روزنامه های صبح تهران:دو‌شنبه ۲۴ مرداد

حق نشر عکس jamejam
Image caption عکسی از تظاهرات معترضان در برابر سفارت بریتانیا در تهران ، صفحه اول جام جم

روزنامه های امروز صبح تهران از احتمال راه اندازی بخشی از نیروگاه بوشهر در پایان ماه رمضان خبر داده اند.

گمانه زنی هائی درباره انتخابات، نقدهای تازه ای بر اسفندیار رحیم مشایی و حملات جدیدی بر حرکت دولت در انتشار یک ویژه نامه زنان از دیگر مطالب روزنامه هایی است که همچنان از آشوب های انگلستان می نویسند.

کیهان از "وحشت اروپا از سرایت شورش انگلستان" خبر داده و روزنامه جمهوری اسلامی نوشته "مخالفان قذافی لحظه به لحظه به طرابلس نزدیک می شوند".

اصلاح طلبان و انتخابات، آینده از آن مردم

علیرضا علوی تبار در مقاله ای در آرمان نوشته حدود شش سال است که اصولگرایان به صورت یکپارچه قدرت را در کشور در اختیار گرفته اند. گرچه راست محافظه کار نیز در درون حاکمیت حضور داشته اما راست رادیکال نیز بود و حاصل حاکمیت یکدست از میان رفتن فرصت های طلائی از یکسو و دچار شدن کشور به مشکلات مختلف از دیگر سو بود. شکی نیست که افزایش شفافیت در اطلاع رسانی و تولید و عرضه آمارهای دقیق تر و کامل تر ابعاد بیشتری از مدیریت اصولگرایان را آشکار خواهد کرد .

نویسنده مقاله این روزنامه به نظرهای متفاوتی که در جناح راست درباره اصلاح طلبان وجود دارد اشاره کرده که عبارتند از راست رادیکال یا افراطی که نگران هر نوع شفافیتی است و آن را مترادف با حذف همیشگی خود از صحنه می داند، بخشی که میانه رو ترند خواستار آنند که اصلاح طلبان حضور ضعیف در درون حاکمیت داشته باشند و حضور غالب آنان را به خطر نیدازند. اما بخش دیگری ضمن آن که از عملکرد راست افراطی ناراضی است بلکه می خواهند از طریق دعوت از اصلاح طلبان به راست رادیکال فشار بیاورند.

به نوشته مقاله آرمان این سه موضع متضاد و غیرهمسو در مورد حضور اصلاح طلبان از یک نکته غافلند و این که سیاست و جامعه چون موم در دست هیچ کس نیست آینده پر است از امکان ها و فرصت های پیش بینی نشده ، آینده از آن مردم است.

مشائی کجاست، این جاست

صادق زیبا کلام در مقاله ای با عنوان "رحیم مشائی کجاست" در آرمان یادآوری کرده که دو ماه قبل و به دنبال یازده روز غیبت رییس جمهور و رییس دفترش از صحنه، ناگهان توفانی در کشور به راه افتاد و مطبوعات دولتی و جناح راست هر روز در صفحات خود مسائلی درباره جریان انحرافی منعکس کردند و مژده دادند که به زودی مردم شریف ایران از جزیئات بیشتری از انحراف با خبر می شوند.

به نوشته این استاد دانشگاه، اصولگرایان که تا دیروز به احمدی نژاد و عملکردش صدقنا می گفتند صف بستند و نوبت گرفتند تا مصائب دولت خدمتگزار را مشخص کنند حتی صحبت از این بود که تکلیف رحیم مشائی مشخص شود، دستیاران و و معاونان وی دستگیر شدند اما همه این ها یکباره همچون باران بهاری که با کلی رعد و برق همراه می شود و بعد از نیم ساعتی همه چیز تمام می شود، تمام شد و دیگر خبری نیست از این که رحیم مشائی دستگیر شود و از غیبت او هم دیگر خبری نیست . هیچ کس باور نداشت از این همه سروصدا، یکی دو ماه بعد دیگر هیچ خبری نماند.

غلامرضا کمالی پناه در سرمقاله ابتکار نوشته اگر ظهور احمدی‌نژاد در عرصه سیاسی، در سالیان اخیر، همگان را به تعجب واداشت و آن‌گونه‌که شیفتگان شگفت‌زده‌اش او را «معجزه هزاره سوم» یا سونامی سیاسی ایران نامیدند، بی‌گمان خُلقیات و خَلقیات یاران وی، ازجمله جناب مشایی (یار گرمابه و گلستانش) در فروکش‌کردن تب شگفتی‌ها کمتر از خود وی نبوده است. اما مشایی رفته‌رفته در کسوت تئوریسین و عقل کل دولت ظاهر شده و به «مردی برای تمام فصول» تبدیل گشته است.

