بروجردی: فرد شماره ۲ پ.ک.ک. را دستگیر کردیم

حق نشر عکس AFP
Image caption مراد قارا ایلان پس از دستگیری عبدالله اوجالان رهبر پ.ک.ک. هدایت این حزب را بر عهده داشته است.

علاء الدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران می گوید نیروهای امنیتی ایران فرد شماره ۲ حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک.) را دستگیر کرده اند.

آقای بروجردی در گفتگو با خبرگزاری های داخلی در ایران خبر رسانه های ترکیه در این مورد را تایید کرده است.

پیشتر تلویزیون ملی ترکیه (تی آر تی) و سایت اینترنتی روزنامه زمان چاپ ترکیه اعلام کرده بودند که مراد قارا ایلان مرد شماره ۲ حزب کارگران کردستان ترکیه توسط نیروهای اطلاعاتی ایران دستگیر شده است.

مراد قارا ایلان پس از دستگیری عبدالله اوجالان رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک.) هدایت این حزب را بر عهده داشته است.

پس از انتشار این خبر توسط رسانه های ترکیه، خبرگزاری فرات نزدیک به پ.ک.ک. این خبر را تکذیب کرد و بهمن حسین پور سفیر ایران در ترکیه نیز در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در آنکارا گفت خبری از دستگیری قارا ایلان در اختیار سفارت ایران در آنکارا قرار نگرفته است.

آقای بروجردی در گفتگو با خبرگزاری فارس ضمن مهم قلمداد کردن کار نیروهای اطلاعاتی ایران در "دستگیری فرد شماره ۲ پ.ک.ک."، افزوده است که"اقدامات گروه پژاک" در مرزهای غربی ایران، عکس العمل آنها در مقابل "حرکت قدرتمندانه ایران" است.

پیشتر خبرگزاری فرات نزدیک به حزب کارگران کردستان ترکیه با انتشار بیانیه ای از سوی پ.ک.ک.، خبر داده بود که این گروه مسئولیت انفجار خط لوله گاز ایران به ترکیه را بر عهده گرفته است.

با انفجار این خط لوله در بامداد روز جمعه ۲۱ مرداد (۱۲اوت) صدور گاز ایران به ترکیه قطع شد.

ایران که نیروهای امنیتی اش در چند هفته گذشته در مناطق مرزی ایران و عراق با نیروهای پژاک درگیر شده بودند، بعدا اعلام کرد اقدام در انفجار این خط لوله، از سوی گروه حیات آزاد کردستان موسوم به پژاک صورت گرفته است.

در اشاره به تحرکات مسلحانه بین سپاه و پیکارجویان کرد، محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران در جریان یک مراسم نظامی هشدار داده بود: "لانه ضد‌انقلاب را در هر جایی منهدم می‌کنیم".

مطالب مرتبط