نیمی از سهام 'ایران ایر' واگذار می شود

هما حق نشر عکس ISNA
Image caption مدیر عامل هما می گوید که اگر این شرکت خصوصی شود می تواند به سوددهی برسد

مدیر عامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران می گوید که تا آخر شهریور ماه ۵۱ درصد سهام این شرکت فروخته می شود.

به گزارش خبرگزاریهای ایران، فرهاد پرورش روز جمعه ۲۸ مرداد (۱۹ اوت) با اشاره به اینکه شرایط فروش را سازمان خصوصی سازی معین کرده است، گفت: "اگر خصوصی سازی به درستی انجام بگیرد برای هما خوب است، زیرا یکی از مشکلات عمده ما قوانین و مقرراتی است که بر ما مترتب شده است."

آقای پرورش با اشاره به اینکه ایران ایر "کار بازرگانی" انجام نمی دهد و تنها به تکالیف عمل می کند، گفت: "اگر این شرکت خصوصی شود هزینه ها از سوی هیئت مدیره محاسبه شده و شرکت خود را بازسازی می کند تا به سوددهی بیشتری برسد."

قیمت این شرکت بنابر قیمتی که سازمان خصوصی سازی تعیین کرده بیشتر از یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان (یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار) است و متقاضیان خرید باید بیشتر از ۵۲ میلیارد تومان برای شرکت در مزایده سپرده بگذارند.

به گفته مدیر عامل هما ممکن است "قیمت اعلام شده بالا باشد، اما قیمت واقعی است" و "بر اساس قانون یک شرکت می تواند دوبار در فرابورس عرضه شود و اگر خریداری پیدا نشد متقاضیان، برای خرید وارد مذاکره می شوند.

در شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) ۷۰ درصد سهم شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی است و ۳۰ درصد از سهام این شرکت قبلا به عنوان سهام عدالت توزیع شده است.

'مقابله مردم با تحریم استکبار جهانی'

مدیرعامل هما همچنین در ارتباط با تحریم ها گفت که با وجود مشکلاتی نظیر عدم تحویل سوخت به هواپیماهای هما، پروازهای این شرکت به اروپا ادامه دارد و هیچ پروازی قطع نشده است.

او استقبال مردم از پروازهای تابستانی هما به اروپا را خوب توصیف کرد و آن را نشانه مقابله آن ها با "استکبار جهانی" توصیف کرد.

اشاره آقای پرورش به عدم سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی در چند شهر اروپایی در سال گذشته است.

در آن زمان آقای پرورش گفته بود که علاوه بر کمپانی‌های نفتی اروپایی، چند کمپانی غیر اروپایی هم برای تحویل سوخت به هواپیماهای ایران محدودیت هایی اعمال کرده اند، اما این مسئله سبب لغو پروازهای این شرکت نشده است.

از مدتی پیش برخی شرکت ها در فرودگاه های کشورهای غربی به هواپیماهای ایرانی سوخت نمی دهند و این مسئله با اعتراض ایران روبرو شده است.

در تیرماه امسال پس از پیوستن صربستان به کشورهایی که به ایران سوخت نمی دهند، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران تهدید کرد که ایران در واکنش متقابلا به هواپیماهای این کشورها سوخت نخواهد داد.

گزارش‌ها نشان می دهد که ایران نیز به برخی شرکت های هواپیمایی غربی سوخت نمی دهد.

اگرچه قطعنامه های مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی ایران شامل توقف تحویل فرآوردهای نفتی به این کشور نیست، اما ایالات متحده به طور یکجانیه محدودیت هایی را علیه فروش این اقلام به ایران تصویب کرده و به اجرا گذاشته است.

قانون محدودیت فروش سوخت به ایران برای شرکت ها و شهروندان آمریکایی که این قانون را نقض کنند مجازات هایی در نظر گرفته است اما شهروندان و شرکت های غیرآمریکایی فعال در خارج از خاک آن کشور قاعدتا مشمول چنین مجازات هایی نمی شوند.

با این همه، شرکت های غیرآمریکایی نگران آن هستند که در صورت انجام معاملاتی با ایران در زمینه های منع شده در قوانین آمریکا، فعالیت های آنان در آن کشور با محدودیت هایی مواجه شود و به همین دلیل داوطلبانه از تنبیه های یکجانبه آمریکا علیه ایران تبعیت می کنند.

مطالب مرتبط