روزنامه های صبح تهران: یک شنبه ۲۳ مرداد

روزنامه های امروز صبح تهران سه روز بعد از پایان آشوب های لندن همچنان به گزارش این آشوب ها و دفاع از دستگیر شدگان پرداخته و آن را انقلاب علیه ثروتمندان خوانده و با کسانی که دستگیر شده اند ابراز همدردی کرده اند.

روزنامه های امروز همچنین گزارش های محتاطانه ای از اعتصاب پارچه فروشان بازار، و آغاز قاچاق سکه طلا و احتمال افتتاح نیروگاه بوشهر دارند و درباره ظهور دوباره اسفندیار رحیم مشائی نوشته اند.

در زمینه مسائل خارجی روزنامه جمهوری اسلامی از قول یکی از نامزدهای حزب جمهوری خواه آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری آینده نوشته "سیاست آمریکا در مورد ایران اشتباه است"، آرمان از "موافقت ایران با طرح گام به گام روسیه" نوشته و ابتکار هم با عنوان "موافقت تهران با طرح گام به گام" همین خبر را انعکاس داده است.

آشوب های لندن، و نومیدی از وفای به عهد روس ها

کیهان از قول جوانان انگلیس در تیتر اول خود نوشته "تا آخر ایستاده ایم سلطنت نمی خواهیم". حمایت گزارش آشوب های لندن را با عنوان "صدور فرمان آواره سازی معترضان" نقل کرده و همین گزارش در سیاست روز با این تیتر نقل شده "اکثریت فقیر علیه اقلیت ثروتمند".

همین روزنامه در گزارش اصلی خود نوشته این روزها انگلیس به صحنه تقابل دولت با خواسته‌های مردمی مبدل شده است.هر چند که بهانه آغاز اعتراض‌های مردمی قتل یک جوان سیاه پوست به دست پلیس در منطقه تاتنهام در شمال لندن بوده اما ادامه یافتن اعتراض‌ها و موج گسترده سرکوب حقایق دیگری را آشکار می سازد.

سیاست روز بدون اشاره به گذشت دو روز از پایان آشوب ها نوشته بسیاری بر این امر تاکید دارند که بحران اقتصادی و گسترش فقر و بیکاری، فساد حاکم بر ساختار سیاسی و عدم تحقق وعده‌های انتخاباتی دولتمردان ، خشونت گسترده حاکم شده بر دستگاه پلیس و نیروهای امنیتی، محدودتر شدن حقوق شهروندی و نقش آزادی‌های فردی که حتی به جاسوسی از زندگی شخصی افراد رسیده است، بیزاری از ادامه یافتن سیاست‌های جنگ طلبانه دولتمردان و... خشم و انزجار مردم انگلیس را به همراه داشته است.

حق نشر عکس siasate rooz
Image caption تیتر روزنامه سیاست روز درباره نا آرامی ها در بریتانیا

به نظر این روزنامه دولتمردان انگلیس پاسخگوی مطالبات مردمی نبوده‌اند لذا مردم جز رویکرد به اعتراض‌های خیابانی چاره‌ای در پیش روی ندارند. اعتراض‌هایی که صرفا معطوف به امروز نیست. اعتصاب‌ها و اعتراض‌های گسترده اتحادیه‌های کارگری و فعالان حوزه آموزشی که در سه دهه اخیر بی سابقه بوده، اعتراض‌های گسترده دانشجویی به افزایش شهریه‌ها نمونه‌هایی از این اعتراض‌ها است.

قدس نوشته ماشین تبلیغاتی استعمارگر پیر البته تمام قد به میدان آمده تا این وقایع را دفاع مشروع در برابر شورش اقشار بی فرهنگ و عقب مانده و مهاجران فرصت طلب جلوه دهد، شاید از همین رو است که «دیوید کامرون» نخست وزیر این کشور در مجلس عوام، این حوادث را آشوبهای ناشی از فقر فرهنگی نامید، اما در عصر ارتباطات که تصاویر بدون سانسور در ثانیه ای به کل جهان مخابره می شود، گریز از پیامدهای چنین استانداردها و رفتارهای تناقض آمیز و غیرانسانی حتی برای روباه پیر هم ممکن نیست.

