'بدهی نفتی هند به ایران در حال پرداخت است'

صادرات نفت حق نشر عکس ilna
Image caption معاون ارزی بانک مرکزی ایران گفته است هند دو پنجم بدهی نفتی خود به ایران را پرداخت کرده است

یک مقام ارشد بانک مرکزی ایران گفته است هند بخشی از بدهی نفتی خود به ایران را پرداخت کرده است.

کمال سید علی، معاون ارزی بانک مرکزی ایران به خبرگزاری مهر گفته است هند دو پنجم بدهی نفتی خود به ایران را پرداخت کرده است.

خبرگزاری رویترز هم به نقل از پی. موکرجی، رییس امور مالی شرکت نفتی "هندوستان پترولیوم"، اعلام کرده که این کمپانی بخشی از بدهی خود به ایران را پرداخت کرده و امیدوار است ماه آینده هم یک میلیارد دلار دیگر از بدهی خود به ایران را بپردازد. به گفته این مقام مسئول، این شرکت تا روز سه شنبه این هفته مبلغ ۴۵ میلیون دلار دیگر از بدهی خود را به ایران خواهد پرداخت.

ایران در مجموع ۴ میلیارد و هشتصد میلیون دلار از هندوستان طلبکار است. بر اساس این گزارش، ایران حدود یک ماه صادرات نفت خود به شرکت "هندوستان پترولیوم" را متوقف کرد تا طرف هندی مشکل بدهی خود به ایران را حل و فصل کند.

بر اساس گزارش ها، وزیر دارایی هند نیز این موضوع را تایید کرده که بخشی از بدهی ایران پرداخت شده و گام هایی برای پرداخت کامل این بدهی برداشته شده است.

روز سه شنبه، ۱۱ مرداد (۲ اوت)، هم خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - گزارش داده بود که شرکت پالایشگاه و پتروشیمی منگلور هند یکصد میلیون دلار از بدهی نفتی خود به شرکت ملی نفت ایران را از طریق یک بانک ترکیه تادیه کرده است.

خبرگزاری پی تی آی هند به نقل از منابع مطلع اعلام کرده بود که شرکت منگلور هفته گذشته مبلغ یکصد میلیون دلار را نزد بانک اتحاد هند (Union Bank of India) شعبه دهلی ذخیره کرد و این مبلغ سپس در بانک دولتی هالبانک ترکیه شعبه استانبول به یورو تبدیل و به حساب شرکت ملی نفت ایران واریز شد.

به گزارش پی تی آی، پرداخت بخشی از بدهی نفتی ایران از طریق بانک ترکیه به منظور بررسی راهی برای تسویه پرداخت بدهی خریداران هندی نفت ایران به این کشور و امکان تسویه حساب نفتی آنان از این طریق است.

در آن زمان، مبلغ یک و نیم میلیارد یورو از بدهی های شرکت های هندی از طریق بانک ایرانی در آلمان - ئی آی اچ بانک - به ایران ارسال شد اما دولت آلمان بعدا این مسیر پرداخت را مسدود کرد.

در روزهای اخیر، به نقل از برخی منابع داخل ایران گزارش شد که برای مشکل پرداخت های شرکت های هندی به ایران راه حلی یافت شده است.

به گزارش پی تی آی، پایگاه اینترنتی وزارت نفت ایران اظهارات احمد قلعه بانی، مدیر شرکت ملی نفت ایران را منتشر کرد که از حل این مساله خبر داده بود.

در ماه های گذشته، دیدارهایی بین مقامات ایرانی و هندی برای حل این مساله صورت گرفت که در مجموع، به نتیجه قابل قبولی منجر نشد.

به گزارش رسانه های هندی، صادرات نفت ایران به هند تا پایان سال گذشته، به بیش از چهارصد و سی هزار بشکه در روز رسیده بود و ایران بعد از عربستان سعودی، دومین صادر کننده نفت خام به هند است.

مطالب مرتبط