روزنامه های صبح تهران: چهارشنبه دوم شهریور

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود از وضعیت لیبی و قطعی بودن سقوط قذافی نوشته و برای آینده آن کشور ابراز نگرانی کرده اند. ابراز شادمانی برای آزادی امام موسی صدر و گزارش بالارفتن باز هم بیشتر بهای دلار در بازار تهران و بهای طلا از جمله مطالب با اهمیت این روزنامه هاست که از وضعیت معیشت و تورم سال آینده هم ابراز نگرانی کرده اند.

انقلاب اسلامی یا نگرانی برای آینده لیبی؟

"جوانان لیبی برای تثبیت انقلاب اسلامی کمیته مشترک تشکیل دادند" تیتر اول کیهان است، سیاست روز از "خطراتی که انقلاب لیبی را تهدید می کند" خبر داده، روزنامه جمهوری اسلامی نوشته "انقلابیون لیبی برای تشکیل دولت آماده می شوند" و مردم سالاری در عنوان اصلی خود نوشته "بشار اسد اصلاحات را شروع کرد".

محمدعلي سبحاني در شرق نوشته در ميان ملت‌هاي عرب هيچ كس براي سرنگوني قذافي، دل نسوزاند و مويه نكرد. قذافي 42 سال پيش در ميان استقبال گرم مردم ليبي و با شادي مردم در سراسر جهان عرب و با تشويق جمال عبدالناصر به حكومت رسيد، اما شب پیش با شادي و شعف همراه با نفرت سرنگون شد. قذافي چه كرد كه آن همه محبوبيت را از دست داد؟ چه تغييراتي در جهان عرب و كشورهاي عربي و مردم رخ داده است كه ديگر جايي براي شعارها و چهره‌هاي كاريزماتيك و ايدئولوژي‌هاي حاكم وجود ندارد؟

حق نشر عکس a
Image caption فرار - کارتون از فیروزه مظفری، روزنامه شرق

به نوشته این دیپلومات سابق هرچند پايان همه ديكتاتورها دردناك است، اما انتقال حسني مبارك در قفس اتهامي خود به دادگاهي در قاهره دردناك نبود. فرار بن‌علي و محاكمه غيابي او دردناك نيست، وضعيت علي عبدالله صالح و بشار اسد كه گرفتار شديدترين سوءتفاهمات با مردم خود شده‌اند، نيز بسيار دردناك است. همه اسامي ذكرشده روزي در ميان مردم خود محبوبيت داشتند. تن ندادن به نظر و خواست مردم بود كه آنها را به اين روز انداخته است.

نویسنده مقاله شرق تاکید کرده حكومت‌هايي نظير حكومت قذافي كه ده‌ها سال با ظلم و بي‌تفاوتي بر مردم خود حكومت كرده‌اند و فرصت‌هاي تجربه فعاليت‌هاي مدني و سياست‌ورزي را از مردم خود دريغ كرده‌اند، نه‌تنها پاياني دردناك را براي خودشان رقم زده‌اند، بلكه آ‌ينده كشور و ملت‌شان را نيز با چالش‌هاي دردناك مواجه كرده‌اند.

سرنوشت امام موسی با سقوط قذافی

"امام آزادي در انتظار آزادي" عنوان مقاله ای است از مهدی فیروزان در روزگار که در آن آمده 33 سال پيش در همين روزها امام موسي صدر در يك سفر رسمي به ليبي ربوده شد و طي اين سه دهه غيبت او از صحنه تفكر و اصلاح جامعه انساني چنان مشهود و خسارت بار است كه ضرورت پي گيري وضعيت وي در شرايط جديد سقوط ديكتاتور ليبي بيش از پيش احساس ميشود.

به نظر نویسنده مقاله گرچه در اين مدت تلاش هايي كم و بيش براي آزادي و نجات وي صورت گرفت اما امروز كه كارنامه 33 سال پرفراز و نشيب پي گيري امام موسي صدر را بررسي مي كنيم، درمي يابيم تلاش بايسته و شايسته اي صورت نگرفته است كه اگر چنين بود ايشان نبايد 33 سال از زندگي گرانقدرشان در زندان سپري مي شد.

