بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 19 مرداد

تیتر و عکس صفحه اول سیاست روز حق نشر عکس NA
Image caption تیتر و عکس صفحه اول سیاست روز

روزنامه های صبح امروز تهران با چاپ عکس ها و گزارش هائی درباره اغتشاشات لندن آن را مهم دیده و از نوشته اند که اوضاع از کنترل دولت و پلیس خارج شده است. افزایش بهای طلا در بازار جهانی و بازار ایران، سخنان طعنه آمیز رییس جمهور به منقدان دولت و خبر از گرانی و تورم از دیگر مطالبی است که در این روزنامه ها آمده که در عین حال انتخاب علی سعید لو را به عنوان معاون امور بین الملل رییس جمهور یک موازی کاری تلقی کرده اند.

"اصلا ح طلبان خودشان ظرفیت جذب آرا دارند" عنوان اصلی مردم سالاری است، "بازگشت رشته های حذف شده به دانشگاه" تیتر اول اعتماد است، شرق از "شکایت مردم از عاملان خشکاندن زاینده رود" خبر داده و روزگار از قول فرمانده پلیس نوشته "بدحجابان را دستگیر می کنیم ".

"دلار را دور می زنیم" از زبان محمود احمدی نژاد تیتر اول جهان صنعت است "طلا همچنان روی شانس است" در صدر اخبار فرهیخگان آمده و "پول های بزرگ با امضاهای کوچک" عنوان اول قدس و "سکه در مرز نیم میلیون تومان" گزارش اصلی دنیای اقتصاد .

لندن، میدان جنگ

"شهرهای انگلیس در آتش، پلیس: اوضاع قابل کنترل نیست" گزارش اصلی کیهان است، ابتکار خبر داده "لندن همچنان در آتش و دود است" و "خیابان های لندن میدان جنگ شده" تیتر اول سیاست روز است.

سیاست روز نوشته رسانه های بریتانیا برای پوشش اخبار تظاهرات، مداوماً از واژه هایی مثل اغتشاشگران، غارتگران و اوباش استفاده می کنند. زیرا بار معنایی نهفته در فهوای این واژه ها، ناخواسته مخاطب را به این سمت و سو هدایت می کند که آدم های معترض و به خیابان آمده در انگلیس واقعاً اوباش و مستحق برخوردهای شدید پلیس هستند.

به گزارش این روز در حالی که همین رسانه ها، در اغتشاشات ایران در سال ۸۸، به صورت مداوم، اراذل و اوباشی را که اقدام به ضرب و شتم مردم، برهنه کردن عابران و توهین به ارزش های اسلامی و ملی می کردند "معترض" می نامیدند و در کارنامه خبری آنها حتی برای یک بار هم دیده نمی شود که اوباش فتنه ۸۸ را در معنای واقعی آنها خطاب کرده باشند.

سیاست روز نوشته در همین مقایسه عملکرد رسانه ای که در مقابل شما قرار دارد، بد نیست به یکی دیگر از شگردهای رسانه ای نرم دشمن برای وقایع روزهای اخیر انگلستان نیز اشاره کرد. طی گزارش هایی که روزهای اخیر در لابه لای اخبار رسانه هایی مثل بی بی سی، دیلی تلگراف و غیره منتشر می شوند، به صورت مداوم این مفهوم به مخاطبان القا می شود که مردم انگلستان از پلیس خواسته اند تا علیه معترضان از سلاح استفاده کند.

