اصولگرایان به دنبال وحدت یا سهم خواهی؟

مجلس شورای اسلامی ایران

فراهم آوردن فضای رقابتی و مشارکت حداکثری مردم در حالی که فقط هفت ماه به زمان برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران باقیمانده است به دغدغه اصلی اصولگرایان حاکم در این کشور تبدیل شده است.

در تازه ترین تلاش‌ها برای ایجاد وحدت میان گروه‌های مختلف اصولگرا در زمینه ارائه یک لیست واحد برای شرکت در انتخابات آتی، بیشتر نام آیت الله محمدرضا مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان رهبری ایران به میان آورده می‌شود.

علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل که این روزها به عنوان عضو کمیته داوری و نظارت موسوم به جبهه متحد اصولگرایان نیز فعالیت می‌کند، امروز نوزدهم مرداد ۱۳۹۰، طی سخنانی گفته است که آقای مهدوی کنی "پرچم وحدت اصولگرایان" را در دست گرفته است.

پیشتر نیز بیش از ۱۹۰ نفر از نمایندگان مجلس ایران در بیانیه‌ای از آقای مهدوی کنی به عنوان محوریت وحدت اصولگرایان یاد کرده بودند.

این در حالیست که به گزارش خبرآنلاین، در انتخابات مجلس هشتم نیز برخی از شخصیت‌های سیاسی اصولگرا حاضر به "تمکین از توصیه‌های آقای مهدوی کنی دال بر گسترده شدن چتر اصولگرایی و ارائه یک لیست واحد نشدند".

سراج الدین میردامادی، روزنامه نگار اصلاح طلب ساکن پاریس در این باره به بخش فارسی بی بی سی گفت وحدت میان اصولگراها تبدیل به یک "رویای دست نیافتنی" شده است و به نظر نمی‌رسد میانجی‌گری "ریش سفیدهای سیاسی" دیگر در میان آنها کارآیی داشته باشد.

آقای میردامادی معتقد است که راهکارهای مختلف از قبیل تشکیل جبهه‌ها و گروه‌هایی موسوم به "جبهه متحد اصولگراها"، "منشور جامعتین"، "کمیته هفت بعلاوه هشت" و اخیرا تشکیل "جبهه پایداری" تاکنون نتوانسته است به نتیجه موثری منجر شود.

منشور جامعتین، زمستان سال گذشته منتشر شد و طی آن جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تعاریف خود را از مبانی اصولگرایی ارائه دادند.

کمیته موسوم به هفت بعلاوه هشت نیز یک گروه پانزده نفره از شخصیت‌های مختلف اصولگراست که برای رسیدن به لیست واحدی در انتخابات آتی مجلس تلاش می‌کنند.

به گفته آقای میردامادی، با تشکیل جبهه پایداری بخشی از حامیان محمود احمدی نژاد تلاش کردند تا حملات اصولگرایان منتقد دولت را تحت عنوان "جریان انحرافی" تنها به اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهور و حمید بقایی، معاون اجرایی آقای احمدی نژاد نسبت دهند.

'تشدید سهم خواهی اصولگراها'

حسن غفوری فرد، عضو جامعه اسلامی مهندسین امروز به سایت خبرآنلاین گفت که بزرگترین خطر برای فعالیت جریان اصولگرا "تشدید سهم‌خواهی" است.

وی همچنین افزود که بعید نیست برخی "سهم‌خواهی‌ها" اجازه ارائه یک لیست واحدبرای شرکت در انتخابات مجلس نهم را بدهد و این رویکرد به گفته آقای غفوری فرد فضا را به نفع رقیب تغییر می‌دهد.

پیشتر علی مطهری یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس نیز پیشنهاد کرده بود که دولت به تنهایی برگزار کننده انتخابات آتی مجلس نباشد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption علی مطهری یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس پیشنهاد کرده است که دولت به تنهایی برگزار کننده انتخابات آتی مجلس نباشد

وی با اشاره به این که کل نظام و قوای سه گانه باید برگزار کننده انتخابات باشند، تدوین قانون جامع انتخابات را برای ایران ضروری دانسته بود.

این در حالیست که پیشتر عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان هم ابراز امیدواری کرده بود که با تصویب این قانون دیگر چمهوری اسلامی ایران شاهد "تداوم برخی از مشکلات موجود" در روند برگزاری انتخابات نباشد.

سراج الدین میردامادی به بخش فارسی بی بی سی گفت که نحوه برگزاری انتخابات "مسئله برانگیز" ریاست جمهوری دو سال پیش توسط وزارت کشور دولت آقای احمدی نژاد به "سلامت" برگزاری انتخابات لطمات شدیدی زد و به همین دلیل امثال آقای مطهری با طرح این قبیل پیشنهادها می‌خواهند نظارت بیشتری بر برگزاری انتخابات پیش رو داشته باشند.

مشارکت حداکثری مردم

رضا اکرمی، یکی از نمایندگان مجلس و عضو جامعه روحانیت مبارز بر لزوم افزایش میزان مشارکت عمومی در انتخابات آتی تاکید کرده است.

وی در گفتگو با سایت خبرآنلاین گفت: "متاسفانه این طور به نظر می‌رسد که میزان مشارکت مردم تهران در مقایسه با دیگر کلان شهرها پایین است."

به گفته آقای اکرمی از آن جا که در ایران "مشکل تحزب" وجود دارد، مادامی که این احزاب فعال نشوند باز هم مشکلاتی خواهیم داشت.

آقای میردامادی می‌گوید یکی از مهمترین بازیگران عرصه سیاسی در داخل ایران، جناح اصلاح طلبان است که بخش عمده ای از آن ها یا "تار و مار" شده‌اند و یا به زندان افتاده‌اند.

وی افزود به طور کلی در طبقه متوسط شهری، جریان اصلاح طلبان از آرای بسیاری برخوردار است و به نظر نمی‌رسد که حکومت ایران دست کم در کوتاه مدت فعالیت احزاب مخالف را آزاد بگذارد تا "فضای سرد" موجود برطرف شود.

مطالب مرتبط