همین نویسنده در فرهیختگان نوشته خانواده امام موسي صدر درد مشتركي با مردم ليبي دارند، همپاي رنج و ظلم مردم، ناراحت و نگران و همپاي خانواده هاي عزادار در رنج از دست دادن فرزندان ليبي سوگوار است. اما امروز كار بزرگ مردم ليبي انقلابي بود كه با قرباني شدن فرزندان ليبي به دست آمد. مردم ليبي از بذل جان و مال و فرزند و امنيت براي بيرون راندن ديكتاتور ابايي نداشتند و از همه چيز خود براي رسيدن به قانون و دموكراسي و برگشت به جامعه جهاني گذشتند.

حق نشر عکس a
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزگار

حمايت از قذافي

ابراهيم رها در اعتماد به طنز نوشته: ما از سرهنگ قذافي اعلام حمايت مي‌كنيم. راستش تلويزيون ما پريروز در شبكه يك جوري مي‌گفت هنوز بخش‌هاي حكومتي در طرابلس سقوط نكرده كه ما يقين كرديم از اين پايداري قهرمانانه! بايد حمايت كرد. البته تلويزيون ما وسط فحش دادن به ناتو، طوري كه كسي ناراحت نشود گفت احتمالا قذافي هم خداي ناكرده كمي سقوط كرده است، اما اعلام حمايت سرجايش مي‌ماند.

در دنبال این مقدمه چند سئوال هم مطرح شده است:

الف) حال دوست‌مان بشار اسد چطور است؟

ب) شما به مسابقه بيست سوالي علاقه‌يي داريد؟

ج) سوغاتي ما را زودتر بدهيد.

د) ايضا حال دوست‌مان بشار اسد چطور است؟

نفت ارزان فروشی، طلا گران خریدن و تورم بدتر

"نگرانی از بدتر شدن وضعیت معیشتی مردم" تیتر اول اعتماد است، "سرابی دیگر برای بیکاران" عنوان اصلی جهان صنعت است، "دلار 1200 تومان" گزارش اصلی شرق شده، جام جم و فرهیختگان خبر داده اند که "دیه نود میلیونی همچنان در تعلیق" است، "ركورد شكني پي‌درپي قيمت طلا" در تهران امروز آمده و دنیای اقتصاد نوشته "پيش‌فروش مسكن رونق مي‌گيرد".

رضا زندي در مقاله ای در شرق نوشته عاقل تيغ روي شاهرگ نمي‌گذارد؛ فروش نفت «شاهرگ» حيات اقتصادي ايران است. بورس نفت تيغ دولبه‌اي است كه هم مي‌تواند «شريان‌هاي كهنه» را به نفع كيفيت زندگي ملت باز كند و هم شاهرگ را بدرد. خدا نكند جراح ناآگاه يا منفعت‌طلب باشد.

نویسنده مقاله که کارشناس این حوزه است تاکید کرده وقتي منافع استراتژيك كشور مطرح است، نمي‌توان در پرده گفت. آنان كه به امور بين‌الملل شركت نفت فشار آوردند تا هفته گذشته، محموله 500هزار بشكه‌اي نفت را با قيمت پايه در بورس عرضه كنند، مسير خطرناكي را گشوده‌اند تا با مفت‌خري نفت زمينه براي مفت‌خوري عده‌اي فراهم شود.

در بخشی از مقاله شرق آمده امروز وقتي نمي‌توانيم پول‌هاي نفت فروخته‌شده خود را از طريق سيستم بانكي به كشور منتقل كنيم،چطور از راه‌اندازي بورس بين‌المللي نفت خام حرف مي‌زنيم؟! وقتي تابلوي بورس نفت‌ها از دنيا گسسته است چرا سوداي عرضه نفت در چنين بورسي را داريم؟! نكند بستر رانت‌خواري عده‌اي فراهم شود؟

تورم سی درصدی سال 91

مهران دبيرسپهري در سرمقاله دنیای اقتصاد درمحاسبه ای برای یافتن میزان تورمی که در سال آینده در انتظار کشور است نگاهي به دو مقطع زماني در بيست سال گذشته انداخته و نتیجه گرفته در بيست سال اخير دو بار، رشد نقدينگي به حداكثر خود يعني حدود 40 درصد رسيده است كه در اين دو مورد، موجب تورم 49 و 25 درصدي در سال‌هاي 1374 و 1387 شده است.

