'پنج مامور نیروی انتظامی در شمال غرب ایران کشته شدند'

چالدران حق نشر عکس s
Image caption مراسم تششیع جنازه پنج مامورنیروی انتظامی (عکس از سایت فرمانداری چالدران)

فرماندار ماکو در شمال غرب ایران از کشته شدن پنج "پرسنل مهندسی نیروی انتظامی" در منطقه چالدران خبر داده است.

حمید احمدیان، فرماندار ماکو در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفته است این افراد در جریان "کمین تروریست‌ها" کشته شده‌اند و خودروی حامل آنها نیز نابود شده است.

به گفته آقای احمدیان یک افسر نیروی انتظامی، یک درجه‌دار و سه سرباز در این حمله که صبح روز دوشنبه (۱۷ مرداد) رخ داده، جان خود را از دست داده‌اند.

سایت اینترنتی فرمانداری چالدران روز سه شنبه از تشییع جنازه این افراد خبر داده است. شهرستان چالدران در شمال استان آذربایجان غربی واقع شده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از حدود سه هفته پیش دست به عملیاتی گسترده در شمال غرب ایران برای هدف گرفتن اعضای پژاک (گروه حیات آزاد کردستان) زده است.

به نظر می‌آید منظور فرماندار ماکو از "تروریست‌ها" در حمله اخیر، اعضای گروه پژاک باشد که بنابر گزارش‌ها همچنان با نیروهای سپاه پاسداران درگیر هستند.

ایران می‌گوید تا کنون ده‌ها نفر از اعضای پژاک در جریان این حملات کشته شده‌اند. بنا بر گزارش‌ها تعدادی از نیروهای سپاه پاسداران نیز در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

پژاک می‌گوید یک حزب سیاسی است و هدف آن ایجاد "تغییرات اساسی" در جامعه ایران به خصوص جامعه کردهای این کشور است و نبرد مسلحانه را حاصل رفتار "خشن" ایران با کردها و "عدم برخورداری آنها از حقوق قانونی خود" می‌داند.

ایران پژاک را یک گروه تروریستی می‌داند. دولت آمریکا هم پژاک را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است.

حملات ایران به مواضع پژاک با اعتراض دولت منطقه خودمختار کردستان در شمال عراق روبرو شده است.

مسعود بارزانی، رئیس دولت خودگردان کردستان عراق، چند هفته قبل نیروهای ایرانی را به گلوله باران روستاهای داخل مرز عراق متهم کرد و یک مقام نظامی ایران در واکنش گفت که دولت کردستان عراق مقادیری زمین در اختیار پژاک قرار داده تا از آن برای ایجاد تاسیسات آموزشی و تدارکاتی استفاده کند.

مطالب مرتبط