وزیر امور خارجه ایران عازم روسیه شد

وزیر خارجه ایران حق نشر عکس Reuters
Image caption برخی از گزارشها حاکی از آن است که آقای صالحی با طرح گام به گام روسیه موافق است

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، امروز، سه شنبه ۲۵ مرداد (شانزدهم اوت) عازم روسیه شد.

اعلام سفر وزیر امور خارجه ایران به روسیه کمی پس از آن صورت گرفت که نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت فدراسیون روسیه در سفری به تهران با مقامات ایرانی از جمله با آقای صالحی دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، نیکلای پاتروشف، در دیداری که روز سه‌شنبه با آقای صالحی داشت درباره روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرد.

علی اکبر صالحی در این دیدار گفته است که "یک روسیه مقتدر و یک ایران مستقل می‌توانند در کنار همدیگر، کانون قدرت، امنیت و ثبات در منطقه ایجاد کنند."

سفر آقای صالحی به روسیه به دعوت سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، انجام می‌شود.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده است که قرار است در سفر وزیر امور خارجه ایران و هیأت همراهش به مسکو، طرحی که روسیه به عنوان طرح "گام به گام" درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران ارائه کرده است، بررسی شود.

به گفته مقامات روسیه، طرح "گام به گام" قرار است به بن بست در مذاکرات بین ایران و غرب بر سر مساله هسته ای ایران کمک کند. جزئیات این طرح اعلام نشده است.

واکنشهای ضد ونقیض

واکنش ها در ایران به طرح پیشنهادی مسکو متغیر و گاه متضاد بوده است. محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در این باره گفت ایران گام خود را برداشته و نوبت جامعه جهانی است که گام خود را بردارد.

علاالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز از طرح پیشنهادی روسها استقبال نکرده بود.

اگرچه برخی از گزارش ها حاکی از آن بود که وزیر خارجه ایران طرفدار این طرح است اما این موضوع از سوی منابع رسمی تایید نشده است.

اما یک نماینده مجلس ایران روز یکشنبه (۱۴ اوت) در همین رابطه گفت که ایران با طرح گام به گام پیشنهادی از طرف روسها برای شکستن بن بست مذاکرات هسته‌ای ایران و جامعه جهانی موافقت کرده است.

به گزارش وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان حسین نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس ایران ضمن بیان این مطلب افزود: "اگر هم پیمانان غربی روسیه در چارچوب طرح پیشنهادی روسیه به پیش بروند، ایران نیز مانند گذشته به طور شفاف به سوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد پاسخ خواهد داد تا به موازات این پاسخگویی، دامنه تحریم ها محدود شود."

این اظهارات ضدو نقیض در حالی پیچیده تر می شود که در متن منتشره توسط سایت ریاست جمهوری ایران از مصاحبه آقای احمدی نژاد با شبکه تلویزیونی راشا تودی (Russia Today)، اشاره ای به این طرح به چشم نمی‌خورد.

اگرچه آقای احمدی نژاد در این گفت و گو به "رابطه عمیق" بین کشورش و روسیه اشاره کرد.

آخرین دور از مذاکرات هسته ای بین ایران و مقامات گروه موسوم به ۵+ ۱ (متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان) بر سر برنامه های هسته ای ایران در استانبول ترکیه، اوایل سال جاری میلادی بدون نتیجه پایان یافت.

کشورهای عضو گروه ۱+۵ همواره خواستار آن بوده اند که ایران به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل، شامل تعلیق برخی از برنامه های اتمی خود به خصوص غنی سازی اورانیوم، عمل کند اما ایران، با غیرقانونی خواندن این مصوبات، بر ادامه فعالیت در این زمینه تاکید کرده است.

کشورهای غربی، ایران را به تلاش برای تولید سلاح هسته ای متهم می‌کنند، اما ایران ضمن رد این اتهام، تاکید می کند که برنامه هسته ای این کشور اهدافی کاملا صلح آمیز دارد.