مخالفت مجلس ایران با دو فوریت طرح نجات دریاچه ارومیه

حق نشر عکس
Image caption نمایندگان موافق دو فوریت طرح گفتند که خشک شدن دریاچه ارومیه باعث بروز یک فاجعه زیست محیطی در شماری از استان های کشور می شود

نمایندگان مجلس ایران در جلسه روز سه شنبه، ۲۵ مرداد (۱۶ اوت)، با دو فوریت طرح جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه از طریق انتقال و پمپاژ آب از رودخانه های ارس و سیلوه، مخالفت کردند و این طرح به صورت عادی در کمیسیون مربوطه بررسی خواهد شد.

نمایندگان موافق دو فوریت طرح معتقدند که خشک شدن دریاچه ارومیه باعث پراکنده شدن نمک و بروز یک فاجعه زیست محیطی در شماری از استان های کشور می شود و دولت این بحران را نادیده گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)جواد جهانگیر زاده، نماینده موافق دو فوریت طرح گفت: "اگر این دریاچه خشک شود در بسیاری از استانها باران نمک را شاهد خواهیم بود و آثار حیاتی ناشی از مرگ دریاچه ارومیه ۱۳میلیون نفر را آواره خواهد کرد."

به گفته آقای جهانگیرزاده، در مصوبات سفرهای استانی دولت در سال ۸۷ دو هزار و۷۰۰ میلیارد تومان برای احیای این دریاچه مصوب شده بود اما یک ریال هم هزینه نشد و "این کم کاری و قصور" دولت است.

اما نمایندگان مخالف، اصرار بر بررسی سریع این طرح را اقدامی از سر احساسات دانستند و گفتند که طرح نیاز به بررسی جامع دارد.

نورالله حیدری نماینده مخالف با دوفوریت طرح گفت:"آیا در مناطقی که پیش بینی شده انتقال آب از آن جا صورت گیرد، پیش بینی مشکلات مردم هم شده است؟"

به گفته آقای حیدری "قرار نیست برای آباد کردن یک منطقه، مناطق دیگر را خراب کنیم."

پس از رای گیری، برای دو فوریت طرح انتقال آب برای نجات دریاچه ارومیه ۵۷ نماینده موافق، ۹۴ نفر مخالف و ۲۵ نفر رای ممتنع دادند و در نتیجه نمایندگان این طرح را به صورت عادی بررسی خواهند کرد.

همزمان با آغاز فصل گرما در ایران، گزارش ها از ارومیه حاکی از آن بود که دامنه خشک شدن دریاچه این شهر همچنان رو به افزایش است.

حسن عباس نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در بهار امسال اعلام کرد که "در حال حاضر ۵۳ درصد از مساحت این دریاچه که افزون بر سه هزار کیلومتر مربع می شود، خشک و تبدیل به شوره زار شده و میزان غلظت نمک آن نیز به بیش از ۴۰۰ گرم در لیتر رسیده است."

به گفته کارشناسان مسائل محیط زیست ایران، گسترده شدن نمک دریاچه ارومیه می تواند تمامی باغهای انگور ارومیه و باغ های سیب آن منطقه را با خطر نابودی روبرو کند و به مانند ضایعات عظیمی که خشک شدن دریاچه هامون بر اقلیم سیستان و بلوچستان (درشرق ایران) گذاشت، خشک شدن دریاچه ارومیه، می تواند اکوسیستم مناطق اطراف را تحت تاثیر قرار دهد.

تخریب اکوسیستم

حق نشر عکس Mehr
Image caption پسروی آب دریاچه ارومیه باعث شده که در شرق و جنوب دریاچه شوره زارهایی به وجود آید که به باغات این منطقه آسیب فراوانی وارد کرده است

بسیاری از تالاب های طبیعی و دریاچه های ایران در سال های اخیر خشک شده اند یا از وسعت آنها به شدت کاسته شده است.

مقامات دولت این کشور می گویند که دو دوره خشکسالی در دهه اخیر، عمده ترین عامل مشکلاتی بوده که برای این تالاب ها و دریاچه ها پیش آمده است.

اما بعضی از کارشناسان و علاقه مندان به محیط زیست، سیاست های دولت را که به سدسازی، حفر چاه های عمیق و گسترش زمین های کشاورزی در بالا دست این منابع آبی انجامیده از عوامل اصلی بحران موجود می دانند.

یازده رود آب شیرینی که به دریاچه ارومیه سرازیر بوده به علت سدهایی که در مسیر رودخانه ها ساخته شده، مسدود شده است. بر روی برخی از این رودها چند سد زده شده است.

کارشناسان محیط زیست همچنین عبور بزرگراه شهید کلانتری از دریاچه ارومیه را یکی از عوامل تخریب این دریاچه می دانند. هدف از احداث این بزرگراه نزدیک کردن شهر ارومیه به شهر تبریز بوده است. حدود چهارده کیلومتر خاک ریزی در داخل دریاچه صورت گرفته است.

مختل شدن چرخه آب از شمال به جنوب دریاچه باعث شده است که با ازدیاد شوری بخش جنوبی، مهمترین کانون زیستی این دریاچه رو به مرگ برود.

به گفته کارشناسان همچنین پسروی آب دریاچه باعث شده که در شرق و جنوب دریاچه شوره زارهایی به وجود آید که به باغات این منطقه آسیب فراوانی وارد کرده و بر اثر غیرقابل زرع شدن زمین های کشاورزی، دهها روستای این منطقه متروکه شده اند.

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و در عین حال دومین دریاچه آب شور جهان محسوب می شود.

مطالب مرتبط