واکنش آمریکا به خبر صدور حکم زندان برای دو شهروند آمریکایی

شین بائر و جاشوا فتال حق نشر عکس AFP
Image caption شین بائر و جاشوا فتال به خاطر "ورود غیر مجاز به خاک ایران" به ۳ سال حبس و به اتهام "جاسوسی" به ۵ سال حبس محکوم شده اند

در پی اعلام صدور حکم زندان برای دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران، دولت آمریکا با تاکید بر اینکه شین بائر و جاشوا فتال "برای مدتی طولانی در ایران زندانی بوده اند"، خواستار آزادی آنها شد.

به گزارش رویترز، ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا امروز ۲۹ مرداد (۲۰ اوت) گفت که ایالات متحده در حال تلاش برای اطمینان از صحت خبری است که یک شبکه تلویزیونی ایران در مورد محکومیت هر کدام از این دو شهروند آمریکایی به ۸ سال زندان منتشر کرده است.

این واکنش، ساعاتی پس از آن صورت گرفت که شبکه خبر تلویزیون ایران، به نقل از "یک منبع آگاه دستگاه قضایی" گزارش کرد که شین بائر و جاشوا فتال به خاطر "ورود غیر مجاز به خاک جمهوری اسلامی ایران" به ۳ سال حبس و به اتهام "جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی آمریکا" به ۵ سال حبس محکوم شده اند.

خانم نولاند با ذکر اینکه دولت کشورش تاکنون بارها از دولت جمهوری اسلامی خواستار آزادی این دو نفر شده، اظهار داشت که واشنگتن می کوشد تا از طریق دفتر حفاظت از منافع خود در سفارت سوئیس در تهران، اطلاعات بیشتری در مورد تصمیم دستگاه قضایی ایران راجع به آنها به دست بیاورد.

شین باوئر و جاشوا فتال، همراه با سارا شورد، روز ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۰۹ توسط ماموران ایرانی در منطقه مرزی ایران و عراق دستگیر و پس از انتقال به تهران زندانی شدند.

مقامات تهران پس از مدتی اعلام کردند که این سه نفر به اتهام جاسوسی و ورود غیرقانونی به خاک ایران محاکمه خواهند شد؛ در حالی که منابع آمریکایی تاکید داشتند که که آنان هنگام گردش در منطقه مرزی کردستان عراق با ایران، توسط ماموران ایرانی دستگیر شده اند.

گزارش امروز شبکه خبر ایران در مورد احکام صادره در دادگاه بدوی برای شین بائر و جاشوا فتال، تاکید دارد که این حکم توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران صادر شده و تا ۲۰ روز قابل اعتراض است.

به گزارش این شبکه، پرونده متهم ردیف سوم سارا شورد که با وثیقه آزاد شده همچنان باز است.

خانم شورد در شهریور ماه گذشته ۲۰۱۰ و با سپردن وثیقه ای به مبلغ پانصد میلیون تومان (حدود نیم میلیون دلار) از زندان آزاد شد و به کشورش بازگشت.

وی پس از آزادی در مصاحبه ای با بی بی سی گفت که در نظر ندارد برای حضور در جلسه محاکمه، به ایران بازگردد.

نخستین جلسه محاکمه دو مرد آمریکایی در بهمن ماه گذشته در تهران برگزار شد و پیش از آن، سخنگوی قوه قضاییه ایران گفته بود که دادگاه در مورد ضبط وثیقه سارا شورد تصمیم گیری می کند.

مطالب مرتبط