نویسنده این مقاله با نقل از مقامات دولتی نوشته احتمال افزايش تسهيلات اشتغالزايي بانك‌ها از 45 به 58 هزار ميليارد تومان براي امسال وجود دارد كه اگر فرضا نقدينگي در سال 1390 معادل 40 درصد رشد كند اثر آن بر تورم سال بعد چقدر خواهد بود. براي آنكه رشد نقدينگي امسال به 40 درصد برسد، لازم است حجم كل نقدينگي تا پايان امسال به 413 هزار ميليارد تومان برسد، اگر موضوع مسكن مهر را هم در نظر بگيريم احتمالا رشد نقدينگي اين موارد مانند سال گذشته؛ يعني معادل 25 درصد خواهد بود. براي اشتغال نيز 15 درصد رشد نقدينگي اضافه شود در مجموع حجم نقدينگي در پايان سال 1389 معادل 295 هزار ميليارد تومان بود. حدود 10 هزار ميليارد تومان پايه پولي، بيشتر از سال گذشته خلق می شود و رشد نقدينگي امسال به 40 درصد برسد.

نتیجه گیری سرمقاله دنیای اقتصاد این است که در اين صورت رشد ماهانه تورم در سال آينده به طور ميانگين 2/2 درصد در ماه خواهد شد و اگر اين رشد را براي امسال تنها شش دهم درصد در ماه در نظر بگيريم در اين صورت نرخ تورم سال 1391 معادل 8/19 درصد و تورم نقطه به نقطه 30 درصد به دست مي‌آيد.

سکه و طلا گران شد

شرق در گزارش اقتصادی خود نوشته: قيمت‌هاي لحظه‌اي و شكستن ركوردهاي ساعتي. شايد اين بهترين تعبيري باشد كه بتوان بازار طلا و ارز روز گذشته را با آن تفسير كرد. روزي كه ركوردهاي جديدي در بازار ارز و سكه رقم خورد، دلار هزارو200 توماني شد و سكه نيز راه شكستن مرز 600 هزار توماني را در پيش گرفت و چشم همگان را به خود خيره كرد.

به گزارش این روزنامه ديروز طلافروشان گوش به زنگ بازارهاي جهاني بودند، هر اونس طلا به بالاي هزار و 910 دلار رسيد و هر چند كه دوباره كاهش يافت اما اين كاهش چند دلاري تاثيري بر بازار داخل نداشت، سكه‌ها هواي ركوردي دست‌نيافتني دارند و اين امر به گفته سخنگوي اقتصادي دولت ناشي از بازارهاي جهاني است و نمي‌توان جلوي رشد آن را گرفت.

محمد حسين روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته قيمت سکه و طلا همچنان دارد بالا ميرود و در اين زمينه روي قيمت جهاني طلا را کم مي کند، تا دو سه روز قبل کافي بود که قيمت طلا در بازارهاي جهاني يک درصد بالا برود، سکه در داخل ايران با افتخار 5 درصد گران ميشد اما حالا ديگر گور باباي قيمت جهاني! سکه و طلا فعلا در بازارهاي کشور ثانيه به ثانيه قيمت گذاري ميشود .

به نظر این طنزنویس تا وقتي موضوعات مهمي مثل تعيين نام براي بچه اي که قرار است چند سال ديگر به دنيا بيايد، وجود دارد چرا مسئولان بانک مرکزي بابت موضوعات پيش پا افتاده اي مثل گراني سکه و طلا بايد فسفر بسوزانند و به جايي هم نرسند ؟ تازه، گران شدن سکه و طلا بيشتر از همه به نفع کيست؟ به نفع دولت خدمتگزار !

در ستون طنز مردم سالاری آمده اگر گوش شيطان کر، قيمت سکه همين طور لحظه به لحظه بالاتر برود، به اميد خدا طي چند روز آينده خيلي با افتخار مي توان اعلام کرد که کليه هموطنان عزيزي که فقط يک سکه بهار آزادي دارند، مي توانند با همان سکه يک باغ و ويلاي هزار متري بسازند. مگر يادتان رفته که اعلام شد هزينه ساختن باغ و ويلا در هزار متر زميني که دولت مي خواهد به هر خانواده ايراني اهدا کند فقط 60 ميليون تومان ناقابل است!