به نوشته این مقاله مشایی هرکه و هرچه هست، لج اصولگرایان را درآورده و به گفته منتقدان، احمدی‌نژاد را به لجن کشیده است. اگرچه رئیس‌جمهور خود این اعتقاد را ندارد و با حمایت‌های بی‌دریغش ثابت کرده حاضر است در این راه هرگونه هزینه‌ای را بپردازد، آن‌چنان‌که پرداخت.

سرمقاله ابتکار تاکید کرده برخی شایع می‌کردند که دستگیرش کرده‌اند، عده‌ای معتقد بودند که در حصر خانگی است، گروهی می‌گفتند که قهر کرده و در پیله خودساخته و سکوت خودخواسته فرو رفته است، دسته‌ای بر این باور بودند که فرار کرده است، بعضی چنین می‌گفتند که رئیس‌جمهور دستور داده یا توصیه کرده که فعلاً به‌طور موقت زبان در کام بگیرد تا شمشیرها به نیام برگردد، برخی هم چو ‌انداختند که به زادگاهش رامسر کوچیده و دامن از صحبت‌ با خلق برچیده و به ذکر و اوراد روی آورده و خلاصه به معراج حقایق رفته است.

دردسر تازه دولت: ماموریت خارجی

حق نشر عکس shargh
Image caption بن بست، علی درخشی، شرق

"جنجال خاتون در مجلس" تیتر اول شرق است، "دردسر تازه دولت" در اعتماد آمده، "حمله جریان انحرافی به حجاب" در صدر اخبار سیاست روز آمده و "واکنش تند مجلس به حرمت شکنی روزنامه ایران" عنوان اصلی قدس است.

اعتماد در گزارشی با عنوان "دردسر تازه دولت" نوشته دیروز اگر کسی بین راهروهای خنک مجلس تا گرمای ۴۰ درجه اطراف هرم بهارستان تردد می‌کرد دو بار با این واژه برخورد داشت: چادر. یک‌جا بیش از ۵۰ زن چادری که روزنامه‌های سفیدی را بر سر گرفته بودند و در گرمای هوا و با زبان روزه جلوی درهای مجلس نشسته بودند و «الله اکبر» می‌گفتند؛ برای اعتراض به ویژه‌نامه «خاتون» روزنامه ایران.

گروهی دیگر به گزارش این روزنامه در اهانت به چادر جمع نشده بودند، بلکه همگی سیاه‌پوش معترض به اخراجشان از سر کلاس‌های درس بودند؛ معلم‌های حق‌التدریسی که می‌گفتند تحصیلات دارند و تجربه اما دولت دهم از کار بیکارشان کرده و اخراج شده‌اند از پای تخته‌های سیاه؛ اما در راهروهای مجلس زن‌های نماینده جمع شده بودند در اعتراض به اینکه چرا احمدی‌نژاد اجازه داده ویژه‌نامه‌‌ای در روزنامه منتسب به وی چاپ شود که به چادر و نماد حجاب توهین کرده و حتی رنگ آن را به تمسخر گرفته است؛ شاید سراغی از بیرون درهای مجلس نداشتند.

به گزارش اعتماد، از فاطمه رهبر تا زهره الهیان و لاله افتخاری و نیره اخوان، می‌گفتند خط قرمزها زیر پا گذاشته شده و از جوانفکر تا کلهر، مشاوران رسانه‌یی و هنری احمدی‌نژاد که دست اندرکار چنین توهین بزرگی بوده‌اند باید جواب پس بدهند در برابر مدعی‌العموم. تمام دوربین‌ها از صحنه‌های اعتراض این نمایندگان تصویر می‌گرفت و مصاحبه‌ها درجمعی که یک فصل مشترک داشت: «برخورد قانونی با روزنامه ایران؛ برخورد با توهین‌کنندگان به چادر؛ معذرت‌خواهی رسمی احمدی‌نژاد از قشر مذهبی کشور».

حسین شریعمداری در سرمقاله کیهان با استناد به مدارکی که قبلا منعکس کرده جریان انحرافی را "در قد و قواره و حد و اندازه پادوهای اجاره ای سرویس های اطلاعاتی بیگانه" دانسته و با چند نشانی اثبات کرده که این ها با فتنه ۸۸ همسو و همصدا بوده اند مانند حمایت از اشغالگران قدس در پوشش اعلام برادری با «مردم اسرائیل»!، ادعای پایان دوران «اسلامگرایی»!، غارت بیت المال و هزینه کردن آن برای جذب مخالفان داخلی و بیرونی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، روابط پنهان با دیکتاتورهای منطقه، قرائت موهن و بی اثر از ولایت فقیه که به گفته «فرانتس فوکویاما»، «کانون اصلی اقتدار و ماندگاری ایران اسلامی است»، تلاش برای حذف نیروهای وفادار به نظام و مهره چینی افراد بی اعتقاد و بعضا مجرم در بدنه اجرایی کشور.

نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان اظهار عقیده کرده که این پادوها بر سه محور متمرکز هستند اول تفرقه افکنی و ایجاد شکاف در صف یکپارچه اصولگرایان. دیگر موازی کاری، با هدف اخلال در اقتدار بین المللی و داخلی نظام اسلامی، که دور زدن وزرا در چرخه امور جاری و اختصاصی وزارتخانه ها- نظیر نفت، اطلاعات، ارشاد، اقتصاد و دارایی - از جمله آنها است و بالاخره حاشیه سازی با هدف تنش آفرینی، که عزل غیرقابل انتظار و توجیه ناپذیر وزیر اطلاعات و سپس خانه نشینی رئیس جمهور و نهایتا تنش آفرینی در جامعه اسلامی یکی از بارزترین نمونه های آن است.

به نظر این مقاله انتشار خاتون یک، ضمیمه روزنامه دولت، در راستای تنش آفرینی صورت گرفته و شاید ماموریت جدیدی باشد که برای انحراف افکارعمومی از اعتراف های جریان انحرافی منتشر شده یا آیا به دنبال بن بست شکننده آمریکا و اسرائیل و متحدان اروپایی آنها در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، ماموریت جدیدی به جریان انحرافی دیکته شده است و قرار است آمریکا و متحدانش با استناد به ویژه نامه یاد شده که تهیه کنندگان آن تابلوی نزدیکی با رئیس جمهور را یدک می کشند، الگوی جمهوری اسلامی را در نگاه مردم مسلمان منطقه مخدوش جلوه دهند؟!

احتمال های دیگر مدیر کیهان این است که این اقدام برای انحراف اذهان از آشوب های انگلستان که حیاط خلوت و یکی از کانون های وابستگی جریان انحرافی است، صورت گرفته یا سرنخی از سوءاستفاده های چندصد میلیاردی جریان انحرافی فاش شده ؟

اشتغال افزایش یافته یا بیکاری

مردم سالاری از قول رییس دولت نوشته "دو و نیم میلیون شغل با ۵۸ هزار میلیارد تومان"، دنیای اقتصاد همین گزارش را با عنوان "احیای نظام استاد – شاگردی" منعکس کرده، تهران امروز نوشته "سهم خواهی با اصولگرائی تعارض دارد"، جهان صنعت از "دستور ویژه برای بررسی تخلف دولت" خبر داده است و " به رییس جمهور بعدی کمک می کنم" عنوان اصلی آرمان است.

حق نشر عکس cartoon shargh
Image caption کارتون علیرضا پاکدل، جام جم

در حالی که روزنامه های مختلف تهران از تازه ترین اظهار نظر رییس دولت خبر داده اند که بر ایجاد اشتغال در سطح کشور تاکید کرده و گفته رقم بیکاری به صفر نزدیک شده است روزنامه جمهوری اسلامی در گزارشی نوشته براساس آخرین آمار ارائه شده از بیکاران در بهار ۸۹، ۵/۳ میلیون نفر از فعالان بالای ۱۰سال کشور منتظر ورود به بازار کار هستند، با این حال ادامه سیاست سکوت و توقف انتشار گزارش‌های فصلی از وضعیت اشتغال به مخدوش بودن آمارهای ارائه شده دامن زده است.

به گزارش این روزنامه ارائه آمار واقعی از بیکاران و جویندگان اشتغال از جمله آمارهای مهمی است که در حوزه بازار کار و اشتغال کشور تولید و در اختیار تصمیم گیران و مدیران این بخش قرار می‌گیرد. اطلاع از وضعیت کارجویان، تعداد آنها، میزان توانمندی‌ها، سطح تحصیلات، پراکندگی جغرافیایی و اطلاعاتی از این دست لازمه یک تصمیم گیری به اصطلاح با "چشم باز" و با آینده‌ای روشن است که از ۱۲ماه گذشته متوقف شده است.

ابتکار هم در گزارشی در همین باره نوشته آخرین اطلاعات و گزارشی که توسط مرکز آمار ایران برای وضعیت کارجویان و شاغلان کشور ارائه شد مربوط به فصل بهار سال ۸۹ است و از آن به بعد هیچگونه گزارش رسمی در این زمینه منتشر نشده است. در واقع توقف انتشار اطلاعات مربوط به بازار کار از سویی و ادعاهای مکرر دولت مبنی بر اشتغال زایی ۱ میلیون و ۶۰۰ و به روایت‌هایی تا ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفری در سال گذشته نوعی ناهمگونی و ابهام در بازار کار کشور ایجاد کرده است.

