بانک مرکزی ایران: اگر ما را تحریم کنید در جهان سرزنش می شوید

بهمنی حق نشر عکس isna
Image caption رئیس کل بانک مرکزی ایران می گوید که بانک مرکزی وابسته به دولت نیست و نباید تحریم شود

در پی درخواست مجلس سنای آمریکا برای تحریم بانک مرکزی ایران، محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران تحریم این بانک را "غیراصولی" و "سیاسی" توصیف کرده و گفته که بانک مرکزی وابسته به دولت نیست و نباید تحریم شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای بهمنی گفته که "بانک مرکزی وابسته به دولت نیست بلکه برای ملت است و علت این هم که بانک مرکزی گاه مستقل عمل می کند، همین است بنابر این همه باید دقت کنند ملت ها را نباید تحریم کرد."

آقای بهمنی گفته که تحریم بانک مرکزی "غیرمنصفانه و غیراستاندارد است و چنین کاری می تواند کشورهای تحریم کننده را مورد سرزنش جهان قرار دهد."

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در سخنانی در آذرماه سال گذشته، ضمن مخالفت با مصوبه مجلس در مورد استقلال بانک مرکزی و حذف رئیس جمهوری از هیات مدیره این بانک گفته بود: "آن افرادی که به دنبال استقلال بانک مرکزی هستند، می خواهند این بانک را از حاکمیت جدا کرده و دست خود بگیرند."

وی استقلال بانک مرکزی را که در بسیاری از کشورهای جهان رعایت می شود خاص "نظام سرمایه داری" دانست و گفت: "ایران کشوری مردمی و اسلامی است و رئیس جمهور با بالاترین رای مردم انتخاب شده و بهترین شخص برای عضویت در بانک مرکزی و نظارت بر این بانک است."

اخیرا اکثریت مجلس سنای ایالات متحده طرح تحریم بانک مرکزی ایران را مطرح کرده است.

در گذشته نیز درخواست تحریم بانک مرکزی توسط شماری از اعضای محافظه کار کنگره مطرح می شد، اما این نخستین بار است که ۹۲ نفر از مجموع ۱۰۰ عضو مجلس سنا از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه، چنین درخواستی را صراحتا مطرح کرده اند.

مارک کرک، سناتور جمهوریخواه از ایلینوی و چارلز شومر، سناتور دموکرات از نیویورک این نامه را تنظیم کرده اند و ۹۰ نفر از همکارانشان نیز آنرا امضا کرده اند.

آنها به باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته اند که ایران برای دور زدن تحریم ها از بانک مرکزی استفاده می کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سناتور شومر (چپ) یکی از تنظیم کنندگان اصلی نامه در خواست تحریم بانک مرکزی ایران است

این سناتورها می گویند وقت اعمال فشاری "فلج کننده" بر نظام مالی ایران از طریق تحریم بانک مرکزی فرا رسیده است.

این در حالی است که دولت ایران تحریم های آمریکا یا شورای امنیت را رد می کند و می گوید که خط مشی اتمی یا سیاست خارجی اش را تغییر نمی دهد.

برخی از ناظران معتقدند که در صورت تحریم بانک مرکزی ایران، این کشور به نظام مالی بین المللی دسترسی نخواهد یافت و این امکان وجود دارد که از وصول میلیاردها دلار درآمد نفتی خود محروم شود.

اما آقای بهمنی در باره احتمال تحریم بانک مرکزی ایران و راههای مقابله با آن می گوید که "ما اصلا فکر نمی کنیم که این اتفاق بیفتد البته یکی دو بار در برخی کشورها این اتفاق رخ داده ولی این، یک کار غیر اصولی است."

مطالب مرتبط