آیت الله خامنه ای: ایران در برابر تحریم ها ضد ضربه شده است

حق نشر عکس Khamenei.ir
Image caption رهبر ایران: ملت و نظام در مقابل تحریم ها، به تدریج حالت ضدضربه پیدا کرده اند

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، تحریم های بین المللی علیه ایران را ناکارآمد دانسته و بر مقابله با آنها تاکید کرده است.

او روز چهارشنبه طی نطقی برای شماری از فعالان اقتصادی و نمایندگان اصناف گفت که هدف واقعی تحریم ها "فلج کردن" اقتصاد ایران است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ظرف چند سال گذشته، چهار قطعنامه تحریمی علیه ایران تصویب کرده که تمام آنها بر توقف فوری برنامه غنی سازی اورانیوم این کشور تاکید دارد، اما تهران این قطعنامه ها را رد کرده است.

رهبر ایران گفت: "عامل حقیقی این تحریم ها مساله انرژی هسته ای نیست چرا که روند تحریم ها، ۳۲ سال پیش هنگامی آغاز شد که نامی از مسائل هسته ای در کشور نبود."

او افزود: "اگر تحریم، مؤثر و برای دشمنان کارگشا بود همان سال های اول انقلاب اهداف مستکبران را محقق می ساخت چه برسد به اکنون که ملت و نظام در مقابل تحریم ها، به تدریج حالت ضدضربه پیدا کرده اند."

این اظهارات در حالی بیان می شود که دولت ایران در ظرف ماه های اخیر به خاطر تحریم های آمریکا در زمینه دریافت میلیاردها دلار از مطالبات نفتی خود از هند با مشکل رو به رو بوده است.

به گفته مقام های ایرانی، شرکت های هندی طی چند روز گذشته حدود دو سوم از بدهی های نفتی پنج میلیارد دلاری خود را از طریق بانک های ترکیه به ایران پرداخته اند.

اکثریت مجلس سنای ایالات متحده نیز اخیرا به طور صریح از تحریم بانک مرکزی ایران حمایت کرده است.

۹۲ نفر از مجموع ۱۰۰ عضو مجلس سنا از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه، هفته گذشته با ارسال نامه ای به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از وی خواسته اند که بانک مرکزی ایران را تحریم کند زیرا به گفته آنها، ایران برای دور زدن تحریم ها از بانک مرکزی استفاده می کند.

به گفته این سناتورها، زمان اعمال فشاری "فلج کننده" بر نظام مالی ایران از طریق تحریم بانک مرکزی فرا رسیده است.

این در حالیست که رهبر ایران بر تلاش مضاعف برای رشد اقتصادی کشورش تاکید کرده است.

او با اشاره به گذشت پنج سال از آغاز اجرای سند چشم انداز ۲۰ ساله، کارهای انجام شده در برنامه چهارم توسعه را خوب ارزیابی کرد اما در عین حال گفت: "برخی اهداف آن برنامه از جمله رشد هشت درصدی، کاهش بیکاری، کاهش تورم و افزایش سرمایه گذاری محقق نشده است."

وی افزود: "بنابراین در اجرای برنامه پنجم توسعه، باید همت و تلاش مضاعف انجام داد تا ضمن جبران این کمبودها، سهم برنامه پنجم در تحقق اهداف سند چشم انداز محقق شود."

مطالب مرتبط