سخنان عجیب واعظ

حق نشر عکس NA
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزگار

روزنامه های امروز صبح مصاحبه دو روز قبل خبر آن لاین را با شیخ جعفر شجونی با عنوان هائی مانند مصاحبه عجیب در صدر اخبار خود آورده اند. ابتکار در مقدمه این گزارش نوشته شیخ‌جعفر شجونی اگرچه خودش را یک منبری می‌داند که تنها براساس تکلیف عمل می‌کند، اما در چند سال اخیر، شدیدترین مواضع سیاسی را از خود نشان داده است. در حوادث پس از انتخابات، شدیدترین تعابیر را درباره اصلاح‌طلبان به کار برده است. رقبای خود را در جامعه وعاظ به‌شدت تخطئه کرده است. مشایی را متهم می‌کند که پول بیت‌المال را خرج ریاست‌جمهوری خودش می‌کند و درباره محمود احمدی‌نژاد از مواضع اولیه‌اش مبنی بر حمایت صددرصدی عدول کرده است.

این عضو جامعه روحانیت مبارز حرف‌های عجیبی زده است. عجیب ازآن‌جهت که با بسیاری از مواضع اعلام‌شده نظام مغایرت دارد. ایشان بی‌توجه به جمله معروف حضرت‌امام که «مجلس را در رأس امور» دانستند، می‌گوید ایشان هیچ اعتقادی به پارلمانتاریسم نداشتند. از سوی دیگر، وی برخلاف رویه نظام در سال‌های پس از انقلاب مبنی بر تخطئه روش‌های رضاخانی در زمینه کشف حجاب، همان روش را برای باحجاب‌کردن زنان ایرانی مجاز می‌داند.

شجونی به نوشته ابتکار در این مصاحبه عجیب درباره رئیس‌جمهور و حمایت‌های گذشته‌اش از وی، می‌گوید: الان هم حمایت میکنم؛ اما ایشان الان نمره منفی در کارنامه اش دارد. ایشان به این سؤال که ۱۱روز کجا بوده، جواب نمیدهد و به ما درس ولایت فقیه میدهد! در حالی که ما یک قله داریم که اگر آن لق شود، همه ما لق میشویم. دائر مدار این نظام، ولایت فقیه است.

شیخ جعفر شجونی که دو سال قبل بعد از بیست و اندی سال عزلت به صحنه سیاسی بازآمده در مصاحبه ای که شرق هم آن را با اهمیت دیده گفته حکومت اسلامی پارلمنتاریسم نیست. شایسته‌سالاری است. امام‌خمینی برای اینکه متهم به دیکتاتوری نشود، پارلمانتاریسم را قبول کرد. من اصل پارلمان را در حکومت اسلامی قبول ندارم. وی درباره توصیه اسلام به مشورت با دیگران و تشکیل مجلس در نظام اسلامی، می‌گوید: امرهم شورا بینهم درست است. ولی این شیوه که الان پولها هدر میرود و بیخود خرج میشود، درست نیست.. این‌قدر هزینه‌های بی‌در و پیکر برای اینکه بین آن‌ها «امرهم شورا» باشد، اما بینشان نیست.

یک موازی کاری دیگر

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

عمادالدین پارسا در گزارش اصلی تهران امروز نوشته با انتصاب علی سعیدلو به سمت «معاون رئیس‌جمهور در امور بین‌الملل» به منظور «پیگیری و برنامه‌ریزی مسئولیت‌های بین‌الملل رئیس‌جمهور» پرسش‌های مهمی در ذهن افکار عمومی به ویژه ناظران سیاسی و اصحاب رسانه شکل گرفت که اول از همه شائبه موازی‌کاری در سیاست خارجی است.

به نوشته این روزنامه کار موازی چند عیب دارد: اولا هزینه انسانی زیادی بیجا مصرف می‌شود، ثانیا هزینه مالی زیادی مصرف می‌شود، ثالثا تناقض در تصمیم‌گیری‌ها به وجود می‌آید ، وقتی دو دستگاه مسئول یک کاری هستند، این، یک تصمیم می‌گیرد، آن هم یک تصمیم دیگر می‌گیرد و رابعا از همه بالاتر، مسئولیت لوث می‌شود.

