استقبال ایران از طرح اتمی 'گام به گام' روسیه

حق نشر عکس AP
Image caption ایران بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید دارد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، از طرح "گام به گام" روسیه برای حل مناقشه اتمی کشورش استقبال و آمادگی تهران برای تعامل در این خصوص را اعلام کرده است.

در همین رابطه، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، سه شنبه ۲۵ مرداد (شانزدهم اوت) عازم مسکو شده است.

بر اساس طرح "گام به گام" روسیه، دولت ایران در چارچوب یک جدول زمانی مشخص، به سوالاتی که آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برخی جوانب برنامه هسته ای این کشور دارد جواب خواهد داد و در هر مرحله اگر پاسخ قانع کننده تشخیص داده شد، تدابیر تشویقی از جمله کاهش تحریم ها، برای تهران در نظر گرفته خواهد شد.

محمود احمدی نژاد گفته است: "جمهوری اسلامی ایران از ابتکار عمل روسیه در طرح راهکار گام به گام استقبال می کند و آمادگی دارد در تنظیم پیشنهاداتی برای تعامل و همکاری در این خصوص مشارکت داشته باشد."

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، پیشتر گفته بود آژانس از "آسان ترین" سوال شروع خواهد کرد و سپس به سوال های دشواری که پاسخ به آنها زمان بیشتری احتیاج دارد، خواهد پرداخت.

به گفته وی، در صورت رضایت گروه پنج به علاوه یک از پاسخ های ایران، در هر مرحله "اقدام های متقابل" برای ایران از جمله توقف برخی تحریم های بین المللی یا کاهش این تدابیر تنبیهی در نظر گرفته خواهد شد.

پیشتر مقامات ایرانی گفته بودند که به تمام سوالات آژانس درباره برنامه هسته ای این کشور پاسخ داده اند.

با این وجود، سعید جلیلی، دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی ایران، روز سه شنبه پس از دیدار با نیکلای پاتروشف، همتای روس خود در تهران، از پیشنهادات روسیه استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران وی گفته است: "از پیشنهادات دوستان روسی در زمینه‌های گفتگو برای همکاری استقبال می‌کنیم؛ از جمله در موضوع هسته‌ ای می‌توانیم بسترهای بسیار خوبی را در چارچوب راهبرد گفتگو ـ همکاری در زمینه‌های خلع سلاح، جلوگیری از اشاعه سلاح‌های هسته‌ ای و همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ ای شکل دهیم."

این مقام روس در تهران با وزیر امور خارجه ایران نیز گفتگو کرده بود.

سفر آقای صالحی به روسیه به دعوت سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، انجام می‌شود.

انتظار می رود که وزیر امور خارجه ایران و هیات همراهش در مسکو، طرح "گام به گام" را بررسی کنند.

آخرین دور از مذاکرات هسته ای بین ایران و مقامات گروه پنج به علاوه یک (متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان) بر سر برنامه های هسته ای ایران در استانبول ترکیه، اوایل سال جاری میلادی بدون نتیجه پایان یافت.

کشورهای عضو این گروه همواره خواستار آن بوده اند که ایران به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل، شامل تعلیق برخی از برنامه های اتمی خود به خصوص غنی سازی اورانیوم، عمل کند اما ایران، با غیرقانونی خواندن این مصوبات، بر ادامه فعالیت در این زمینه تاکید کرده است.

کشورهای غربی، ایران را به تلاش برای تولید سلاح هسته ای متهم می‌کنند، اما ایران ضمن رد این اتهام، تاکید می کند که برنامه هسته ای این کشور اهدافی کاملا صلح آمیز دارد.

مطالب مرتبط