'سوخت رآکتور تهران تا پایان سال آماده می شود'

رآکتور اتمی تهران حق نشر عکس BBC World Service

یک مقام بلندپایه اتمی ایران می گوید که سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران که به اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد نیاز دارد، تا پایان سال خورشیدی آماده می شود.

فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است فعلا برای تامین سوخت رآکتور تهران مشکلی وجود ندارد اما این کشور تا ماه های آینده، مجموعه های اولیه سوخت مورد نیاز این رآکتور را تولید خواهد کرد.

به گفته آقای عباسی کارکرد اصلی رآکتور تهران در حال حاضر فعالیت های تحقیقاتی و تولید انواع رادیودارو است.

از حدود دو سال پیش مقام های ایران اعلام کرده اند که سوخت این رآکتور رو به اتمام است و برای تامین آن باید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کنند. در همین راستا ایران ماه‌هاست که در حال غنی سازی اورانیوم بیست درصدی است.

کشورهای غربی به خصوص ایالات متحده آمریکا واکنش منفی به تصمیم ایران نشان دادند اما مذاکرات برای تامین سوخت مورد نیاز این رآکتور توسط کشورهای غربی با استفاده از مواد اولیه ای که قرار بود ایران آن را در اختیارشان بگذارد، به دلیل اختلاف نظرهای سیاسی، به بن بست کشیده شد.

رآکتور تحقیقاتی تهران که در آبان ماه سال ۱۳۴۶ شروع به فعالیت کرده، در سال های پیش از انقلاب با سوخت اورانیوم با غلظت بالای ۹۰ درصد که از طرف آمریکا تامین می شد، کار می کرد.

به دلیل حساسیت ارسال اورانیوم غنی شده با غلظت بالا که در ساخت سلاح های اتمی کاربرد دارد و همچنین تیره شدن روابط ایران و کشورهای غربی به خصوص با ایالات متحده آمریکا، تامین سوخت مورد نیاز رآکتور تهران به شکل رسمی با مشکلات متعددی رو به رو شد و آمریکا از ارسال اورانیوم به ایران خودداری کرد.

با این همه فعالیت رآکتور تهران با تهیه اورانیوم غنی شده با غلظت پایین تر از کشورهای دیگر از جمله آرژانتین ادامه پیدا کرد.

به همین علت سوخت رآکتور تهران در سال ۱۳۷۲ از غلظت بالا به درجه غنای پایین تری (حدود ۲۰ درصد) تبدیل شد و این موضوع تا حدودی مشکلات تامین سوخت را رفع کرد.

ایران میزان سوخت مورد نیاز رآکتور اتمی تهران را بسته به میزان فعالیت آن بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ کیلو گرم برآورد کرده است.

برنامه ایران برای استفاده از انرژی اتمی به سال ۱۳۳۵ و تلاش دانشگاه تهران باز می گردد. در این سال، مرکزی با نام "مرکز اتمی دانشگاه تهران" برای آموزش و پژوهش اتمی در این کشور تاسیس شد.

این مرکز به فاصله نسبتا کوتاهی پس از طرح دولت دوایت آیزنهاور، رئیس جمهور وقت آمریکا، با عنوان "اتم برای صلح" افتتاح شد.

ساختمان و گنبد رآکتور اتمی تهران که در محوطه سازمان انرژی اتمی قرار دارد به عنوان نمادی از اولین قدم های ایران برای استفاده از انرژی اتمی از خیابان های مجاور قابل رویت است.