خبرنگار قدس برای یافتن نمایی واضح تر و عمیق تر از حوادث اخیر انگلیس، نحوه مواجهه دولت و پلیس این کشور با آن و پیامدها و بازخوردهای این وقایع، به سراغ مسعود شجره که با عنوان رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن معرفی شده است رفته و از او پرسیدهبرخورد پلیس با معترضان انگلیسی را چطور ارزیابی می کنید؟ وی جواب داده رفتار پلیس انگلیس با مردم، بویژه جوانهایی که از اقلیتها و مهاجران هستند بسیار خشونت آمیز و تند بوده است و متأسفانه این نوع برخوردها از یک سابقه تاریخی برخوردار است و بطور سازمان یافته پلیس انگلیس رفتاری تبعیض آمیز و خشن را با مهاجران و غیر سفید پوستها در انگلیس دارد و شرایط سختی را برای زندگی روزمره آنها بوجود می آورد.

حمایت روزنامه متعلق به قوه قضاییه هم در گزارشی نوشته بتازگی در اروپا چندین ناآرامی بروز یافته که یک طرف آن گروه‌های مردمی و طرف دیگر آن مراجع رسمی حکومتی قرار داشته‌اند. پس از یونان و اسپانیا آنچه در انگلیس بوقوع پیوست و هنوز در برخی مناطق جریان دارد ابعادگسترده‌تری داشت و واکنش مقامات رسمی این کشور نیز بمراتب شدیدتر و قهرآمیزتر بود چنانچه نام پنجمین فردکشته شده در ناآرامی‌ها را نیز اواخر هفته گذشته رسانه‌های انگلیس اعلام کردند.

کیهان هم در ابتدای گزارش امروز خود با حمله به کسانی که در مقالاتی در روزنامه های مستقل درباره واکنش دولت ایران نسبت به حوادث لندن نوشته و آن ها را نشانه بی خبری دانسته بودند، اصلاح طلبان را عوامل تبلیغاتی بریتانیا خوانده است.

"بازاریان حق اعتصاب دارند"

حق نشر عکس jahansanat
Image caption تیتر صفحه اول روزنامه جهان صنعت

"تخریب هشتصد اثر تاریخی در سال های اخیر در تهران" تیتر اول شرق است، "تشدید نوسانات ارزی با بسته پولی ۹۰ " در صدر اخبار جهان صنعت آمده و دنیای اقتصاد از "ارزیابی آمار دولت از بیکاری" نوشته است.

روژیا یکتا در سرمقاله جهان صنعت نوشته مهرماه سال گذشته بود که صنف طلافروشان کشور در اعتراض به قانون مالیات بر ارزش‌افزوده دست به اعتصاب زدند، با گذشت چند روز آهن‌فروشان نیز به آنان پیوستند و در نهایت هر دو صنف گرچه با دولت به توافق نرسیدند اما اعتصاب را شکستند.

به نوشته این مقاله امسال بنکداران پارچه فروش به همان دلیل سال گذشته و با وجود آنکه دولت درخواست کرده تا به جای اعتصاب وارد مذاکره شوند، کرکره‌ها را پایین کشیده و ظاهرا ترجیح می‌دهند تا اطلاع بعدی زمان خود را در منزل بگذرانند. اما سوال اینجاست در چنین شرایطی بهترین راه کدام است؟

به نوشته مقاله جهان صنعت به طور معمول انتظار می‌رود وقتی صنفی اعتراض دارد، شورای اصناف یا اتحادیه‌های مربوطه پیش‌قدم شوند و برای حل مشکل فوق راه‌حلی بیابند اما هرگاه صنفی قانونی را منصفانه ندیده یا درخواست تجدیدنظر داشته کمتر به سراغ این دو نهاد مربوط به خود رفته و شیوه‌های اعتراضی نظیر اعتصاب را مورد استفاده قرار داده که غالبا هم به نتیجه موردنظر نرسیده است.

بنا به نوشته سرمقاله جهان صنعت تصمیم‌های اینچنینی اصناف گرچه به نتیجه نمی‌رسد اما باید به آن ها حق داد زیرا این دو نهادی که باید از اصناف حمایت کنند نه تنها از اطلاعات کاملی در این رابطه برخوردار نیستند بلکه ساختاری دولتی هم دارند بنابراین طبیعی است که قابل اعتماد از جهت شنیدن درست گله‌ها نباشند.از سوی دیگر بازار اصرار دارد به شیوه سنتی خود یعنی کنترل توسط تعدادی چهره‌های شناخته شده اداره شود،پس روشن است تا زمانی که بازار ساختار فعلی خود را حفظ نماید و دولت در آن نقش داشته باشد وضع به همین منوال خواهد بود و تغییری صورت نمی‌گیرد.

