احتمال تشکیل جلسه فوق العاده اوپک

اوپک حق نشر عکس bbc
Image caption وزیر نفت ایران می گوید که عربستان سعودی کل اوپک را شامل نمی شود

نماینده ایران در اوپک گفته است که اگر قیمت های نفت به سطح نگران کننده ای برسد، احتمال تشکیل جلسه فوق العاده این سازمان وجود دارد.

محمدعلی خطیبی در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) امروز چهارشنبه ۱۹ مرداد (۱۰ اوت) گفت: "معمولا اثرگذاری رکود اقتصادی و کاهش تقاضای نفت، بر قیمت ها زمان‌بر است اما در شرایط فعلی شاهد کاهش سریع قیمت های نفت هستیم."

در هفته گذشته، هراس از امکان وقوع رکود دیگری در اقتصاد آمریکا و نگرانی درباره گسترش مشکلات مالی در منطقه یورو، به افت کم سابقه بازارهای بورس ایالات متحده، اروپا و آسیا منجر شده است.

برخی کارشناسان هشدار داده بودند که امکان وقوع رکود اقتصادی دیگری در آمریکا، بزرگ ترین اقتصاد دنیا وجود دارد.

اما از سه شنبه ۹ اوت شاخص های اصلی بازارهای بورس آمریکا (وال استریت) مجددا افزایش یافت و امروز هم به روند صعودی خود ادامه داد.

آقای خطیبی با اشاره به سقوط بازارهای سهام و ارتباط آن با قیمت نفت گفت که اعضای اوپک هنوز هیچ سطح قیمتی را تعیین نکرده‌اند و نظر اعضا در این باره متفاوت است.

نماینده دائم ایران در اوپک با بیان اینکه پیش از این پیش بینی می شد که با مصالحه جمهوری خواهان و دموکراتها در آمریکا، اوضاع اقتصادی بهبود یابد، گفت که وضعیت کنونی فعلا برعکس است و باید منتظر ماند و دید که وضعیت کنونی اقتصاد کشورهای غربی به کجا می رسد.

اشاره آقای خطیبی به اختلاف بین دموکراتها و جمهوری خواهان بر سر استقراض دولت فدرال بود که نهایتا کنگره آمریکا پس از هفته ها مذاکرات فشرده، هفته گذشته با افزایش سقف استقراض دولت فدرال به میزان بیش از دو تریلیون دلار، موافقت کرد.

همزمان وزیر نفت ایران در گفت و گو با خبرگزاری مهر اعلام کرد که ایران به دنبال قیمت عادلانه تری برای نفت است.

رستم قاسمی در جواب سوالی مبنی بر "سیاستهای نفتی عربستان برای حمایت از کشورهای مصرف کننده غربی" گفت که عربستان سعودی کل اوپک نیست و ایران و سایر کشورهای عضو اوپک باید در این سازمان نقش آفرینی بیشتری کنند.

الجزایر، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی٬ اکوآدور، آنگولا و ونزوئلا کشورهای عضو این سازمان هستند.

پیش از این ایران بعد از عربستان به عنوان دومین تولید کننده عضو اوپک بود، اما اخیرا اوپک در گزارش سالانه خود نوشت که در سال۲۰۱۰ میلادی ایران جایگاه خود را به عنوان دومین صادر کننده نفت از دست داد و نیجریه با روزانه دو میلیون و ۴۶۴ هزار بشکه نفت صادر شده، جای ایران را در مقام دوم اوپک گرفته است.

بنابر این گزارش، در سال گذشته میلادی ایران روزانه دو میلیون و ۲۴۶ هزار بشکه نفت در روز صادر کرده است. ظرفیت تولید نفت ایران حدود چهار میلیون بشکه در روز است که بخشی از آن در داخل مصرف می شود.

مطالب مرتبط