اهداء عهدنامه مالک اشتر به کاردار سفارت بریتانیا توسط دانشجویان معترض ایرانی

تظاهرات مقابل سفارت بریتانیا حق نشر عکس Fars
Image caption مکاتبه بین کاردار سفارت بریتانیا و تجمع کنندگان با تظاهرات در برابر سفارت آن کشور آغاز شد

خبرگزاری فارس متن نامه گروهی از دانشجویان معترض به دولت بریتانیا خطاب به کاردار سفارت آن کشور در تهران را منتشر کرده است.

روز چهارشنبه، ۲۶ مرداد (۱۷ اوت)، خبرگزاری فارس متن پاسخ "هسته مرکزی دانشجویان حامی محرومین انگلیس و تجمع کنندگان مقابل سفارت این کشور" را خطاب به جین ماریوت، کاردار سفارت بریتانیا در تهران منتشر کرد که در پاسخ به نامه خانم ماریوت خطاب به تجمع کنندگان در برابر سفارت بریتانیا نوشته شده است و متن آن روز گذشته در خبرگزاری فارس انتشار یافت.

خانم ماریوت در نامه خود ضمن پشتیبانی از تجمع اعتراضی در برابر سفارت بریتانیا،از گفتگوی با تجمع کنندگان استقبال کرده اما گفته بود که طبق مقررات دیپلماتیک جمهوری اسلامی، چنین ملاقاتی باید از طریق وزارت خارجه انجام شود.

کاردار سفارت بریتانیا، که نامه خود را از طریق مدیرعامل خبرگزاری فارس در اختیار معترضان قرار داده بود، ضمن ابراز امیدواری به اینکه دولت ایران به سایر معترضان نیز اجازه برگزاری تجمع های مسالمت آمیز را بدهد، متن نامه خود به یک مقام وزارت خارجه ایران حاوی توضیحاتی در مورد برخورد پلیس بریتانیا با شرکت کنندگان در ناآرامی های خیابانی اخیر را نیز ضمیمه کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، تجمع کنندگان در برابر سفارت بریتانیا در تهران، در نامه جدید خود خطاب به کاردار سفارت بریتانیا، که خواسته اند از طریق مدیرعامل خبرگزاری فارس در اختیار او قرار گیرد، گفته اند که نامه او را در رسانه های خبری مطالعه کرده اند.

در ادامه این نامه آمده است که "بسیار مسرور شدیم از اینکه حضرتعالی نیز این مهم را دریافته اید که دوران استعمار و کدخدامنشی در دنیا به آخر خط رسیده و دیگر زمان آنکه یک شخص یا یک خانواده سلطنتی بخواهد برای ملت خود یا برای ملت های دیگر در هزاران مایل دورتر از خود تصمیم بگیرد و سرنوشت تعیین کند، گذشته" و افزوده اند که کاردار سفارت بریتانیا دریافته است که وقت آن رسیده تا دولت ها، بدون واسطه با ملت ها گفتگو کنند و پاسخگو باشند.

در بریتانیا، مانند دیگر کشورهای مشروطه، به خصوص نظام های سلطنتی اروپا، سلطنت ماهیتی نمادین دارد و از آنجا که شخص پادشاه از مسئولیت سیاسی مبراست و به همین دلیل، مجاز به دخالت و حتی اظهار نظر در امور سیاسی نیست اما ظاهرا اشاره نویسندگان نامه به استقبال کاردار سفارت بریتانیا از گفتگوی مستقیم با معترضان بوده است.

حق نشر عکس Press Association
Image caption نویسندگان نامه ناآرامی های اخیر لندن را ناشی از سیاستهای نادرست دولت بریتانیا دانسته اند

در ادامه این نامه، سابقه تاریخی بریتانیا و "حضور استعماری" آن در نقاط مختلف جهان یادآوری و این کشور متهم شده است که در گذشته، به اقداماتی علیه ملت های دیگر دست زده که، به گفته نویسندگان نامه، این ملت ها آن را هرگز فراموش نخواهند کرد.

نویسندگان نامه، با مخاطب قراردادن جین ماریوت به عنوان "کاردار محترم سفارتخانه یکی از پیشگامان عصر استعمار و از جدی ترین مدعیان کنونی دموکراسی و حقوق ملت ها" گفته اند که دولت ها باید حق اعتراض را برای ملت های خود و مردم کشورهای همسو با منافع خود به رسمیت بشناسند و با ابراز این نظر که در زمان رکود اقتصادی، دولت های غربی نباید هزینه حضور نظامی در نقاط مختلف جهان، از جمله لیبی را بر ملت های خود تحمیل کنند، برگزاری مراسم ازدواج نوه ملکه بریتانیا را نیز به خاطر هزینه هایی که "بر گرده مستضعفین و محرومین جامعه تحمیل می کنند" مورد انتقاد قرار داده و عامل ناآرامی های اخیر دانسته اند.

نویسندگان این نامه افزوده اند که دولت های اروپایی به مردم خود اجازه اعتراض نمی دهند، معترضان را اراذل و اوباش می نامند و اخبار اعتراضات را سانسور می کنند و ظاهرا در اشاره به ناآرامی های اخیر بریتانیا، دولت این کشور را نیز به سرکوب نارضایتی مردم متهم کرده و آن را نشانه شکست دموکراسی در جهان دانسته اند.

در این نامه، با اشاره به اظهارات کاردار سفارت بریتانیا در قدردانی از حمایت تجمع کنندگان در برابر سفارت از منشور جهانی حقوق بشر، این منشور تلویحا عهدنامه ای توصیف شد که "مدعیان حقوق بشر خود در آن بشر و حقوقش را تعریف کرده و دیگران را به رعایت آن ملزم ساخته اند" در حالیکه، به گفته نویسندگان نامه، تعریف بهتر حقوق بشر را باید در متون و اعتقادات مسلمانان یافت.

نویسندگان نامه، جمهوری اسلامی را نماد آزادی و عدالت در جهان دانسته و گفته اند که اعلام آمادگی کاردار سفارت بریتانیا برای گفتگو در مورد حوادث اخیر آن کشور"خود برکتی است که از ایستادگی ملت های مستضعف حاصل شده و شما حتما در میان دیگر سفرای کشور انگلستان به خود می بالید که نماینده دولت انگلستان درنقطه ای از دنیا هستند که پیشگام آزادیخواهی و عدالت طلبی از سی سال پیش بوده است."

نویسندگان نامه، بدون اشاره به ابراز امیدواری جین ماریوت در این مورد که دولت ایران اجازه برگزاری تجمع و تظاهرات مسالمت آمیز غیر دولتی را نیز بدهد، در خاتمه گفته اند که برای آشنایی بیشتر کاردار سفارت بریتانیا "با محتواهای عمیق و کاربردی تعریف انسان" و تعریف حقوق بشر در اسلام، یک جلد عهدنامه مالک اشتر را برای مطالعه او ضمیمه کرده اند.

مطالب مرتبط