خشکسالی در ایران به مرز هشدار رسید

دریاچه کیو در خرم آباد لرستان حق نشر عکس
Image caption دریاچه کیو از جاذبه‌های توریستی شهر خرم آباد و یکی از زیستگاه‌های پرندگان مهاجر محسوب می‌شود

مجید نامجو، وزیر نیرو با اشاره به کاهش بارندگی‌ها در ایران از بروز یک دهه خشکسالی در این کشور خبر داده‌است.

به گزارش سایت خبری وزارت نیرو، آقای نامجو گفته است که امسال با بارش میانگین ۱۸۴ میلی‌متر در ایران، حجم بارش‌ها ۲۴ درصد در مقایسه با دوره دراز مدت کاهش یافته‌ است.

این در حالی‌ است که شرکت آب و فاضلاب استان تهران نیز با صدور اطلاعیه‌ای از مشترکان خود خواست که در مصرف آب صرفه جویی کنند.

به گزارش واحد مرکزی خبر در روزهای اخیر و با افزایش محسوس دما در تهران، میزان مصرف آب شهروندان تهرانی به شدت افزایش یافته‌است.

بنابه این گزارش مصرف آب شرب تهران به میزان ۱۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه قبل بیشتر شده‌است که در صورت تداوم این روند "به طور قطع شهروندان تهرانی با مشکل قطع آب و کمبود آن مواجه خواهند شد".

درهمین حال خبرگزاری جمهوری اسلامی گزارش داد که رودخانه گیوی چایی در شهرستان کوثر استان اردبیل خشک شده‌ است.

برپایه این گزارش در حالی که انتظار می‌رفت با توجه به بارندگی‌های مناسب اواخر زمستان و فصل بهار، فصل آبی قابل توجهی در این شهرستان وجود داشته باشد اما رودخانه گیوی چایی به طور کامل خشک شده‌است.

رودخانه گیوی چایی یک هزار و ۲۰۰ هکتار از باغات و اراضی آبی این شهرستان را آبیاری می‌کرد و تعدادی از کشاورزان در پی خشک شدن این رودخانه اقدام به حفر چاه‌های عمیق کرده‌اند.

خبرگزاری مهر هم در گزارش دیگری از روند خشک شدن کامل دریاچه کیو در شهر خرم آباد خبر داده‌ است.

دریاچه کیو به دلیل داشتن محیطی مملو از غذاهای مختلف، بعد از تالاب‌های پل دختر یکی از مهمترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر در استان لرستان محسوب می‌شود.

چندی پیش نیز ادامه خشکسالی و کاهش جریان آب رودخانه زاینده رود، باعث خشک شدن این رودخانه در محدوده اصفهان شده بود.

گفته می‌شود که وسعت و شدت خشکسالی در نقاطی از ایران به ویژه در بخش مرکزی در مقایسه با ماه گذشته افزایش یافته و اکنون در حدود ۷۶ درصد از مساحت این کشور، به ویژه در مراکز مرکزی، خشکسالی حاکم است.

گزارش‌ها حاکیست که هم‌اکنون خشکسالی بسیار شدید به‌صورت دو لکه، مناطقی از ایران را فرا گرفته است.

نخستین لکه از ناحیه شرقی نایین شروع می‌شود و پس از دربرگرفتن بافق، خور و رباط پشت بادام به طبس می‌رسد.

لکه دیگر نیز در بخش جنوب غربی ایران در استان خوزستان و نیز به صورت یک ناحیه باریک در منطقه چابهار و جاسک دیده می‌شود.

ایران به دلیل قرار گرفتن در کمربند خشک جغرافیایی و نوار بیابانی، جزو مناطق کم باران جهان واقع شده‌است.

برخی از کارشناسان می‌گویند که افزایش جمعیت و بهبود استانداردهای زندگی تقاضا برای آب را که حجم آن محدود است به شدت افزایش می‌دهد و رقابت بین مصرف کنندگان آب شرب، کشاورزی و صنعتی را تشدید می‌کند.

خشکسالی پدیده‌ای تکرار شونده است و به عنوان مثال ایران در دو دهه اخیر ۱۳ سال خشکسالی‌هایی با شدت و ضعف متفاوت را تجربه کرده‌است.

در فاصله سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱ یک دوره خشکسالی در ایران پشت سرگذاشته شد که خسارات زیادی را به خصوص در بخش کشاورزی به جا گذاشت و آب آشامیدنی برخی شهرها از جمله تهران سهمیه بندی شد.

براساس گزارش‌ها سال آبی ۱۳۷۸ و ۱۳۷۹ خشک‌ترین سال در ۴۰ سال اخیر بوده است.

وزارت نیرو اعلام کرده است که برای مقابله با پدیده خشکسالی تاکنون حدود ۴۳ میلیارد متر مکعب مخزن ذخیره آب در سراسر ایران ایجاد کرده است.

با این همه هنوز از گستردگی پدیده خشکسالی و میزان خسارات ناشی از آن در سال‌های اخیر آمار دقیقی منتشر نشده‌است.

مطالب مرتبط