یک ایرانی به جرم نقض قوانین تحریم آمریکا به زندان محکوم شد

وزارت دادگستری آمریکا حق نشر عکس none
Image caption دولت آمریکا سه دهه است که صادرات کالاهای دوگانه را به ایران ممنوع کرده است

قاضی دادگاهی در آمریکا روز دوشنبه یک ایرانی را به جرم تلاش برای صادرات تجهیزات رادیویی و قطعات موشک های ضدتانک به ایران به بیش از ۴ سال زندان محکوم کرده است.

داوود بنی عامری، ۳۸ ساله، در ماه مه یک مورد اتهام تلاش برای صادرات کالا و فناوری به ایران و یک اتهام تلاش برای صادرات اقلام دفاعی بدون مجوز یا تایید دولت را پذیرفت.

ساموئل دریقیان قاضی دادگاهی فدرال در شیکاگو حکم ۵۱ ماه حبس داوود بنی عامری را صادر کرد.

پاتریک فیتزجرالد دادستان ایالت ایلینوی گفت: "متهم اقدام به صادرات غیرقانونی اقلامی به ایران کرد، کشوری که به گفته او از تروریسم حمایت می کند. او با این کار، امنیت ملی آمریکا را به خطر انداخت."

در این پرونده همچنین فرد دیگری به نام آندرو تلمی، ۴۰ ساله از ایران، که به تابعیت آمریکا درآمده متهم شده است. مجید موسوی دیگر متهم پرونده فراری است.

به گفته دادستان ها، مجید موسوی پیش از ۱۰ اکتبر ۲۰۰۸ با بنی عامری در کالیفرنیا تماس گرفت و از او خواست دستگاه های تست رادیویی را خریداری و به ایران صادر کند.

بنی عامری پیش از برنامه ریزی برای صدور سه مجموعه تست رادیویی مارکونی به دوبی، به مقصد نهایی ایران، تلاش نکرد از دولت آمریکا مجوز بگیرد.

مقام های آمریکایی می گویند هیچ یک از این اقلام به ایران نرسید.

بنی عامری که از زمان بازداشت در ماه سپتامبر ۲۰۰۹ زندانی بوده است همچنین به خریداری ۱۰ قطعه برقی مورد استفاده در موشک های ضدتانک از یک شرکت آمریکایی اذعان کرده است.

این شرکت در ناحیه شیکاگو به طور مخفیانه تحت کنترل ماموران دولت آمریکا بود.

هدف او صادرات این قطعات الکتریکی از طریق امارات متحده به ایران بود.

مطالب مرتبط