از اما و اگرها" پنهان است.

مطالب مرتبط