افزایش انتقادات روحانیون ارشد به روزنامه دولت‌ایران

ناصر مکارم شیرازی حق نشر عکس lll
Image caption آیت الله مکارم شیرازی هدف از انتشار ویژه نامه روزنامه ایران را "ترویج بی‌بندوباری در میان آنان" دانسته است

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید قم، با متهم کردن دست اندرکاران روزنامه دولتی ایران به "اهانت به زنان محجبه"، خواستار مقابله با تلاش های "دشمن و منحرفین" علیه حجاب شد.

اظهارات امروز ۲۹ مرداد (۲۰ اوت) این مرجع تقلید، در حالی در خبرگزاری ایسنا منتشر می شود که وی پیشتر هم گفته بود که انتشار ویژه نامه "خاتون ۱" در این نشریه، هدفی جز "سست‌کردن اعتقاد مردم به حجاب اسلامی و ترویج بی‌بندوباری در میان آنان" ندارد.

از زمان انتشار این ویژه نامه ۲۵۸ صفحه ای در شماره هفته پیش روزنامه ایران، عده ای از شخصیت های محافظه کار، دست اندرکاران این ویژه نامه را متهم به زیر سوال بردن "چادر سیاه" کرده اند که در جمهوری اسلامی، از آن به عنوان "حجاب برتر" یاد می شود.

در مقابل، روابط عمومی روزنامه ایران، منتقدان را به تحریف مطالب ویژه نامه "خاتون ۱" متهم کرده و تاکید کرده که این ویژه نامه تنها در یکی از مطالب خود، بدون "وارد شدن به ماهیت چادر"، صرفا استفاده از رنگ مشکی برای این پوشش را مورد انتقاد قرار داده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی در انتقاد چند روز پیش خود، هدف انتشار ویژه نامه خبر ساز را جذب آرای "یک گروه بی‌بندوبار" در انتخابات دانست و افزود: "خاک بر سر آن مقامی که به وسیله این کثافت‌کاری ها به دست می‌آید."

در انتقادی مشابه، احمد جنتی دبیر شورای نگهبان دیروز با انتقاد از کسانی که "در فکر این هستند که برای ریاست جمهوری به هر قیمتی رای جمع کنند"، این افراد را به "استفاده از‏ روابط و پول بی‌حساب و کتاب" برای رسیدن به اهداف خود متهم کرد.

آقای جنتی در خطبه های نماز جمعه تهران گفت: "این افراد سعی می کنند با جذب بی بند و بارها، ملی گراها و سلطنت طلب ها برای انتخابات ریاست جمهوری فعالیت کنند، اما من به آنها می گویم که این آرزو را با خود به گور می برند. "

همزمان، احمد علم الهدی عضو مجلس خبرگان در خطبه های نماز جمعه دیروز مشهد گفت که اعضای "جریان انحرافی" چون می دانند که "دیگر بین مومنین و متدینین پایگاه ندارند" تصمیم دارند با اقداماتی نظیر چاپ ویژه نامه روزنامه ایران "از بستر لائیک و جریان‌های بی‌بند و بار این کشور استفاده و سربازگیری کنند".

محمد سعیدی امام جمعه قم نیز در خطبه های نماز جمعه این شهر "جریان انحرافی" را به درس گرفتن از سرنوشت "خوارج" (عاملان قتل امام اول شیعیان) توصیه کرد و از آنان خواست بیش از این از مراجع تقلید فاصله نگیرند.

"جریان انحرافی"، عنوانی است که از سوی محافظه کاران منتقد دولت، برای اشاره به اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهوری و همفکران او به کار می رود.

پاسخ علی اکبر جوانفکر

در واکنش به انتقادات صورت گرفته به دست اندرکاران انتشار ویژه نامه "خاتون ۱"، علی اکبر جوانفکر مشاور محمود احمدی نژاد و سرپرست موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران دیروز در نامه ای سرگشاده از "حملات ناجوانمردانه بدخواهان و بدسیرتان" انتقاد کرد و خواستار "هدایت همگان" توسط خدا شد.

این نامه همزمان با آن انتشار یافت که آیت‌الله حسین صافی گلپایگانی از مراجع تقلید قم، از قوه قضاییه خواست عاملان انتشار ویژه نامه روزنامه دولتی ایران را "تعزیر کند" و دعا کرد که "خداوند آنها را هدایت کند و اگر قابل هدایت نیستند به جزای اعمال خود برساند".

آقای جوانفکر در نامه خود، که در پاسخ به انتقادات قبلی آیت الله مکارم شیرازی منتشر شد، آورد: "ممکن است بنده و همکاران عزیزم در ویژه نامه خاتون به خاطر گناه ناکرده به صورت غیابی به ارتداد و صدور حکم مرگ محکوم شویم اما این امر را نمی توان کتمان کرد که ما جز عزت روز افزون اسلام هیچ آرزویی در سر نداشته و نداریم."

وی در پاسخ به اظهارات منتقدان در مورد اهداف انتخاباتی ویژه نامه روزنامه ایران اظهار داشت: "اگر فرض ناصواب این باشد که ویژه نامه خاتون برای اهداف انتخاباتی منتشر شده است، دور از انصاف و عدالت است که مخاطبان آن یعنی قاطبه مردم را یک گروه بی بندو بار توصیف کنیم."

خبرسازترین مطلب منتشر شده در ویژه نامه روزنامه ایران، مصاحبه مهدی کلهر مشاور رسانه ای سابق محمود احمدی نژاد بوده که که رنگ سیاه چادر را تقلیدی از لباس مشکی مردان و زنان غربی در "مجلس های شبانه عیاشی اروپا" در زمان ناصرالدین شاه دانسته و افزوده است: "از لحاظ فلسفه‌ حجاب که در قرآن آمده که زن خودش را در مقابل تیر نگاه هیز مردان قرار ندهد، قطعا چادر بدترین پوشش است چون چهره زن را قاب می‌کند."

با بالا گرفتن واکنش ها به انتشار این ویژه نامه، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران علیه روزنامه ایران اعلام جرم کرده و دست اندرکاران آن را به "ترویج اباحه‌گری در حوزه پوشش اسلامی" و "جریحه‌دار کردن عفت و اخلاق عمومی" متهم کرده است.

مطالب مرتبط