اصلاح طلبان هزینه انتخابات با رقیب اصولگرایان

حق نشر عکس as
Image caption انتخابات، موضوع گفتگوی آرمان با احمد خرم عضو کابینه اصلاحات

"آماده مناظره با احمدی نژادم" به نقل از امام جمعه شمیران تیتر اول آرمان است، "تشکيل ستادهاي انتخاباتي اصولگرايان در سراسر کشور" عنوان ابتکار است و روزگار از قول برخی از اصولگرایان نوشته "اتهام جدید: ارادت به هاشمی".

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته مدتهاست که جناح موسوم به اصولگرا در پي وحدت براي شرکت در انتخابات است ودر اين راه از همه سرمايه هاي خود مايه گذاشته است اما روز به روز افتراق و انشعابهاي بيشتري از دل اين جناح سر بر مي آورد. درک و تحليل علل و دلايل اين وضعيت براي اصولگرايان ممکن نيست چون آنها از داخل مجموعه و عموما با خود شيفتگي به مجموعه شان نگاه مي کنند و با اين نوع نگاه آسيب شناسي دقيق از وضعيت جناح به دست نمي آيد. اصولگرايان اگر عاقل باشند بايد به آنچه افراد خارج از دايره اين طيف درباره مشکلات و ضعف هاي آنان مي نويسند توجه کنند.

وحدت فقط يک کلمه است و وقتي مي توان آن را عملي کرد که معلوم شود واقعا منظور از به کارگيري اين کلمه چيست و چگونه قرار است به آن رسيد؟ به عبارت ديگر در عمل، روش و مقصد نهايي، وحدت را معني مي کند. روش اصولگرايان در رسيدن به وحدت دروني، همواره از بالا به پايين بوده است. وحدتي که قرار است توسط بزرگترها ديکته شود و کوچکترها بايد در مقابل آن سر تسليم فرود آورند تا لابد الگويي باشد براي وحدت همه مردم

جناح موسوم به اصولگرا در طول سالهاي گذشته با تمام توان کوشيده که جناحهاي رقيب را با هر وسيله ممکن از صحنه خارج کند و خودش باشد و خودش! البته اگر جناح هاي رقيب لطف کنند و با حضور خودشان فقط تنور انتخابات را گرم کنند و قول بدهند به فکر کسب آراي مردم و تغيير جايگاه در بدنه قدرت نباشند، قدمشان روي چشم اصولگرايان!

خودکفایی با طعم واردات

عبدالرضا رئیسی در ستون طنز جهان صنعت نوشته این حکایت خودکفایی بنزین هم به لیست خدمات شایان توجه عزیزان خدمتگزار اضافه گردیده، اولش که به مدت هشتاد بار در روز از وسط برنامه «خردسالان» تا فیلم‌سینمایی «نوه جومونگ گودزیلا می‌شود» و از اقصی نقاط شبکه شما، شبکه اینا، تا شبکه اونا، رپورتاژ و آگهی و دلینگ دلینگ، تحت عنوان ما می‌توانیم پخش گردید، که چه؟ که اینکه ما به خودکفایی بنزین رسیدیم و اصلا به صادرات دست یافتیم، ‌ای خونه دار و بچه‌دار زنبیل وردار و بیار، بعدم که تشریف شریف را بردیم پالایشگاه آبادان و یک افتتاح نمودیم با چاشنی ترق، بومب، شپلق و پالایشگاه را رسما چیز نمودیم (تشخیص چیزش با خود خوانندگان فهیم).

طنز نویس افزوده حالا بعد از این همه «دریم دادام بیبری بابام» معلوم گشته که خودکفایی موردنظر قرار است به کوری چشم هیلاری ورپریده در سال 91 محقق گردد و کل امسال را ما از ذخیره استراتژیک مصرف نموده‌ایم! آخه یکی نیست بگه برادر!

و نتیجه طنز جهان صنعت این که: این خودکفایی اگه سال 91 اعلام می‌شد چی می‌شد؟ البته ترک عادت موجب کسالت می‌شد، ما طبق روال مالوف؛ اول افتتاح می‌کنیم بعد اختراع می‌کنیم یا یک مقداری خبر خوش کم داشتیم، گفتیم خبرش را می‌دهیم؛ بقیه‌اش خدا بده برکت است.

کارتون روز

حق نشر عکس a
Image caption سقوط خونین قذافی از محمد علی خلجی، جام جم

مطالب مرتبط