وزیر اقتصاد: با معاف کردن پارچه فروشان از مالیات مخالفیم

حق نشر عکس oo
Image caption وزیر اقتصاد می گوید که ما نه اجازه قانونی داریم که بخشی را معاف کنیم و نه اساسا موافقیم که بخشی به معافیت های جدید اضافه شود

وزیرامور اقصاد و دارایی ایران می گوید که دولت با اخذ مالیات بر ارزش افزوده از پارچه فروشان، قانون را اجرا می کند.

شمس‌الدین حسینی روز چهارشنبه ۲۶ مرداد(۱۷ اوت) در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "مالیات بر ارزش افزوده خودش یک قانون آزمایشی است و پنج سال باید آزمایش شود، حالا با چه منطقی و استدلالی یک بخش را باید از اجرای قانون خارج کرد؟"

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده که از سه سال پیش شروع شده، تاکنون با واکنش های تندی به خصوص از سوی دست اندرکاران بازار طلا و پارچه رو به رو شده است.

مالیات بر ارزش افزوده، تمامی زنجیره تولید کالا و خدمات را در بر می گیرد و در هر مرحله به نسبت ارزش افزوده ایجاد شده برای کالا و خدمات، مالیات جداگانه دریافت می شود.

وزیر اقتصاد در ادامه افزود که ما نه اجازه قانونی داریم که بخشی را معاف کنیم و نه اساسا موافق هستیم که بخشی به معافیت های جدید اضافه شود.

به گفته آقای حسینی اگر شورای اصناف منطقش را ادامه دهد و گفت و گو کند ما هم در همان چارچوب حرکت خواهیم کرد.

پیش از این هم رئیس سازمان امور مالیاتی ، اعتراض پارچه فروشان به مالیات بر ارزش افزوده را "بهانه جویی" توصیف کرده و گفته بود که به جای اعتراض و اعتصاب، مذاکره کنند.

آقای عسگری گفته بود که این سازمان آماده است تا مشکلات و مسائل پارچه فروشان را بررسی کند.

اعتراض پارچه فروشان از سال گذشته کمابیش ادامه داشته و در روزهای اخیر در اعتراض به فشار دولت، به مجلس نامه نوشته و از آنها درخواست کمک کرده و علاوه بر آن کرکره مغازه هایشان را پائین کشیده اند.

مالیات بر ارزش افزوده اکنون چهار درصد است ولی پارچه فروشان می گویند که وضع اقتصادی شان خوب نیست و نمی توانند مالیات بر ارزش افزوده را بپردازند و دولت باید اجرای این قانون را در باره آنها به تاخیر بیندازد اما دولت می گوید که چنین چیزی امکان ندارد.

مطالب مرتبط