دستور دادستان تهران برای برخورد با تجاوز و شرارت

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران حق نشر عکس ISNA
Image caption دادستان تهران دستوراتی را برای مقابله با تجاوز به عنف، سرقت های مسلحانه و شرارت صادر کرده است

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران دستور العمل تازه ای را برای مقابله با جرایمی مانند تجاوز به عنف، سرقت های مسلحانه و شرارت ها صادر کرده است.

بر اساس این اطلاعیه که در ۱۵ بند منتشر شده است از این پس کلیه پرونده های مربوط به شرارت ها و مجرمان خطرناک به دادسرای "شهید مقدس تهران" ارسال شود.

در این اطلاعیه بر سرعت رسیدگی، عدم اغماض و صدور قرارهای متناسب درباره این گونه جرایم تاکید شده است.

در ماه های گذشته، مساله تجاوز در ایران به یکی از موضوعات داغِ تبدیل شده بود. تجاوز گروهی به ۶ زن در خمینی شهر، تجاوز بیش از ده نفر به زنی در شهرستان کاشمر و همچنین دو پرونده تجاوز در گلستان از جمله پرونده های جنجالی هفته های گذشته رسانه ها بوده است.

از سوی دیگر، قتل روح الله داداشی، یکی از قهرمانان مسابقات قوی ترین مردان ایران و یعقوب محبوب‌وند، قهرمان سابق وزنه‌برداری ایران با ضربات چاقو، از دیگر پرونده های جنجالی هفته های گذشته است.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده توسط دادستان تهران در جرایمی که دارای جنبه­ عمومی مانند چاقوکشی هستند، با رضایت شاکی مختومه نمی شود و برای مجازات مجرم از جنبه­ عمومی به دادگاه ارسال خواهد شد.

این درحالی است که در ارتباط با جنایت کاشمر، سایت خبرآنلاین از منبعی در بسیج نقل کرد که عاملان جنایت پس از اولین نوبت دستگیری، به علت نداشتن "شاکی خصوصی" آزاد شده اند.

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است اطلاع رسانی در این نوع­ پرونده­ ها به صورت متمرکز در دادستانی تهران انجام خواهد شد و سرپرستان نواحی باید وقوع این‌گونه جرایم را بلافاصله به دادستان تهران اطلاع دهند. نیروی انتظامی هم باید در حوزه­ ی آن دادسرا با تشکیل جلسات، اقدامات پیشگیرانه از طریق حضور ملموس پلیس را مورد توجه قرار دهد.

پلیس برای کلیه مجرمان خطرناک و افرادی که شرارت می­‌کنند، بر اساس اطلاعیه دادستانی تهران باید شناسنامه­‌ی اطلاعاتی تهیه کرده و با اخذ سوابق کیفری آن‌ها و انجام تحقیقات اولیه، پرونده را به داسرای شهید مقدس ارسال کند.

در بخش دیگر این اطلاعیه تاکید شده است که مدیر کل زندان­‌های استان تهران ترتیبی اتخاذ کند که این متهمان و محکومان در بندهای ویژه نگه­ د‌‌‌‌‌‌‌اری شوند و طبقه­ بندی لازم رعایت شود.

در این اطلاعیه آمده است که کلیه سرپرستان در حوزه­ ماموریت خود، آمار جرایم ارتکاب یافته به ویژه سرقت­‌های باندی و مسلحانه، جرح با چاقو، آدم­‌ربایی، مزاحمت بانوان و کودک­‌آزاری را مورد توجه قرار دهند و چنانچه در این رابطه­‌ها با مشکل روبه­‌رو شوند، مراتب به دادسرای تهران اعلام شود.

کودک آزادی یکی از دیگر مسائل جنجالی در ماه های اخیر بوده و چندین پرونده کودک آزاری در رسانه ها مطرح شده است. افزایش پرونده های تجاوز، قتل با سلاح سرد و همچنین کودک آزاری در چند ماه گذشته باعث نگرانی کارشناسان و فعالان حقوق بشر و حقوق کودکان شده است.

مطالب مرتبط