بروجردی ادعای دستگیری فرمانده کردهای ترکیه را پس گرفت

حق نشر عکس AFP
Image caption مراد قارا ایلان پس از دستگیری عبدالله اوجالان رهبر پ.ک.ک. هدایت این حزب را بر عهده داشته است.

علاء الدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران که پیشتر خبر دستگیری نفر شماره دو سازمان پیکارجوی حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ ک ک را تایید کرده بود اکنون می‌گوید این خبر را تایید نمی‌کند.

آقای بروجردی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "حرف من این بود که شنیده‌های بنده درباره خبر دستگیری یکی دیگر از رهبران پ. ک. ک، در حد خبرهای منتشر شده از رسانه های ترکیه است و صحت و سقم آن را باید از مراجع ذی‌صلاح مشخص کرد".

انتشار خبر دستگیری مراد قارا ایلان را چند رسانه ترکیه مطرح کرده بودند. خبرگزاری نیمه رسمی فارس نزدیک به محافل نظامی و امنیتی ایران و شبکه انگلیسی زبان پرس تی وی متعلق به جمهوری اسلامی ایران هم این خبر را با ذکر منابع ترک مطرح کرده بودند.

از همین رو، تایید این خبر با ماهیت اطلاعاتی و امنیتی آن هم از سوی آقای بروجردی از دید ناظران مسائل امنیتی جمهوری اسلامی ایران، تا حدودی تعجب آور بود.

آقای بروجردی پیشتر گفته بود نیروهای امنیتی ایران فرد شماره ۲ حزب کارگران کردستان ترکیه را دستگیر کرده اند.

حق نشر عکس ICANA.ir
Image caption پیشتر آقای بروجردی در گفتگو با خبرگزاری فارس کار نیروهای اطلاعاتی ایران در "دستگیری فرد شماره ۲ پ ک ک" را مهم خوانده بود

او در گفتگو با خبرگزاری های داخلی در ایران مانند خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، خبر رسانه های ترکیه در این مورد را تایید کرد.

پیشتر تلویزیون ملی ترکیه (تی آر تی) و سایت اینترنتی روزنامه زمان چاپ ترکیه اعلام کرده بودند که مراد قارا ایلان مرد شماره ۲ حزب کارگران کردستان ترکیه توسط نیروهای اطلاعاتی ایران دستگیر شده است.

مراد قارا ایلان پس از دستگیری عبدالله اوجالان رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه، هدایت این حزب را بر عهده داشته است.

محافل نزدیک به پ ک ک، شب گذشته و پس از طرح خبر توسط خبرگزاری فارس به بی بی سی فارسی گفتند این خبر صحت ندارد.

پس از انتشار این خبر توسط رسانه های ترکیه، خبرگزاری فرات نزدیک به پ.ک.ک. این خبر را تکذیب کرد و بهمن حسین پور سفیر ایران در ترکیه نیز در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در آنکارا گفت خبری از دستگیری قارا ایلان در اختیار سفارت ایران در آنکارا قرار نگرفته است.

آقای بروجردی در گفتگو با خبرگزاری فارس ضمن مهم قلمداد کردن کار نیروهای اطلاعاتی ایران در "دستگیری فرد شماره ۲ پ ک ک"، افزوده بود "اقدامات گروه پژاک" در مرزهای غربی ایران، عکس العمل آنها در مقابل "حرکت قدرتمندانه ایران" است.

مطالب مرتبط