فرمانده پدافند هوایی ارتش: از تحریم ها استقبال می کنیم

دفاع هوایی
Image caption روسیه با استناد به تحریم های موجود علیه ایران حاضر نشد به قرارداد خود عمل کند

فرمانده قرارگاه پدافند خاتم الانبیای ارتش ایران ضمن استقبال از تحریم های تسلیحاتی وضع شده علیه ایران گفته کشورش در حوزه پدافند هوایی در نقطه مناسبی قرار دارد.

به گفته سرتیپ فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند خاتم الانبیا، آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران که فرمانده کل قوا هم هست سال گذشته دستور تفکیک بخش پدافند از آفند نیروی هوایی را صادر کرد.

وی درباره "علت تفکیک" پدافند هوایی از بخش "آفند" نیروی هوایی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "علت تفکیک هم در حقیقت تقویت بخش دفاعی کشور است که بتواند از همه پتانسیل‌ها، سامانه‌ها و تجهیزات دفاعی کشور اعم از سامانه‌هایی که در سپاه هست و سامانه‌های دفاعی نیروی زمینی و نیروی هوایی - در بخش هواپیماهای طرح پدافندی - نیروی دریایی - در بخش دیده‌بانی دریایی - و بسیج که همان طرح بصیرت یا دیده‌بانی شبکه یکپارچه و منسجم دفاع هوایی است استفاده کند".

سیستم دفاع هوایی ایران بخاطر تحریم های تسلیحاتی وضع شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد که اجازه واردات سیستم های تسلیحاتی عمده به ایران را ممنوع کرده، آسیب های جدی دیده است.

از جمله می توان به خودداری روسیه از فروش سیستم پیشرفته موسوم به اس ۳۰۰ اشاره کرد. مسکو با استناد به مصوبات شورای امنیت جاضر به تحویل این سامانه موشکی که علیه اهداف هوایی عمل می کند، نشده است.

وی در ارتباط با سامانه اس ۳۰۰ گفت "در بحث اس ۳۰۰ که موفق نشدیم به کشور وارد کنیم اصلا نگران نیستیم، چون سامانه‌ای بهتر با قابلیت بسیار بالاتر با همکاری مراکز دانشگاهی و صنعتمان و توان علمی داخل قرارگاه توانسته‌ایم طراحی کنیم که روند ساخت آن به نقاط مثبتی رسیده است".

آقای اسماعیلی افزود: "ما اعتقادی به خرید نداریم، قرارگاه پدافند هوایی اصلا قائل به این نیست که در کوچکترین و یا استراتژیک‌ترین سامانه‌ها به خرید از خارج فکر کند ما اصلا از تحریم‌ها استقبال می‌کنیم چون با همین تحریم، تولید علم شده است".

آقای اسماعیلی با اشاره به همین موضوع تاکید کرده که سیاست کنونی ایران بهینه سازی و قناعت به داشته های موجود است.

فرمانده قرارگاه پدافندی خاتم الانبیا در این رابطه گفت: "یک سری سامانه و تجهیزات را ما از قبل داشتیم که بهینه سازی شده و تغییر و تحول پیدا کرده و تبدیل به سامانه‌ای جدید شده است، مثل اس - ۲۰۰ یا مثل اسکای گارد بهینه یا سامانه راداری اف - بی - اس ۱۰۰ یا ای - دی اس ۴. همه این‌ها تنها اسمی از سامانه قدیم دارند خود سامانه با دانشی که در داخل قرارگاه و صنایع و مراکز دانشگاهی بوده است، متحول و بهینه شده است".

وی ادعا کرد که ایران به توانایی بالایی برای دفاع از حریم هوایی خود دست یافته است و گفت "در بحث سامانه های کشف به نقاط خوبی بالای هشتاد درصد رسیده ایم که بزودی اعلام می شود".

مطالب مرتبط