درخواست از انقلابیون لیبی برای پی گیری سرنوشت 'امام موسی صدر'

موسی صدر حق نشر عکس a
Image caption موسی صدر پنج ماه قبل از پیروزی انقلاب در ایران و در حالی که به دعوت معمر قذافی عازم لیبی بود ناپدید شد

خانواده "امام موسی صدر" در ایران، رئیس مجلس لبنان و گروه های امل و حزب الله، در بیانیه هایی جداگانه، خواستار پی گیری سرنوشت این روحانی ایرانی توسط انقلابیون لیبی شده اند.

در واکنشی دیگر در همین زمینه، امروز اول شهریور (۲۳ اوت) کاظم جلالی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس ایران در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا ابراز عقیده کرد که "امام موسی صدر زنده و نزد دولت قذافی اسیر است".

موسی صدر مرجع دینی و رهبر سیاسی شیعیان لبنان در سال های ۱۳۳۸ تا ۱۳۵۷، که در لبنان و ایران به "امام موسی صدر" شهرت دارد، پنج ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و در حالی که به دعوت معمر قذافی عازم لیبی بود ناپدید شد.

بسیاری از ناظران، دولت آقای قذافی را به ربودن موسی صدر و دو همراه لبنانیش، محمد یعقوب و عباس بدرالدین، متهم می کنند و بعضی از آنها معتقدند که این سه نفر، ممکن است هنوز در لیبی زندانی باشند.

در بیانیه خانواده موسی صدر به مناسبت تحولات اخیر لیبی، از "معارضان لیبیایی که در ۳۳ سال گذشته خبر سلامتی امام و دو همراهش را از زندان های لیبی ‌رسانده اند" خواسته شده تا این خانواده را در "آزادسازی امام" کمک کنند.

در این بیانیه ضمن ابراز اطمینان از اینکه "شورای انتقالی لیبی در خصوص آزادی امام و دو همراهش هیچ مسامحه‌ای نخواهد کرد" از "سازمان‌ها و گروه‌های فعال حقوق بشر دولتی و غیردولتی" خواسته شده که برای "حفاظت از جان امام و دو همراهش اقدامات لازم را مبذول دارند".

در همین ارتباط، در بخشی از نامه نبیه بری رئیس مجلس لبنان به مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای انتقالی لیبی هم، با اشاره به دستگیری گروهی از مسئولان حکومت معمر قذافی توسط مخالفان آمده است: "خواهشمندیم تلاش‌های خالصانه خود و رهبران انقلاب را به کار ببندید که از طریق این افراد به محل اختفای امام و همراهان ایشان دست یابید و به این مساله که سی و سه سال استمرار داشته است، خاتمه دهید."

در واکنشی دیگر، تشکل شیعه لبنانی "جنبش امل"، از دولت لبنان خواسته است که "فورا هیات عالی‌رتبه‌ای را به پایتخت لیبی بفرستند تا با مسئولان لیبیایی ملاقات کرده و زمینه آزادی امام صدر را فراهم آورند."

حزب الله لبنان نیز در بیانیه ای که به مناسبت "پیروزی انقلاب مردم لیبی" صادر کرده خطاب به مخالفان دولت معمر قذافی آورده است: "ما در لبنان و خصوصاً در مقاومت لبنان در انتظار تلاش‌های شما برای یافتن محل زندان امام مقاومت، امام موسی صدر و دو همراهش شیخ محمد یعقوب و عباس بدرالدین هستیم."

در ادامه این بیانیه تاکیده شده: "ما با تمام وجود امیدواریم خداوند تعالی به دست شما ایشان را آزاد کند و آنها را به سوی خانواده و عرصه جهاد بازگرداند."

اظهار نظرهای جدید در مورد احتمال زنده بودن موسی صدر در شرایطی منتشر شده که در گذشته، برخی منابع از احتمال کشته شدن این روحانی شیعه توسط حکومت معمر قذافی سخن گفته اند.

در یکی از جدیدترین اظهار نظرها در این زمینه، حدود ۱۰ روز پیش، عبدالمنعم الهونی نماینده شورای انتقالی لیبی در قاهره، در مصاحبه با روزنامه المصری الیوم گفت که معمر قذافی پس از "گفت و گویی درباره مذهب شیعه" با موسی صدر، دستور قتل او را صادر کرده است.

آقای الهونی مدعی شد که معمر قذافی این دستور را در پی رد و بدل شدن عباراتی تند در گفتگوی میان وی و موسی صدر صادر کرده و در نتیجه چند روز بعد، آقای صدر و همراهانش به دست ماموران دولت لیبی کشته شده اند.

درخواست پی گیری سرنوشت موسی صدر، در شرایطی صورت می گیرد که با ورود مخالفان دولت لیبی به طرابلس، منتقدان معمر قذافی از لزوم بازگشایی پرونده های مرتبط با دوران زمامداری ۴۲ ساله وی سخن می گویند.

مطالب مرتبط