غیبت صغرای مشائی پایان گرفت

"اصولگرایانی که یکباره منقد حاکمیت شدند" گزارش اصلی اعتماد است، مردم سالاری از زبان محمد رضا باهنر نوشته "چرا کسی موضع مشائی را درباره فتنه نمی پرسد"، تهران امروز خبر داده "جریان انحرافی حجاب را نشانه رفت" و روزگار در تیتر اول خود از "قالیباف در یک قدمی استیضاح" نوشته است.

حق نشر عکس etemaad
Image caption روزنامه اعتماد نیز با چاپ عکس اسفندیار رحیم مشائی، خبر از تازه ترین سخنرانی وی داده است

چند روزنامه امروز صبح در تیترهای اصلی خود با چاپ عکس هائی از رحیم مشائی رییس دفتر جنجالی رییس جمهوری خبر از تازه ترین سخنرانی وی داده اند که در آن بسیار مطالبی مطرح شده که می تواند دور تازه ای از حمله به جناح انحرافی را باعث شود.

ابتکار که بخش های اصلی سخنرانی تازه رحیم مشائی را نقل کرده از قول وی نوشته:تحلیل آمار انتخابات خیلی درس‌آموز است. آقای خاتمی بیست و یک میلیون رأی داشت. ولی در ایستگاه انتخابات سیزده میلیون داشت. نه میلیون پرید. حالا نه میلیون نگوییم، حداقل هفت میلیون رفته به احمدی‌نژاد رای داده است. یعنی یک جمعی رفتند پای کار آقای خاتمی و یه جمعی هم رفتند پای کار آقای احمدی‌نژاد. فاصله‌ها آن‌طورکه ما فکر می‌کنیم، نیست. ضمن اینکه رأی دادن ملاک باورها و ملاک انتخاب حقیقت نیست.

اسفندیار رحیم مشائی به نوشته این روزنامه تحلیل انتخاباتی خود را چنین ادامه داده: طرف گفته ما دفعه قبل به این رأی دادیم و الان رأی ندهیم، ضایع می‌شود. یکی میگه تا حالا به این رأی دادیم، امروز هم رأی می‌دهیم. داریم از این‌جور آدم‌ها. من می‌گویم این آدم‌ها که مثل هم هستند، چی شده که یکی رفته پای کار احمدی‌نژاد و یکی رفته پای کار خاتمی. چرا؟ مزاج و دریافتشان از عالم و خط و خطوط سیاسی‌شان مثل هم است. خیلی فاصله ندارند. خط‌کش نمی‌شود گذاشت. به جامعه بگویید حزب‌اللهی یعنی چه؟ تا آدم‌ها خودشون بفهمند که حزب‌اللهی هستند یا نه. تا مردم بفهمند خط‌ها کجاست. کسی تبیین نمی‌کند. اما یک نفر می‌شود مظهر حزب‌اللهی، حزب‌اللهی بودن کاری ندارد. میلیون‌ها نفر آمدند پای کار احمدی‌نژاد. میلیون‌ها نفر هم نیامدند. فکر نکنید این آدم‌ها دو چیز می‌خواستند. مردم در خواسته‌ها باهم متفاوت نیستند.میلیون که تا حالا پای کار انتخابات نیامده بودند که داستانشان خیلی زیباتر است.

رییس دفتر رییس جمهور به نوشته ابتکار گفته امام گفت نیامدند، آقا گفت نیامدند، حالا که آمدند، باید می‌رفتند پای کار آن طرف؛ ولی نرفتند. توجه داشته باشید این‌ها نتایج مطالعات است. اگر این‌ها ضدانقلاب و ضددین بودند که سراغ احمدی‌نژاد نمی‌آمدند. مردم در هر انتخاباتی به خودشان رأی می‌دهند، این‌را از من داشته باشید. نه به خود فیزیکی‌شان بلکه به علائق و باورهایشان رأی می‌دهند. میلیون نفر به کسی رای دادند که اوج حزب‌اللهی‌گری بود؛ یعنی احمدی‌نژاد. البته الان یه چیزهایی عوض شده؛ ولی آن‌موقع که این‌طور نبود. حالا اگر هرکس دیگری جای احمدی‌نژاد بود، من اسم نمی‌برم، شما بگویید، نتیجه انتخابات چه می‌شد؟ این‌ها که می‌گویند ما اصولگرایان بردیم، خب یکی دیگر بگذارید جای احمدی‌نژاد.

