اظهارات مصلحی در باره فعالیت پژاک و ضاربان رضایی نژاد

حیدر مصلحی حق نشر عکس
Image caption به رغم ادعای وزیر اطلاعات ایران گزارش‌ها از ادامه درگیری‌های پراکنده در مناطق شمال غرب ایران حکایت دارد

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران می‌گوید که با اقدامات سپاه پاسداران، موفقیت‌های "بسیار خوبی" در مقابله با گروه پژاک حاصل شده‌است. وی در مورد ترور آقای رضایی نژاد هم گفته دخالت خارجی ثابت نشده است.

آقای مصلحی، امروز نوزدهم مرداد ۱۳۹۰، بعد از جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفت که با اقدامات "خوب" سپاه پاسداران، گروه "تروریستی" پژاک در حال "اضمحلال" و از بین رفتن است.

اظهارات وزیر اطلاعات ایران در حالی مطرح می‌شود که دیروز حمید احمدیان، فرماندار ماکو از کشته شدن یک افسر، یک درجه دار و سه سرباز نیروی انتظامی در منطقه چالدران خبر داده بود.

آقای احمدیان بدون آن که نام شخص یا گروهی را ببرد، گفت، این افراد در جریان "کمین تروریست‌ها" کشته شده‌اند.

مسعود کردپور، روزنامه‌نگار ساکن کردستان ایران به بخش فارسی بی بی سی گفت که درگیری‌های پراکنده همچنان در مناطق شمال غرب این کشور ادامه دارد و درگیری اخیر که به کشته شدن افراد نیروی انتظامی منجر شد نیز در منطقه مرزی ایران و ترکیه اتفاق افتاد.

به اعتقاد آقای کردپور مقام‌های ایران از نظر نظامی و استراتژیک، نتوانسته‌اند مانع از فعالیت‌های اعضای گروه پژاک در این مناطق شوند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از حدود سه هفته پیش با اجرای عملیات گسترده‌ای در شمال غرب ایران اعضای گروه پژاک را هدف قرار داده‌است.

آقای کردپور گفت که سپاه درصدد بود که منطقه کوهستانی قندیل را به تصرف خود درآورد، اما از آن جا که این منطقه صعب‌العبور است، نتوانست به رغم آتش توپخانه خود این منطقه را متصرف شود.

به گفته آقای کردپور ارتش ترکیه و ارتش عراق در زمان حکومت صدام حسین، هیچ‌گاه نتوانستند به کوههای منطقه قندیل نفوذ کرده و یا آن را به تصرف خود درآورند.

پژاک می‌گوید که یک حزب سیاسی است و هدف آن ایجاد "تغییرات اساسی" در جامعه ایران به خصوص جامعه کردهای این کشور است.

'سرنخ عاملان ترور رضایی نژاد'

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران همچنین در مورد کشته شدن داریوش رضایی نژاد، دانشجوی رشته برق دانشگاه خواجه نصیر تهران، از به دست آمدن "سرنخ‌های جدیدی" در این خصوص خبر داده است.

وی در عین حال گفته است که از شواهد موجود این نتیجه حاصل نمی‌شود که عوامل خارجی در این ماجرا دست داشته باشند. مقامات ایرانی پیشتر اسراییل و کشورهای غربی را به دخالت در این ترور متهم کرده بودند.

آقای رضایی نژاد، ۳۵ ساله، اول ماه جاری در شرق تهران هدف تیراندازی افراد ناشناس قرار گرفت و کشته شد.

ابتدا منابع خبری ایران از وی به عنوان "دانشمند هسته‌ای" نام بردند اما مقام‌های ایرانی بعدا با تکذیب این اخبار آن را به اسرائیل و آمریکا نسبت دادند.

مقام‌های آمریکا با رد این اتهامات و محکوم کردن ترور این فرد گفتند که جمهوری اسلامی ایران به طور مرتب غرب را در این گونه موارد مقصر می‌داند.

از سال ۱۳۸۸ و در پی کشته شدن مسعود علی محمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران، موضوع ترور متخصصان مرتبط با برنامه اتمی ایران مطرح شد.

در آذر سال قبل هم مجید شهریاری و فریدون عباسی دوانی، دو استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی تهران مورد سوءقصد قرار گرفتند که به کشته شدن آقای شهریاری انجامید.

مطالب مرتبط