بازرسان بین‌المللی از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کردند

علی اصغر سلطانیه حق نشر عکس isna
Image caption علی اصغر سلطانیه بازدید بازرسان بین‌المللی از تاسیسات هسته‌ای ایران را "نشان پاکدستی و صلح‌آمیز بودن فعالیت‌ها و سیاست‌های شفاف هسته‌ای" ایران دانسته است

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از سفر هیئتی از این آژانس به ایران طی هفته گذشته و بازدید آنها از شماری از تاسیسات هسته‌ای ایران خبر داده است.

علی اصغر سلطانیه در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت که این هیئت به سرپرستی هرمن ناکارتس، معاون مدیر کل آژانس در امور پادمان‌ها، طی پنج روز از تاسیسات هسته ای ایران در نقاط مختلف بازدید کرده است.

به گفته آقای سلطانیه تاسیسات غنی‌سازی نطنز، فوردو، نیروگاه اتمی بوشهر، تاسیسات هسته‌ای اصفهان و همین طور کارخانه تولید میله‌های سوخت و رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک از جمله تاسیساتی بوده که مورد بازدید هیئت اعزامی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفته است.

نماینده ایران در این آژانس به خبرگزاری ایسنا گفت که این سفر در پی دیدار فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران با یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین انجام شده است.

آقای صالحی در اواسط ماه ژوئیه برای گفت و گو با آقای آمانو درباره برنامه هسته ای ایران و تلاش برای رفع ابهامات موجود به وین سفر کرد.

بعد از این سفر آژانس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت ایران همچنان به تعهدات هسته‌ای بین‌المللی خود عمل نمی‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها اعلام کرده است که به علت عدم همکاری کامل ایران در مورد "ابهاماتی" که درباره فعالیت‌های اتمی این کشور وجود دارد نمی‌تواند غیرنظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران را تایید کند.

مدیرکل آژانس در اوایل ماه ژوئن گفته بود اطلاعات بیشتری به دست آورده است که نشانگر وجود ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای ایران است.

ایران با رد این اتهامات بر صلح آمیز بودن تمام جوانب برنامه اتمی خود تاکید می‌کند.

'نشان پاکدستی'

آقای سلطانیه نیز در گفت‌وگو با ایسنا بازدید بازرسان از تاسیسات هسته‌ای ایران را "نشان پاکدستی و صلح‌آمیز بودن فعالیت‌ها و سیاست‌های شفاف هسته‌ای" ایران دانسته و گفته است که این بازدید "بدون شک در گزارش مدیر کل" آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر خواهد شد.

گزارش بعدی آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران قرار است تا حدود دو هفته دیگر منتشر شود.

آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و مقامات گروه پنج به علاوه یک (متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان) در استانبول ترکیه، اوایل سال جاری میلادی بدون نتیجه پایان یافت.

کشورهای عضو این گروه همواره خواستار آن بوده‌اند که ایران به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل، شامل تعلیق برخی از برنامه‌های اتمی خود به خصوص غنی سازی اورانیوم، عمل کند اما ایران، با غیرقانونی خواندن این مصوبات، بر ادامه فعالیت در این زمینه تاکید کرده است.

مطالب مرتبط