یک روز به تعطیلی عید فطر اضافه می‌شود

مجلس حق نشر عکس FARS
Image caption اگر جزئیات لایحه دولت در مجلس به تصویب برسد، عید فطر به جای یک روز دو روز تعطیلی می شود

مجلس ایران فوریت لایحه ای را تصویب کرده که بر اساس آن تعطیلات عید فطر از یک روز به دو روز افزایش می یابد.

نمایندگان مجلس ابتدا دوفوریت لایحه ارائه شده از سوی دولت را بررسی کردند که در صورت تصویب دو فوریت باید همین امروز یا در اولین جلسه بعدی مجلس جزئیات این لایحه بررسی می شد اما نمایندگان با دوفوریت آن مخالفت کردند.

نمایندگان مخالف معتقد بودند که دوفوریت زمانی باید مطرح شود که خسارتی متوجه کشور باشد در حالی افزایش تعطیلات عید فطر نیازی به دو فوریت ندارد.

مصطفی کواکبیان نماینده سمنان در مجلس در تذکری آئین نامه ای در باره دوفوریت لایحه گفت که لایحه افزایش تعطیلات نیازی به دو فوریت ندارد چرا که "خسارتی" به کشور وارد نمی شود و "فوت فرصتی" در کار نیست.

در سال گذشته نیز دولت لایحه افزایش تعطیلات را به مجلس ارائه کرد اما مجلس با آن مخالفت کرد و آقای کواکبیان گفت که"حتی اگر مجلس به لایحه افزایش تعطیلات عید فطر رای ندهد، دولت کار خودش را می کند."

نمایندگان به دوفوریت لایحه رای منفی دادند و بعد از آن یک فوریت لایحه به رای گذاشته شد و با ۱۱۹ رای موافق و ۶۱ رای مخالف و ۲۰ رای ممتنع به تصویب رسید.

بنابر این مجلس تا یک ماه فرصت دارد که این لایحه را بررسی و برای تصویب به صحن علنی ارائه دهد.

نمایندگان مخالف افزایش تعطیلات می گویند که با افزایش تعطیلی عید فطر در صورتی موافقند که دولت از تعطیلات دیگر کم کند.

دولت در ماه رمضان از ساعات اداری کم کرده و مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس به عنوان مخالف تعطیلی عید فطر گفت که "ساعت کار ادارات هم در ماه مبارک رمضان از ۹ تا ۱۳ بعد از ظهر اعلام شده و این خود تعطیلات است."

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه ۴ مرداد (۲۶ ژوئیه) در اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور گفته بود که "بر اساس تحقیقی که در شورایعالی انقلاب فرهنگی ارائه شد، کمترین تعطیلی متعلق به کشوری در خلیج عدن بود و بعد از آن کمترین تعطیلی متعلق به کشور ما با ۷۵ روز تعطیل است. بقیه کشور ها بالای ۱۰۰ روز تعطیلی دارند."

آقای احمدی نژاد با اشاره به بحث هایی که در شورای انقلاب فرهنگی درباره تعطیلات عید فطر شده بود گفت: "می گویند دولت نهم و دهم زیاد تعطیل می کند. مگر کار کردن به ساعت طولانی است؟ چرا برخی فکر می کنند که مسافرت، کاری لغو و بیهوده است؟ برخی نگاه های بسته و بی اعتماد به مردم دارند."

مرکز پژوهشهای مجلس در سال ۱۳۸۸ گزارشی منتشر کرد و در آن تصمیم هیات وزیران برای کاهش ساعات کار کارکنان دولت در ماه رمضان را برخلاف قوانین کشور دانست.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، تعطیلات رسمی در قبل از انقلاب در سال ۱۳۵۷ تنها ۱۶ روز بود که ۱۱ روز تعطیل مذهبی و پنج روز تعطیلی ملی بود، اما پس از انقلاب، تعطیلات در ایران به ۲۵ روز افزایش یافته است.

مطالب مرتبط