'دو آمریکایی زندانی در ایران هر یک به هشت سال زندان محکوم شدند'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

شین بائر و جاشوا فتال، دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران، هر یک به ۸ سال زندان محکوم شدند.

شبکه خبر تلویزیون ایران، امروز ۲۹ مرداد (۲۰ اوت) به نقل از "یک منبع آگاه دستگاه قضایی" گزارش کرد که این حکم توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران صادر شده و تا ۲۰ روز قابل اعتراض است.

شین باوئر و جاشوا فتال، همراه با سارا شورد، روز ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۰۹ توسط ماموران ایرانی در منطقه مرزی ایران و عراق دستگیر شدند و به تهران انتقال یافتند و زندانی شدند.

مقامات ایرانی پس از مدتی اعلام کردند که این سه نفر به اتهام جاسوسی و ورود غیرقانونی به خاک ایران محاکمه خواهند شد؛ در حالی که به نقل از منابع آمریکایی گفته شده است که آنان هنگام گردش در منطقه مرزی کردستان عراق با ایران، توسط ماموران ایرانی دستگیر شدند.

به گزارش شبکه خبر ایران، مطابق رای دادگاه بدوی، شین بائر و جاشوا فتال به خاطر "ورود غیر مجاز به خاک جمهوری اسلامی ایران" به ۳ سال حبس و به اتهام "جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی آمریکا" به ۵ سال حبس محکوم شده اند.

به گزارش این شبکه، پرونده متهم ردیف سوم سارا شورد که با وثیقه آزاد شده همچنان باز است.

خانم شورد در شهریور ماه گذشته ۲۰۱۰ و با سپردن وثیقه ای به مبلغ پانصد میلیون تومان (حدود نیم میلیون دلار) از زندان آزاد شد و به کشورش بازگشت.

وی پس از آزادی در مصاحبه ای با بی بی سی گفت که در نظر ندارد برای حضور در جلسه محاکمه، به ایران بازگردد.

نخستین جلسه محاکمه دو مرد آمریکایی در بهمن ماه گذشته در تهران برگزار شد و پیش از آن، سخنگوی قوه قضاییه ایران گفته بود که دادگاه در مورد ضبط وثیقه سارا شورد تصمیم گیری می کند.

مطالب مرتبط