"من نمی توانم کنار دیگری بخوانم"

هنگامه اخوان آواز خوان سرشناس ایرانی به مناسبت سالگرد تولید علییم قاسم اوف خواننده بزرگ جمهوری اسلامی یادداشتی نوشته در اعتماد و در آن جا ضمن اشاره به مشترک ایران با همسایه شمالی خود نوشته اگر بسیاری که ادعای هنرمندی دارند، هنرشان را به پول و مادیات فروخته‌اند، عالیم هرگز دست به چنین لغزش‌هایی نزده است. همیشه سالم زندگی کرده و هنرش‌ را هم سالم عرضه کرده است.

خواننده ایرانی که بعد از تاسیس جمهوری اسلامی در مجامع عمومی دیده نشده در این یادداشت یادآور شده عالیم چند بار پیش من آمده است و در کلاس‌های من حضور داشته است. معمولاً هم با دخترش می‌آمد. دستگاه نوا و آواز افشاری را به او یاد داده‌ام. اکنون هم هر دو مشتاق به برگزاری کلاس هستیم اما چه کنم که زمان و گرفتاری این فرصت را از ما گرفته است. او مشتاق یادگیری نغماتی بود که تا حالا در آذربایجان کمتر شنیده شده‌اند. از این رو با دقت تمام درس‌ها را فرا می‌گرفت. گوش بسیار قوی‌ای هم دارد.

خانم اخوان در پایان یادداشت اعتماد به تاثر نوشته تا حالا با او صحبتی در این باره نداشته‌ام که آیا می‌توانیم کنار هم بنشینیم و برنامه اجرا کنیم. اگرچه برای من خواندن در کنار او افتخار بزرگی است اما من کلاً نمی‌توانم کنار خواننده‌یی دیگر بنشینم و بخوانم. من او را مثل برادر بزرگ‌ترم دوست دارم و به حضورش در موسیقی شرقی افتخار می‌کنم. انسانیت‌های او بی‌شمار است و یکی از آنها هنر او است.

طنز اعزام نیرو به لندن و شوت سفیران

ابراهیم رها در ستون طنز اعتماد بیانیه ای دیگر صادر کرده و نوشته: ما از اعلام آمادگی جهت اعزام نیروهای پاسدار صلح به لندن اعلام حمایت کرده و در این بیانیه درخواست فوری دارم تا به انگلستان نیرو اعزام شود. باید این نیروها با کسانی که با معترضان خیابانی برخورد خشن می‌کنند صحبت کرده و بگویند نکنید این کارها را، مردم را نزنید، جوانان را نزنید، از این گلوله‌های رنگی که اگر بدوی و با آن تو را بزنند نشان‌دار خواهی شد و می‌شود سریع دستگیرت کرد، نزنید. خجالت بکشید ای نیروهای انگلیسی و جواب اعتراض را با باتوم ندهید، از گاز اشک‌آور استفاده نکنید، چه سفید چه از اون رنگی‌اش! یقه مردم را نگیرید و او را روی زمین نکشید و... خلاصه از این حرف‌ها بزنند تا آنها اصلاح شوند.

بیانیه دیگر طنزنویس اعتماد آن جاست که نوشته ما از اینکه رییس سابق تربیت‌بدنی را احمدی‌نژاد طی حکمی تبدیل به معاون بین‌الملل خود کرده اعلام حمایت می‌کنیم و پیش‌بینی ما این است که الف) از سفرای کشورهای خارجی پیش از تقدیم استوارنامه امتحان روپایی یا یک پا دو پا گرفته می‌شود. ب) سفیران ایران موظف می‌شوند در کشورهای در حال ماموریت با هیات دولت کشور مورد نظر هر هفته مسابقه شوت یک ضرب برگزار کنند. ج) بعد از حل مسائل تربیت‌بدنی سعیدلو قرار است حل کند روابط‌ بین‌الملل را.

ابراهیم رها در پایان طنز امروز خود در اعتماد نوشته ما از ساعت پنج و نیم بعدازظهر شنبه ۲۲ مرداد اعلام حمایت کرده و پخش اذان و ربنا از شبکه‌های ماهواره‌یی در هنگام افطار را محکوم می‌کنیم. چه معنیای دارد این کارها، بروند سریال‌شان را پخش کنند که همه مشغول خیانت به هم هستند، آن وقت ما اعتراضی نداریم، اذان و ربنای شجریان؟... زبانت را هم گاز بگیر!

کارتون روز

حق نشر عکس shargh
Image caption حسن کریم زاده، دموکراسی، شرق

مطالب مرتبط