محمدحسین روانبخش هم در سرمقاله مردم سالاری به زمانی اشاره کرد که رییس دولت نمایندگان ویژه تعیین کرد که با مخالفت رهبر روبرو شد و محدودیت های پیش روی این نمایندگان ویژه، مانع از نقش آفرینی یا به عبارت درست تر دخالت آنها در سیاست خارجی شد و موازی کاری در این دستگاه حساس کم شد و حالا با توجه به شکست جریان انحرافی در انتصاب یکی از اعضای متهم این جریان به سمت معاون وزیر خارجه، با این حکم بار دیگر شائبه دخالت وموازی کاری در وزارت خارجه بوجود می آید.

مردم سالاری نوشته با توجه به بیگانگی سعیدلو با سیاست خارجی، معلوم نیست در آینده تاثیر این حکم چگونه باشد و چه مشکلاتی را پیش روی دستگاه دیپلماسی کشور قرار دهد. این در حالی است که درحکم احمدی نژاد برای سعیدلو ذکر شده که" نظر به تجارب و خدمات ارزشمند "سعیدلو، این حکم برایش صادر شده!

نویسنده مقاله با بررسی رفتار حمید بقائی معاون دیگر رییس جمهور زمانی که وارد حیطه سیاست خارجی شد نوشته آن زمان هم یک حکم نامناسب و اعتماد نادرست در دستگاه دیپلماسی آثار سوئی به جای گذاشت. هم در مورد ترکیه هم مصر و هم یمن این نقض خود را نشان داد.

و سرانجام مردم سالاری نوشته نادرستی همه این رفتارها ومشکلات ناشی از آن، بیشتر از اینکه به حمید بقایی برگردد به رفتار و نحوه مدیریت محمود احمدی نژاد بر می گردد و به همین دلیل است که انتصاب سعیدلو به عنوان معاون امور بین الملل که در ادامه همان رفتار و مدیریت است، می تواند حوادثی بدتر از آنچه ذکر شد در صحنه سیاست خارجی بوجود آورد.

ستاره احمدی نژاد رو به افول

حسن اختری در سرمقاله سیاست روز نوشته ستاره بخت دکتر محمود احمدی‌نژاد در قامت نهمین و دهمین ریاست جمهوری ایران، پس از آنکه برخی طرفداران دوآتشه او را معجزه قرن بیست و یکم و بعضی از شبه رجال سیاسی تا حد پیامبری بالا بردند که اگر قرار بود پیامبر دیگری بعد از رسول‌الله مبعوث شود یقینا او پیامبر بعدی می‌بود و آخرین لقبی که به او اعطا شده محمود کبیر بود در حال افول است. البته این سنت الهی است که هر آغازی را پایانی و هر فرد وامتی را اجل حتمی است. که هیچ راه گریزی نیز در آن یافت نمی‌شود.

به نظر این مقاله رئیس‌جمهور برای رساندن کشور به «آرمان شهری» که در ذهن خود دارد و فقط اندک دوستان حلقه‌ خمسه و عشره او از آن مطلع بوده و به عقاید او ایمان دارند. تاکنون از هیچ کوششی دریغ نورزیده است. چرخاندن سه دوره هیات دولت به دور ایران و اجرای هدفمندی یارانه‌ها از کارهای شاقی است که دولتهای قبل جرات چنین کاری را نداشتند انصافا شجاعت ایشان در تصمیم به جراحی اقتصاد ایران ستودنی است. اما در کنار همه خوبی‌هایی که داشته‌اند برخی از موضع‌گیری و تصمیمات وی هزینه‌های قابل توجه‌ای را برای کشور برداشته است

مقاله سیاست روز نتیجه گرفته در میان کسانی که ادعای میراث داری و یا میراث‌خواری از قبل دوران ریاست جمهوری، احمدی نژاد را دارند یک گروه کسانی هستند که همچنان وفادار به ریاست جمهوری باقیمانده و رابطه خود را مرید و مرادی تعریف می‌کنند. این ها نگاهی ایدئولوژیک نیز به مسائل سیاسی دارند و معتقدند میراث این دولت ‌باید توسط آنها در دولتهای بعدی نیز ادامه یابد.