نیروگاه بوشهر، بالاخره نزدیک شد؟

خراسان از زبان رییس جمهور نوشته "بر اساس اعلام روسیه نیروگاه بوشهر تا پایان امسال راه اندازی می شود"، "راه اندازی مرحله اول نیروگاه بوشهر" عنوان اصلی فرهیختگان است، "آغاز به کار نیروگاه بوشهر با چهل در صد توان در پایان ماه رمضان" گزارش حمایت است و "راه اندازی اولبه نیروگاه بوشهر در آخر ماه رمضان" تیتر اول ابتکار.

سیاست روز در گزارش اصلی خود نوشته در تحلیل‌های متفاوتی هم تاکنون درباره تاخیرهای مکرر در راه‌اندازی نیروگاه از همان ابتدا تاکنون مطرح شده که مهمترین آنها خبر از فشار غرب و آمریکا بر روسیه برای ایجاد این تاخیرها می‌دهد؛ اگرچه در این میان روس‌ها چنین فشاری را تکذیب می‌کنند و معتقدند تمام تلاش خود را برای راه‌اندازی در زمان موعود به کار می‌بندند اما همواره مسائلی در این مسیر ایجاد شده که موجب عدم تعهد روس‌ها به وعده‌های اعلام شده، بوده است.

به نوشته این روزنامه بدقولی‌های مکرر روس‌ها در موضوع راه‌اندازی نیروگاه تا جایی ادامه دارد که‌در روز شنبه در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه و نماینده روسیه در گروه ۱+۵ که وضع فعلی همکاری‌های دوجانبه در زمینه انرژی هسته‌ای مورد بررسی قرار گرفت و در عین حال در خصوص موضوعات مهم مرتبط با روند پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران تبادل نظرهایی صورت گرفت؛ اگرچه ریابکوف از آماده بودن نیروگاه هسته‌ای بوشهر برای راه‌اندازی کامل بر اساس برنامه زمان‌بندی شده خبر داد اما روزنامه‌های روسیه از تاخیر مجدد در تاریخ اعلام شده توسط ریابکوف نوشتند.

سیاست روز نوشته به عقیده تحلیل‌گران تلاش روسیه برای بهبود روابط با جمهوری اسلامی که طی ماه‌های اخیر شدت یافته است به منظور تقابل با جبهه مقابل ایران در موضوع پرونده هسته‌ای و به دلیل سیاست‌های غیر قابل پذیرش آنها در قبال روسیه بوده است اما تکرار تاخیرهای راه‌اندازی نیروگاه بوشهر موضوعی است که در این راستا بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد.

یک تراژدی در قالب طنز

پوریا عالمی در ستون کاناپه اعتماد یک تجربه شخصی را به طنز کشیده: در شهرستان رسم است که مریض را دوُر بگردانند. یعنی بیمارستان اول فقط می‌تواند زخمت را پانسمان کند، دومی فقط آتل می‌بندد، سومی فقط بخیه می‌زند، چهارمی دکتر ندارد، پنجمی پرستارش رفته بیمارستان بغل به یک زائو کمک کند، ششمی سقفش ریخته و اینا.

در شهرستان در مصرف برق و تابلو بشدت صرفه‌جویی می‌شود. مثلا وزارت نیرو در تامین برق و روشنایی راه‌ها صرفه‌جویی می‌کند، وزارت راه در آسفالت کردن جاده و نصب تابلوی راهنمایی و رانندگی. برای همین آماده باشید بروید توی تپه، یا بیفتید توی دره.

پرداخت عوارض راه سطح توقع ملت را می‌آورد پایین. یعنی وقتی یک راننده برای یک تکه راه که با پول دولت و از اینا ساخته می‌شود عوارض ششصد تومانی و هزار تومانی می‌پردازد لابد توقع دارد راه سالم باشد و آسفالت سر هم باشد و اورژانس باشد و جاده چراغ داشته باشد و موبایل هم آنتن بدهد و اینا، اما زهی خیال خام. چه توقعات غربی‌ای دارید شما.

الف - بیمه مکمل داری مادر؟ از وسط مهمونی نیومدم که شما رو تماشا کنم. جواب بده مادر... (نگاه متفرعنانه) ، ب – شلوارت اورژیناله عامو؟ (خنده پرسنل و باقی بیماران) ،پ – اینجا بیمارستانه نه کاروانسرا آقای محترم (نگاه اسفناک) ،ت - چند میلیون هزینه عمل لگنت می‌شه پدرجان، داری عمل کنی یا همین‌طوری لگنت شکسته بماند و چکه کند؟

نکته آخر طنز اعتماد این است: در تهران بعضی پزشکان بیماران را به چشم عابربانک می‌بینند.

کارتون

حق نشر عکس etemaad
Image caption کاری از فیروزه مظفری، اعتماد

مطالب مرتبط