امیر ارجمند: خبرسازی ها در مورد حال آقای موسوی نگران کننده است

میرحسین موسوی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نزدیکان آقای موسوی می گویند که او تا پیش از حصر خانگی در سلامت کامل بوده است

منابع خبری نزدیک به مخالفان دولت ایران انتشار برخی گزارش ها درباره "وخامت حال" میرحسین موسوی از رهبران مخالفت دولت را که در حبس خانگی به سر می برد، تکذیب کرده اند.

وب سایت کلمه که اخبار رسمی مربوط به آقای موسوی را منتشر می کند خبر داده است که او تا روز پنجشنبه ۲۷ مرداد حال عمومی مساعدی داشته و روزه دار است.

برخی از وب سایت های خبری نزدیک به حکومت در ایران یک روز پیش از این گزارشی را مبنی بر "وخامت حال" میرحسین موسوی منتشر کرده و گفته بودند "پزشکان بر بالین او حاضر" شده اند.

کلمه می گوید وب سایت "صراط نیوز" که به حسین شریعتمداری، نماینده رهبری در روزنامه کیهان منسوب است، منشا انتشار این خبر بوده است.

اردشیر امیرارجمند، مشاور ارشد آقای موسوی در گفت و گو با بی بی سی فارسی گزارش های مربوط به وخاومت حال آقای موسوی را رد کرده و گفته است که نزدیکان او از نیت این گونه خبرسازی ها نگران اند.

آقای امیرارجمند گفته است که میرحسین موسوی در زمان آزادی در سلامت کامل بود و به دلیل زندگی سالم و ساده حتی به بیمارهای شایعی که افراد ممکن است در چنین سن و سالی به آن مبتلا باشند، دچار نبوده است.

مشاور ارشد آقای موسوی می گوید که مسئولیت هرگونه اتفاقی برای این رهبر مخالف دولت که در بازداشت خانگی است، متوجه حکومت ایران است.

او از حکومت ایران خواسته برای جلوگیری از انتشار شایعات و رفع نگرانی ها درباره وضعیت میرحسین موسوی و مهدی کروبی بولتن رسمی سلامت آنها به طور رسمی و منظم منتشر کند و در اختیار افکار عمومی قرار دهد.

آقای موسوی همراه با مهدی کروبی از دیگر رهبران مخالف دولت ایران از اواخر زمستان گذشته در بازداشت و حصر خانگی به سر می برند.

ایجاد محدودیت و بازداشت رهبران مخالف دولت در ایران پس از آن صورت گرفت که این دو در حمایت از شهروندان تونس و مصر که دست به اعتراض زده و خواستار تحول سیاسی و اقتصادی بودند، دعوت به برگزاری راهپیمایی کردند.

این راهپیمایی چند روز پس از راهپیمایی دولتی صورت گرفت که پس از نماز جمعه در تهران و شهرهای دیگر ایران برگزار شد.

در شرایطی که مقام های حکومتی از "کور کردن چشم فتنه" و "خاموش کردن جنبش سبز" سخن می گفتند، استقبال مردم معترض از دعوت رهبران مخالف دولت به راهپیمایی، خشم مقام های حکومتی را برانگیخت.

دولت ایران میرحسین موسوی و مهدی کروبی را به اخلال در نظم کشور و همسویی با دشمنان حکومت متهم می کند و این دو را "سران فتنه" می خواند.

برخی از نمایندگان مجلس ایران پیش از این خواهان محاکمه و حتی اعدام میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده بودند.

مقام های قضایی ایران تاکنون وجود حکم قضایی برای بازداشت یا حصر رهبران مخالفت دولت این کشور را تایید نکرده اند.

اردشیر امیرارجمند مشاور آقای موسوی می گوید مشخص نبودن مرجعی که رهبران مخالفت دولت را حصر نگه داشته، باعث نگرانی درباره نیت حکومت درباره تدارک برنامه تازه ای برای این دو می شود.