هشدار ۱۴ روزنامه نگار زندانی درباره وضع موسوی و کروبی

موسوی و کروبی حق نشر عکس AFP
Image caption بیانیه روزنامه نگاران زندانی وضع موسوی و کروبی را بدتر از امضاکنندگان دانسته است

چهارده روزنامه نگار زندانی در بازداشتگاه های اوین و رجایی شهر کرج با انتشار بیانیه ای خطاب به مردم ایران نسبت به ادامه حصر رهبران مخالفان دولت ایران و همسران آنها هشدار داده اند و حکومت را مسوول جان آنها دانسته اند.

به نوشته این روزنامه نگاران، حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسرانشان در کنار تعطیلی روزنامه های شاخص جنبش سبز یعنی اعتماد ملی و کلمه سبز "اوج فشارهایی بوده که بر فضای جامعه ایران سنگینی کرده و آن را به سوی یک استبداد همه جانبه سوق داده است."

این بیانیه دوشنبه ۱۷ مرداد به مناسبت روز خبرنگار منتشر شد. امضا کنندگان بیانیه عبارتند از: علیرضا بهشتی شیرازی، علی ملیحی، سیامک قادری، علیرضا رجایی، بهمن احمدی امویی، مسعود باستانی، مسعود لواسانی، نادر کریمی جونی، سعید متین‌پور، محمد صدیق کبود‌وند، محمد داوری، سام محمودی سرابی، کیوان صمیمی وعیسی سحرخیز.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی مدیران مسوول روزنامه های کلمه سبز و اعتماد ملی بودند. بیانیه ۱۴ روزنامه نگار زندانی درباره وضع سلامت این دو نفر هشدار داده و خواستار آزادی فوری آنها شده است.

این بیانیه تاکید دارد که وضع رهبران مخالفان دولت ایران "به مراتب بدتر از زندانی است که ما روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای امضا کننده این بیانیه در آن قرار داریم ".

روزنامه نگاران زندانی در بیانیه خود گفته اند که با تعطیلی روزنامه ها و مراکز اطلاع رسانی و اخراج خبرنگاران خارجی "عملا جریان آزاد اطلاعات و حق دسترسی شهروندان به اطلاعات مسدود شده است."

این روزنامه نگاران در بیانیه خود با اشاره به وضع بد روزنامه نگاران در ایران، نوشته اند: " هم اکنون بیش از ۴۰ نفر از روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای کشور در زندان به سر می برند. تعدادی از آنها با احکام غیر قانونی برای همیشه و یا برای چندین ده سال از ادامه کار بازمانده اند و برخی نیز با نا امن بودن فضای کار حرفه ای زندگی در غربت و تبعید خود خواسته را به رغم میل خویش در پیش گرفتند. در دو سال گذشته دادگاه های جمهوری اسلامی دست کم ۴۰ سال حکم زندان برای روزنامه نگاران و فعالان عرصه رسانه ها صادر کرده است."

این بیانیه ضمن انتقاد از تعطیلی "بدون حکم" انجمن صنفی روزنامه نگاران و زندانی شدن چند نفر از مسوولان آن، از برخورد حکومت با روزنامه ها، هفته نامه ها، سایتها و نشریات غیرفارسی زبان انتقاد کرده است.

مطالب مرتبط