'به علت برخی مشکلات، ایران دوباره بنزین وارد می کند'

احمدی نژاد حق نشر عکس Isna
Image caption در جریان دیدار محمود احمدی نژاد از پالایشگاه آبادان در خرداد ماه امسال انفجاری رخ داد که به گفته نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس بر ظرفیت تولید بنزین در ایران تاثیر گذاشت

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس ایران از آغاز دوباره واردات روزانه ۱۴ میلیون لیتر بنزین به این کشور خبر داده است.

ناصر سودانی روز دوشنبه، ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۰ به خبرگزاری مهر گفت که در پی بروز "برخی مشکلات" در زمینه تامین بنزین مورد نیاز در ایران، این کشور واردات بنزین را بار دیگر از سر می گیرد.

البته آقای سودانی تاکید کرد که واردات بنزین به ایران "موقتی" خواهد بود و تنها تا پایان سال جاری ادامه خواهد یافت.

سال گذشته و در پی اعمال تحریم های یکجانبه دولت آمریکا علیه ایران، که شامل محدودیت هایی برای صادرات فرآورده های نفتی به این کشور می شود، دولت ایران تصمیم گرفت با تغییر کاربری مجتمع های پتروشیمی، از این کارخانه ها برای تولید بنزین و بی نیاز شدن از واردات این محصول استفاده کند.

به دنبال استفاده ازظرفیت واحدهای پتروشیمی در تولید بنزین، مقام های ایران چندی پیش اعلام کردند که این کشور در زمینه تولید این محصول به خودکفایی رسیده است.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس در توضیح دلایل واردات دوباره بنزین به ایران گفته است: "بنزین تولید داخل به علت اکتان پایینی که دارد، کیفیت مطلوبی ندارد و برای بهتر شدن کیفیت، این بنزین باید با اکتان بالا مخلوط شود".

نگرانی در مورد کیفیت بنزین تولید شده در داخل ایران موضوع جدیدی نیست.

سال گذشته عسگر جلالیان، عضو کمیسیون انرژی مجلس ایران، بنزین تولید شده در پالایشگاه های این کشور را سرطانزا خوانده بود و خواهان توقف تولید آن شده بود.

این نماینده مجلس ایران در کنار عده دیگری از منتقدان طرح تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی گفته بود که این خودکفایی به قیمت سلامتی مصرف کنندگان به دست آمده است.

به گفته ناصر سودانی، نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس ایران، دلیل دوم برای واردات دوباره بنزین به این کشور، پایین آمدن ظرفیت تولید پالایشگاه آبادان در پی بروز حادثه در این پالایشگاه است.

در خردادماه امسال هنگام برگزاری مراسم افتتاح طرح بنزین سازی در پالایشگاه آبادان توسط محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، انفجاری در پالایشگاه روی داد که به آتش سوزی، پخش گازهای سمی و کشته و زخمی شدن تعدادی از کارکنان منجر شد.

در حال حاضر مصرف روزانه بنزین در ایران ۶۰ میلیون لیتر است که از این میزان ۴۸ میلیون لیتر در ۹ پالایشگاه در داخل ایران تولید می شود و ۱۲ میلیون لیتر دیگر باید از خارج از این کشور تامین شود.

مطالب مرتبط