ایران: انتقال بخشی از سانتریفیوژها به فردو انجام شد

عکس ماهواره ای از محل سایت فردو حق نشر عکس AFP
Image caption ساخته شدن فردو در دل کوه می تواند در برابر حملات خارجی از آن محافظت کند

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید که شماری از ماشین های غنی سازی اورانیوم از مرکز نطنز به سایت فردو در حوالی قم منتقل شده است.

ایران قبلا قصد خود برای تولید اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد در سایت فردو را اعلام کرده است، مساله ای که باعث تشدید نگرانی آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورهای غربی درباره برنامه اتمی ایران شده است.

به گزارش منابع خبری ایران فریدون عباسی دوانی روز دوشنبه گفت: "انتقال سانتریفیوژهای سایت نطنز به سایت فردو با رعایت کامل استانداردها در حال انجام است... تاسیسات فردو در حال آماده سازی است و یکسری ماشین سانتریفیوژ نیز منتقل شده است."

او گفت که این فرآیند بدون شتاب انجام خواهد شد تا استانداردهای لازم فنی رعایت شود.

ایران در ماه ژوئن اعلام کرد که تولید اورانیوم با غلظت بالا را از مجتمع اصلی خود در نطنز به مرکز فردو که در دل کوه ساخته شده منتقل می کند.

ایران وجود فردو را در ماه سپتامبر ۲۰۰۹ به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که پس از آن بود که معلوم شد سازمان های اطلاعاتی غربی به وجود آن پی برده اند.

استقرار سایت تازه در دل کوه می تواند در برابر حملات احتمالی خارجی از آن محافظت کند.

ایران در ماه ژوئن همچنین اعلام کرد که قصد دارد ظرفیت تولید اورانیوم ۲۰ درصدی را سه برابر کند. ایران می گوید از این سوخت در راکتور تحقیقاتی تهران استفاده خواهد کرد.

اما مقام های غربی و تحلیلگران می گویند که ایران با تولید اورانیوم ۲۰ درصدی گام مهمی در جهت توانایی تولید اورانیوم ۹۰ درصدی که برای بمب اتم لازم است برمی دارد.

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز گفته بود که انتقال سانتریفیوژها به قم و افزایش ظرفیت تولید غنی سازی "انحراف بیشتری" از چند قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.

این قطعنامه ها خواستار تعلیق غنی سازی توسط ایران می شود. ایران این قطعنامه ها را غیرقانونی و بی ارزش می داند و می گوید به آنها عمل نمی کند.

آقای آمانو همچنین گفت که آژانس تحت نظر او درحال گفتگو با ایران درباره چگونگی نظارت موثر بازرسان بر فعالیت های فردو است.

روسیه هفته گذشته طرح تازه ای را برای حل اختلافات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح کرد.

بر اساس طرح "گام به گام" روسیه، دولت ایران در چارچوب یک جدول زمانی مشخص، به سوالاتی که آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برخی جوانب برنامه هسته ای این کشور دارد جواب خواهد داد و در هر مرحله اگر پاسخ قانع کننده تشخیص داده شد، تدابیر تشویقی از جمله کاهش تحریم ها، برای تهران در نظر گرفته خواهد شد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفته است که آژانس از "آسان ترین" سوال شروع خواهد کرد و سپس به سوال های دشواری که پاسخ به آنها زمان بیشتری احتیاج دارد، خواهد پرداخت.

مطالب مرتبط