روزخبرنگار و خبرنگار پارتی

روز خبرنگار همچنان موضوعی است که روزنامه های مختلف درباره آن نوشته اند. شیرزاد عبداللهی در مقاله ای در آرمان به مراسم روز خبرنگار اشاره کرده و حرف های وزیر آموزش و پرورش را درباره خنرگاران صدیق که تعهد و صداقت و ایمان پذیری داشته باشد، به نقد کشیده است.

نویسنده مقاله آرمان با چند مثال نشان داده خبرنگار مورد نظر وزیر آموزش و پرورش کسی است در حد کارمند روابط عمومی وزارت خانه که هر سئوالی را مطرح نمی کند مثلا نمی پرسد یک و نیم میلیارد تومان برای چاپ یک بولتن تبلیغاتی ماهانه از بودجه اموزش و پرورش برای چیست، چرا نشریه همه کارش در تهران است اما در همدان چاپ می شود و به تهران منتقل می شود .

در ادامه مقاله آمده وزیر در جواب خبرنگاری که از حقوق معلمان پرسیده به او پاسخ می دهد به شما چه مربوط است مگر ما می پرسیم خبرنگاران چقدر حقوق می گیرند. حتی از عملکرد صدا و سیما که درباره بچه های سوخته مدرسه درودزن می پسرد انتقاد کرده که چرا سیاه نمائی می کند.

پوریا عالمی از خبرنگار پارتی دولتی خبر داده که نوعی میهمانی شبیه بالماسکه است که مدعوین با لباس خبرنگار در آن حاضر می‌شوند. در کل خیلی خوش می‌گذرد. چون خیلی‌ها به این پارتی می‌روند که حتی یک خبر نمی‌توانند تنظیم کنند. در این میهمانی بر خلاف بالماسکه که برای هم بطری نوشیدنی باز می‌کنند، بعضی از مدعوین (که اصولا در خبرنگارپارتی جلیقه می‌پوشند تا شبیه خبرنگارها شوند) برای آقای احمدی‌نژاد نوشابه باز می‌کنند.

گزارش طنزنویس اعتماد نشان می دهد در این خبرنگار پارتی مدیرعامل خبرگزاری فارس (بدون جلیقه) به آقای احمدی‌نژاد گفت: "رییس‌جمهور خود یک رسانه است." و بعد تشکر کرد و سر جایش نشست. البته به نظر ما مدیرعامل فارس بی‌انصافی کرده، چرا که آقای احمدی‌نژاد چندرسانه‌یی و مولتی‌مدیا است. بعد هم ما تازه متوجه شدیم چرا فارس کاری به کار آقای احمدی‌نژاد ندارد. چون به نظرش ایشان یک رسانه است و معتقد است رسانه‌ها نباید در حوزه‌های هم دخالت کنند. در پایان ستون کاناپه اعتماد آمده: بعد از اینکه چهار نفر فوق، به عنوان خبرنگار (البته بدون جلیقه) حرف‌های‌شان تمام شد، آقای احمدی‌نژاد آمد و خطاب به وزیر ارشاد گفت:"این‌ها که آمدند همه از خودمان بودند، توقع داشتم مشکلات خبرنگاران را بشنوم، باید از خبرنگاران کف خیابانی دعوت می‌کردید تا بیایند." البته ما تازه متوجه شدیم چرا تا تقی به توقی می‌خورد و کوچه و خیابان ترافیک می‌شود، به جرم سد معبر، می‌آیند و خبرنگاران را از کف خیابان جمع می‌کنند. البته من حاضرم به عنوان سخنگوی خبرنگاران کف خیابانی دعوت آقای احمدی‌نژاد را لبیک بگویم و از ایشان برای مصاحبه اختصاصی دعوت کنم.

کارتون روز

حق نشر عکس na
Image caption روز خبرنگار، کار هادی رحمتی، اعتماد

مطالب مرتبط